Folkemøte om elektrifisering av Melkøya og Wisting

For elektrifisering av Melkøya søkes det om en ny 132 kV nettforbindelse fra Statnetts transformatorstasjon på Hyggevatn. Anlegget vil forsynes via en 5,7 kilometer lang kabel, som legges i tunnel fra Hyggevatn til Meland. Fra Meland vil det gå en sjøkabel til Melkøya. Alle omsøkte kabler ligger i Hammerfest kommune.
Wisting-feltet skal også forsynes fra Statnetts transformatorstasjon på Hyggevatn. Ved Hyggevatn søkes det om å bygge en omformerstasjon, som skal forsynes via en 420 kV kabel fra Statnetts transformatorstasjon. Fra omformerstasjonen på Hyggevatn til Meland, vil det legges en 80 kV kabel i samme tunnel som kabelen som skal forsyne Melkøya. Fra Meland til Wisting-feltet søkes det om en ca. 330 km lang 80 kV sjøkabel. Sjøkabelen vil berøre Hammerfest og Måsøy kommune. Alle andre omsøkte kabler og anlegg på land ligger i Hammerfest kommune.
Høring og offentlig folkemøte
NVE inviterer alle interesserte til offentlig folkemøte 11. oktober 2022 kl. 19.00 på Scandic Hammerfest. På folkemøtet vil NVE orientere om saksbehandlingen, mens Equinor vil orientere om prosjektene. Alle er velkomne til møtet, og det vil også være anledning til å stille spørsmål om sakene både til NVE og til Equinor.
NVE har nå sendt saken på offentlig høring, og alle som har innspill i saken kan sende sin uttalelse innen 7. november 2022.
Søknadene er tilgjengelig på våre nettsider: Elektrifisering av Hammerfest LNG (Melkøya) og elektrifisering av Wisting-feltet.
Nøkkelord
Kontakter
Elektrifisering av Hammerfest LNG (Melkøya)
Inger Anette Sandvand Dahlen, seniorrådgiver
e-post: iasd@nve.no
tlf: 22 95 92 82
Elektrifisering av Wisting-feltet
Anne Marte Schei, førstekonsulent
e-post: amas@nve.no
tlf: 22 95 98 87
Bilder

Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE gjev avslag til å bygge Døvik 2 kraftverk12.9.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
NVE avslår søknaden frå Hydronor AS om løyve til å bygge Døvik 2 kraftverk i Strand kommune i Rogaland fylke. Kraftverket ville ført til arealbeslag og store terrenginngrep i ei kystmyr og i den utvalde og sterkt trua naturtypen kystlynghei.
Nå blir det enklere å få oversikt over nettselskapenes langsiktige planer for nettutbygging3.9.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
Mer detaljert informasjon om nettselskapenes langsiktige planer for nettutbygging i PlanNett, skal gjøre det lettere for berørte aktører å få oversikt – også aktører som tidligere var involvert i kvalitetssikring av utredningene. Ved å synliggjøre hva NVE trenger av informasjon, er håpet at det skal bli enklere for nettselskapene å lage gode utredninger, som igjen bidrar til mer effektiv konsesjonsbehandling.
NVE avviser melding for Lappland kraftverk29.8.2025 12:51:12 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har avvist meldingen om Lappland kraftverk på grunn av manglende framdrift fra tiltakshaver. NVE har over flere år gitt tiltakshaver veiledning om innhold og formkrav til meldingen. Siden en oppdatert og oversatt melding ikke ble levert innen fristen, har NVE konkludert med at vilkårene for videre behandling ikke er oppfylt.
Statnett og Glitre Nett får konsesjon til nye Eiker transformatorstasjon27.8.2025 11:18:11 CEST | Pressemelding
NVE gir Statnett og Glitre Nett tillatelse til å bygge nye Eiker transformatorstasjon i Buskerud. Den skal erstatte Flesaker transformatorstasjon i Øvre Eiker kommune. Den nye transformatorstasjonen vil øke kapasiteten i kraftnettet i området.
Ny flaumsikring vernar bustadfelt mot flaum frå elva Driva22.8.2025 08:56:50 CEST | Pressemelding
NVE har ferdigstilt bygginga av ein ny flaumvoll ved Furu bustadfelt i Sunndal kommune. Tiltaket vernar 40 bustader, tre industribygg og mange uthus og garasjar mot flaum frå elva Driva.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom