Forhandlingsløsning i kommuneoppgjøret

- Jeg er svært fornøyd med at vi har klart å komme til enighet med de tre største forhandlingssammenslutningene i en særdeles krevende situasjon for Norge og for kommunesektoren, sier forhandlingsleder for KS, arbeidslivsdirektør Tor Arne Gangsø.
Resultatet i kommunesektoren har en samlet ramme på 1,7 prosent, det samme som resultatet i det såkalte frontfaget, altså privat konkurranseutsatt industri. Det var på forhånd klart at det var svært lite penger å forhandle om i årets hovedtariffoppgjør i kommunesektoren, siden 1,6 prosent allerede var tatt ut som resultat av fjorårets oppgjør og andre tillegg.
Kompetanse og heltid
Ut over det økonomiske opplegget er partene enige om å løfte fram kompetanse som en felles satsing i denne tariffperioden, og om å fortsette arbeidet med å øke andelen heltidsansatte i kommunesektoren.
- Det er grunn til å gi anerkjennelse til partene for at de har tatt inn over seg alvoret i den svært spesielle situasjonen koronakrisen har ført til for kommunesektoren og for norsk økonomi generelt. Samtidig har partene tatt et krafttak både for å sikre at kommuner og fylkeskommuner fortsatt skal kunne hevde seg i konkurransen om dyktige og kompetente medarbeidere, og for å få til den heltidskulturen i kommunene som alle parter ønsker. Begge deler er viktig for at kommunesektoren skal kunne levere gode velferdstjenester til innbyggerne også i framtida, sier Tor Arne Gangsø.
Brudd med Akademikerne
Den fjerde forhandlingssammenslutningen, Akademikerne, er ikke med på forhandlingsløsningen, blant annet fordi det ikke ble enighet om kommunelegeavtalen.
Det viktigste kravet fra Legeforeningen var at ut over et gjennomsnitt på sju timer pr. uke, skal fastleger selv kunne velge om de vil ha legevakt.
- Hele systemet bygger på at fastleger skal gå legevakt. Da er det ikke mulig å overlate til den enkelte lege å velge når han eller hun skal jobbe. I praksis vil det bety at innbyggerne i enkelte kommuner risikerer å stå uten legevakt når de trenger akutt hjelp. Kommunene er ansvarlig for døgnkontinuerlig legetjeneste til alle innbyggere, så dette kravet er det rett og slett ikke mulig for KS å gå med på, sier Gangsø.
Oppgjøret mellom KS og Akademikerne går derfor til mekling, med oppstart 23. september. Meklingsfristen er satt til 14. oktober ved midnatt.
Fakta:
KS er den største arbeidsgiverorganisasjonen i offentlig sektor og det nest største totalt i Norge.
KS forhandler på vegne av samtlige kommuner og fylkeskommuner, med unntak av Oslo.
KS’ tariffområde sysselsetter i overkant av 442.000 arbeidstakere som utfører 356.000 årsverk.
38 prosent av årsverkene som utføres er innenfor helse- og sosialsektoren, 30 prosent er i skolesektoren, mens 10 prosent er i barnehagesektoren.
40 arbeidstakerorganisasjoner er parter i Hovedtariffavtalen. Disse representeres av de fire forhandlingssammenslutningene LO kommune, Unio, YS kommune og Akademikerne kommune.
Kontakter
Pressevakt
Tel:24 13 26 01kom@ks.noBilder

Lenker
Om KS
Følg pressemeldinger fra KS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra KS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra KS
50 kommuner skal finne nye løsninger i helse og omsorg17.9.2025 15:43:05 CEST | Pressemelding
50 nye kommuner skal fra høsten delta i Tørn kommune i regi av KS. Fra Østfold deltar Indre Østfold. Det blir flere eldre og mindre helsepersonell framover. Tørn handler om nye måter å organisere arbeidet og arbeidstiden på.
KS forventer trøkk og mot fra Skjæran16.9.2025 10:13:26 CEST | Pressemelding
– Bjørnar Skjæran får en av regjeringens viktigste jobber. Han må levere på mindre statlig detaljstyring og økt kommunal handlefrihet, sier KS-leder Gunn Marit Helgesen.
KS forventer ressurser og frihet til kommunene9.9.2025 09:07:54 CEST | Pressemelding
Arbeiderpartiet har fått fornyet tillit fra velgerne og fortsetter i regjering. KS gratulerer, og ser fram til fortsatt godt samarbeid for å møte de store samfunnsutfordringene.
KS: Ikke svekk det nære helsetilbudet29.8.2025 12:15:05 CEST | Pressemelding
KS støtter behovet for en gjennomgang av helsetjenesten, men gir regjeringen klar beskjed om å involvere kommunesektoren og bygge videre på det som allerede fungerer godt i dag. KS er urolig for at en ny helsereform kan svekke det nære helsetilbudet i kommunene.
Slik kan Norge halvere avgiftssjokket13.8.2025 09:03:59 CEST | Pressemelding
Norge kan spare 25 milliarder kroner og samtidig sikre god vannkvalitet. En ny rapport slår fast at Norge har et betydelig handlingsrom i møte med EUs reviderte avløpsdirektiv.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom