Fiskeriaktiviteten redusert i flere kystsamfunn

– Det er alvorlig at summen av endringene i kvotesystemet har fått negative konsekvenser for fiskeriaktiviteten. Vi har blant annet fått færre og større fartøy og det er ikke lenger en like sterk kobling mellom fartøy og kvote, sier riksrevisor Per-Kristian Foss.
Stortinget har satt mål for fiskeripolitikken. Riksrevisjonens nye undersøkelse viser at mange av disse er utfordret. Ett av målene er at fiskeressursene ikke skal konsentreres på for få hender.
I undersøkelsen kommer det frem at fiskefartøyene eies av færre og større aktører. Eierkonsentrasjonen i fiskeflåten økte betydelig fra 2004 til 2018. I 2018 eide ti selskaper fartøyene som fisker opp rundt 80 prosent av torsketrålkvoten. Tilsvarende tall i 2004 var 25 prosent.
Endringer ikke tilstrekkelig utredet
Forvaltningsloven krever at en sak skal være opplyst så godt som mulig før forskrifter blir innført, endret eller hevet.
Undersøkelsen viser flere eksempler på at forslag til regelendringer ikke er tilstrekkelig utredet når de legges ut på høring. Etter Riksrevisjonens oppfatning er det også i liten grad vurdert hvilke konsekvenser endringene i kvotesystemet har hatt for fiskeriaktiviteten langs hele kysten.
− Konsekvensene må være tilstrekkelig utredet før Nærings- og fiskeridepartementet sender ut høringsnotatet slik at høringsinstansene får et ordentlig og tilstrekkelig beslutningsgrunnlag. Dette er særlig viktig når regelverket er komplekst, og når endringene kan ha konsekvenser som er vanskelig å reversere, påpeker Foss.
Økte kvotepriser svekker rekruttering
Undersøkelsen viser at endringer i kvotesystemet kan ha store konsekvenser for kvoteprisene, som har økt betraktelig. Økningen er spesielt høy for de mindre fartøyene som unge fiskere ofte kjøper seg inn i. Det finnes ingen systematisert og offentlig tilgjengelig informasjon om priser på fiskekvoter i Norge i dag.
− Økte kvotepriser har hatt negative konsekvenser for rekrutteringen til fiskeryrket. For fiskeriavhengige kommuner er det viktig å rekruttere unge fiskere slik at kvotene og fartøy blir i kommunen når eldre fiskere trekker seg ut, sier Foss.
Les mer om undersøkelsen på riksrevisjonen.no
Riksrevisjonen leverte undersøkelsen om kvotesystemet i kyst- og havfisket til Stortinget 28. april.
Nøkkelord
Kontakter
Annette Gohn-HellumEkspedisjonssjef
Tel:911 97 817annette.gohn-hellum@riksrevisjonen.noSissel Elisabet HelminsenKommunikasjonsrådgiver
Tel:977 27 237sissel.helminsen@riksrevisjonen.noBilder

Lenker
Om Riksrevisjonen
Riksrevisjonen er Stortingets største og eldste kontrollorgan. Gjennom revisjon av regnskap og undersøkelser sjekker vi hvordan regjeringen og statsforvaltningen gjør jobben sin.
Følg pressemeldinger fra Riksrevisjonen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Riksrevisjonen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Riksrevisjonen
Alexander Kielland-ulykken: Myndighetene hadde ikke hovedansvaret16.12.2025 10:30:00 CET | Pressemelding
På oppdrag fra Stortinget har Riksrevisjonen gått gjennom to nye rapporter om Alexander Kielland-ulykken for å vurdere myndighetenes ansvar. Undersøkelsen viser at myndighetene ikke hadde hovedansvaret for ulykken.
I dag kl. 10.30: Ny rapport om Alexander Kielland-ulykken16.12.2025 07:30:00 CET | Presseinvitasjon
Stortinget har bedt Riksrevisjonen vurdere myndighetenes ansvar for Alexander Kielland-ulykken på nytt. Vi leverer resultatet til kontrollkomiteen i dag kl. 10.30. Pressen er velkommen til å følge overleveringen.
Presseinvitasjon: Ny rapport om Alexander Kielland-ulykken12.12.2025 11:11:49 CET | Presseinvitasjon
Stortinget har bedt Riksrevisjonen vurdere myndighetenes ansvar for Alexander Kielland-ulykken på nytt. Vi leverer resultatet til kontrollkomiteen tirsdag 16. desember. Pressen er velkommen til å følge overleveringen.
PST er ikke godt nok rustet til å møte dagens trusselbilde11.12.2025 13:00:00 CET | Presseinvitasjon
Ressursene PST rår over, samsvarer ikke med et vesentlig forverret trusselbilde og radikalt økte oppgaver, viser Riksrevisjonens undersøkelse. – Vi mener det er sterkt kritikkverdig at Justis- og beredskapsdepartementet ikke har tatt grep tidligere, sier riksrevisor Karl Eirik Schjøtt Pedersen.
Påminnelse: Pressekonferanse i dag om PST-rapport11.12.2025 07:00:00 CET | Presseinvitasjon
Riksrevisjonen har undersøkt ressursbruken og effektiviteten i Politiets sikkerhetstjeneste (PST). Vi offentliggjør et ugradert sammendrag av rapporten og inviterer til pressekonferanse kl. 13 i dag.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
