Fiskens dag 6. mars: Historisk vekst i fiskedisken
5.3.2022 08:00:00 CET | MENY | Pressemelding

- Fisk og sjømat er en viktig del av vårt ferskvare-sortiment og noe vi har satset på i årevis, tross et marked i nedgang frem til og med 2019. Det er gledelig, ikke minst for våre fagutdannede ansatte, å oppleve en stor kundestrøm, sier Lars Gerhardsen, ansvarlig for fisk og sjømat i MENY.
Fersk ren fisk, dvs. fileter, skiver og hel fisk, har en vekst på hele 20 prosent i MENY i 2021, tilsvarende mer enn én million fiskemåltider. Økningen i skjell og skalldyr er også på 20 prosent, dette til tross for at også 2020 var et svært godt sjømat-år for supermarkedkjeden.
Gerhardsen tror økt fokus på sunnhet, bærekraft og rene råvarer, i kombinasjon med mer hjemmekos under pandemien er noe av årsaken til veksten i fiskedisken. Han vektlegger også MENYs satsing på fagfolk, enkle oppskrifter, aktiv markedsføring og faste tilbudspriser.
- Jeg håper at flere har fått gode sjømat-opplevelser de to siste årene og at vi har klart å endre handlevaner, sier Gerhardsen.
Dobling i dorade – savnet etter Middelhavet
Mange forbinder helgrillet dorade med ferieturer til Middelhavet. Nå har den lille, ovale, smale fisken for alvor inntatt norske middagstallerkener.
- I fjor hadde vi en vekst i salg av dorade på hele 120 prosent. Kanskje reiserestriksjonene knyttet til korona har ført til økt savn. Dorade er kjempegodt. Grill den hel og server med sitron, sier Gerhardsen.
Laks er den ferske fisken MENY selger mest av, og her er laksefilet med skinn aller mest populært. Ellers består salgstoppen av ferske reker, blåskjell, rensede krabbeskjell og fersk torsk, inkludert skrei-skiver og lutefisk.
- Så må vi ikke glemme våre egne fiskekaker som vi solgte snaue to millioner av i 2021, avslutter Gerhardsen.
Oppskrift på grillet dorade: Grillet dorade med ovnsbakte grønnsaker | Oppskrift | Meny.no
For mer informasjon, kontakt:
Lars Gerhardsen, ansvarlig for fisk og sjømat i MENY, tlf. 982 34 833, lars.gerhardsen@meny.no
Kontakter
Nina Horn HynneKommunikasjonssjef
Tel:934 44 213nina.hynne@meny.noBilder


Om MENY
MENY er Norges ledende supermarkedkjede på nett og i butikk med 188 butikker og en omsetning på 22 milliarder kroner i 2021. MENYs lidenskap er gode råvarer, norsk matkultur og gode matopplevelser. I MENY sier vi at spiser du bedre, lever du bedre. Vi er overbeviste om at mat er viktig for folks livskvalitet. MENY har stort utvalg, mye ferskvare og måltidsløsninger, eget bakeri, mange tusen lokalmatprodukter og store frukt- og grøntavdelinger, men også hundrevis av ukentlige tilbud. Nær 10 000 matarbeidere sørger for personlig service og matfaglig veiledning. For inspirasjon, oppskrifter, vareinformasjon og tilbud, se meny.no. MENY er en del av NorgesGruppen.
Følg pressemeldinger fra MENY
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra MENY på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra MENY
28% vekst i søkere til traineeprogram26.8.2026 15:25:08 CEST | Pressemelding
MENY opplever rekordinteresse for sitt traineeprogram. I år søkte 77 om plass, det høyeste antallet noensinne og en økning på 28 prosent fra i fjor. – Dette er en gledelig og nødvendig utvikling. Vi må beholde våre talenter og videreutvikle dem til å bli gode ledere, sier administrerende direktør Rannveig Krane i MENY.
Østerssalget øker, særlig blant de unge3.7.2026 10:22:46 CEST | Pressemelding
Salget av østers har økt med 44 prosent i MENY sammenlignet med i fjor. Hos MENY Bjørvika i Oslo merker ferskvaresjef Patrick Stenshagen særlig at en ny og yngre kundegruppe har fått smaken på delikatessen fra havet.
Her er finalistene i Norges største lokamatpris29.6.2026 12:51:14 CEST | Pressemelding
Syltede grønne tomater, store krydderurter, alkoholfrie kvalitetsdrikker på norske epler, håndverkssjokolade til hverdagen og et andeprodukt til hverdag og grill. Seks spennende lokalmatprodusenter er i finalen i MENYs Matskattstipend 2026.
Nye mattrender gir vekst i lokalmat3.6.2026 12:55:23 CEST | Pressemelding
Stadig flere putter renere råvarer og mer autentiske og lokale håndverksprodukter i handlekurven. Det har gitt MENY en vekst i lokalmat på 13 prosent i år. Tradisjonelle kjøttprodukter, renere pølser og naturlige fruktdrikker troner i veksttoppen.
MENY Ski Storsenter kåret til Norges beste22.1.2026 10:01:42 CET | Pressemelding
I skarp konkurranse med 185 butikker, er MENY Ski Storsenter kåret til «Årets butikk» 2025. Butikken er i en særklasse på matinspirasjon og god handleopplevelse, med en atmosfære som står til terningkast 6, står det i juryens begrunnelse.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
