Folkemøte om elektrifisering av Melkøya og Wisting
7.10.2022 07:00:00 CEST | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding

For elektrifisering av Melkøya søkes det om en ny 132 kV nettforbindelse fra Statnetts transformatorstasjon på Hyggevatn. Anlegget vil forsynes via en 5,7 kilometer lang kabel, som legges i tunnel fra Hyggevatn til Meland. Fra Meland vil det gå en sjøkabel til Melkøya. Alle omsøkte kabler ligger i Hammerfest kommune.
Wisting-feltet skal også forsynes fra Statnetts transformatorstasjon på Hyggevatn. Ved Hyggevatn søkes det om å bygge en omformerstasjon, som skal forsynes via en 420 kV kabel fra Statnetts transformatorstasjon. Fra omformerstasjonen på Hyggevatn til Meland, vil det legges en 80 kV kabel i samme tunnel som kabelen som skal forsyne Melkøya. Fra Meland til Wisting-feltet søkes det om en ca. 330 km lang 80 kV sjøkabel. Sjøkabelen vil berøre Hammerfest og Måsøy kommune. Alle andre omsøkte kabler og anlegg på land ligger i Hammerfest kommune.
Høring og offentlig folkemøte
NVE inviterer alle interesserte til offentlig folkemøte 11. oktober 2022 kl. 19.00 på Scandic Hammerfest. På folkemøtet vil NVE orientere om saksbehandlingen, mens Equinor vil orientere om prosjektene. Alle er velkomne til møtet, og det vil også være anledning til å stille spørsmål om sakene både til NVE og til Equinor.
NVE har nå sendt saken på offentlig høring, og alle som har innspill i saken kan sende sin uttalelse innen 7. november 2022.
Søknadene er tilgjengelig på våre nettsider: Elektrifisering av Hammerfest LNG (Melkøya) og elektrifisering av Wisting-feltet.
Nøkkelord
Kontakter
Elektrifisering av Hammerfest LNG (Melkøya)
Inger Anette Sandvand Dahlen, seniorrådgiver
e-post: iasd@nve.no
tlf: 22 95 92 82
Elektrifisering av Wisting-feltet
Anne Marte Schei, førstekonsulent
e-post: amas@nve.no
tlf: 22 95 98 87
Bilder

Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE følger opp kraftsituasjonen og forsyningssikkerheten25.6.2026 13:41:05 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat har hatt tilsyn med flere store kraftprodusenter for å sikre at de følger opp forsyningssikkerheten på en god måte. NVE er ikke bekymret for kraftsituasjonen nå. Likevel gjør lav magasinfylling at vi følger spesielt med på utviklingen i Midt-Norge.
NVE gir konsesjon til å bygge Femtevasselva kraftverk25.6.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har gitt Hywer AS konsesjon til å bygge Femtevasselva kraftverk i Hamarøy kommune i Nordland. Kraftverket vil produsere 7,4 GWh i året, som tilsvarer strømforbruket til omtrent 370 husstander. NVE har stilt krav til utbyggingen for å redusere de negative konsekvensene for naturmangfold og reindrift.
Vi fyrer mindre for kråka25.6.2026 07:59:50 CEST | Pressemelding
Energibruken i norske bygg blir stadig mer effektiv. En ny gjennomgang fra NVE viser at vi bruker noe mindre energi per person og per husholdning i dag, enn vi gjorde for 10 år siden. Vi bruker også mindre energi per tjeneste som produseres.
NVE gir konsesjon til Wold solkraftverk i Østfold23.6.2026 08:13:19 CEST | Pressemelding
NVE gir Hafslund Magnora Sol tillatelse til å bygge Wold solkraftverk i Sarpsborg kommune. Solkraftverket vil produsere rundt 27 GWh elektrisk kraft årlig, noe som tilsvarer strømforbruket til omtrent 1700 husstander. NVE gir for første gang konsesjon med varighet på 40 år.
Få foretak har levert energikartleggingsrapporten23.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Rundt 2000 norske foretak som bruker mye energi, må kartlegge energibruken sin innen 1.oktober. Tall fra NVE og Enova viser at det foreløpig bare er ca. 50 som har sendt inn rapporten. Arbeidet skal hjelpe virksomhetene med å finne gode tiltak som kan redusere både energiforbruk og kostnader.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
