Fersk undersøkelse: Flere nordmenn gir fra seg personopplysninger i svindel e-post og SMSer
Nesten halvparten av alle nordmenn over 18 år har i løpet av det siste året mottatt en SMS eller en e-post med lenke til et nettsted som ber om sensitive opplysninger. 8 prosent oppgir at de har svart på henvendelsen.

Å legge inn en lenke i en utsending gjør det lett for mottageren å utføre det avsenderen ønsker, men det byr også på utfordringer. For eksempel hvis mottageren ikke klarer å skille mellom ekte og falske sms eller e-poster.
Flubot er et virus som masseutsender tekstmeldinger med svindelforsøk til mobilkunder over hele Norge. Telenor beskriver det som årets mest avanserte svindel.
Meldingen inneholder en lenke, og målet er at du skal intallere en skadevare. Da laster du ned viruset, og ifølge Telenor kan svindlere i verste fall få tilgang til personopplysninger som benyttes til å lure andre.
I en helt fersk representativ undersøkelse* som NorSIS har utført blant mer enn 1000 nordmenn, oppgir hele 48 prosent at de i løpet av det siste året har mottatt SMS eller e-post med lenke til et nettsted hvor du blir bedt om å oppgi personlige opplysninger. 8 prosent sier de svarer på slike henvendelser og gir fra seg opplysningene det bes om.
– Det viser med all tydelighet hvorfor denne type massesvindelkampanjer gjennomføres. De er ofte lagt opp på en smart måte som dessverre mange biter på. Det er all grunn til å advare og tenke seg nøye om før de laster ned og installerer noe fra en lenke i for eksempel en SMS eller gir fra seg personlige opplysninger, sier seniorrådgiver i NorSIS, Vidar Sandland.
Spesielt mange unge gir fra seg personopplysninger
Ifølge undersøkelsen er det spesielt aldersgruppen 18-29 år som oppgir at de har gitt fra seg opplysninger - hele 19 prosent, ifølge undersøkelsen.
Telenor kaller viruset som nå sprer seg via SMS for årets svindelstorm. Ifølge en pressemelding har deres innebygde forsvarsmekanismer i mobilnettet stoppet opptil 30 0000 tekstmeldinger fra Flubot i timen fra å nå deres egne kunder.
To vanlige varianter av svindel-SMS
Det er ifølge Sandland i hovedsak to varianter av svindel-SMS. Begge involverer en tekstmelding med en lenke. Den ene fisker etter personopplysningene dine, mens den andre vil at du skal installere programvare som er skadevare.
Flubot er et eksempel på svindelvarianten som ber deg laste ned et program via en lenke på telefonen din. Programmet får i prinsippet tilgang til alt du har på mobiltelefonen, som kontaktlistene dine, bankkortinformasjon, koder og lignende.
Meldingen i SMS-ene kan være alt fra at en pakke er på vei til at du har fått en talemelding som må lastes ned via en app.
– Det er viktig å vite at det er ikke klikket på lenken som gir deg problemer. Det er når du tillater å installere programvare og overser advarslene du får opp om at dette kan være risikofylt, at du er i trøbbel, forklarer NorSIS cyberekspert. Skadevaren fungerer kun om du benytter en Android-telefon.
Har du først blitt rammet av Flubot er hans beste råd å gjenopprette fabrikkinnstillingene på den rammede Android-telefonen.
SMS som fisker etter personopplysninger
Den andre svindelvarianten kommer som en vanlig SMS med en kort lenke som gjerne ser litt rar ut og er sendt fra et ukjent telefonnummer.
– Denne lenken leder til en klassisk phishing-side hvor målet er å lure fra deg personlige opplysninger som senere kan misbrukes. Seriøse aktører bør ikke be deg om å betale noe eller oppgi personopplysninger via en lenke i en SMS, men heller be deg om å besøke hjemmesiden og logge deg inn derfra, sier Sandland.
Flubot kan gi de kriminelle tilgang til kontaktlister for videre svindel
Konsekvensen av den første svindelvarianten kan være stor for den som rammes. NorSIS har fått flere henvendelser fra fortvilede nordmenn som har fått viruset på sine telefoner og fått sin kontaktliste misbrukt til utsendelse av nye falske SMS, der den infiserte telefonen er avsender.
– Det er to ofre her – både dem som får sitt mobilnummer misbrukt og dem som blir forsøkt svindlet. Får du en mistenkelig tekstmelding fra noen du kjenner så slett den. Ikke meld den inn som svindel. Det kan skape utfordringer for dem som intetanende har fått sitt telefonnummer misbrukt til svindel.
"Undersøkelsen er gjennomført av analyseinstituttet YouGov. Det er i uke 22-23 2021 gjennomført til sammen 1002 CAWI-intervjuer i et landsrepresentativt utvalg bestående av personer som er 18+ år"
Nøkkelord
Kontakter
Vidar SandlandSeniorrådgiver, NorSIS
Tel:951 57 067vidar@norsis.noBilder

Om NorSIS
Norsk senter for informasjonssikring (NorSIS) er en uavhengig organisasjon som arbeider for økt kunnskap om og forståelse for informasjonssikkerhet. Organisasjonen er delfinansiert av Justis- og beredskapsdepartementet, og er en del av regjeringens satsning på informasjonssikkerhet.
Formålet til NorSIS er å skape en trygg digital hverdag, gjennom at informasjonssikkerhet blir en naturlig del av målgruppenes hverdag. Dette oppnår vi gjennom bevisstgjøring om trusler og sårbarheter, opplysning om konkrete tiltak og påvirkning til gode holdninger. Senterets definerte hovedmålgruppe er befolkningen og norske virksomheter. Aktiviteten er særlig rettet mot små og mellomstore private virksomheter, så vel som den enkelte innbygger.
Følg pressemeldinger fra NorSIS
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra NorSIS på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NorSIS
Fire av ti svindelofre har selv oppgitt sikkerhetsinformasjon til svindleren20.9.2022 07:15:00 CEST | Pressemelding
En ny studie fra Universitetet i Oslo viser at fire av ti svindelofre selv oppga sensitiv sikkerhetsinformasjon til svindleren. Kvinner blir som oftest utsatt for identitetskrenkelse av en nærstående, mens flest menn identitetskrenkes av en ukjent. Av svindelsakene som ble anmeldt til politiet, ble over halvparten henlagt uten videre etterforskning.
Presseinvitasjon til statsrådbesøk hos NorSIS11.8.2022 19:01:11 CEST | Presseinvitasjon
Mandag 15. august kommer justis- og beredskapsminister Emilie Enger Mehl (Sp) til NorSIS. Statsråden skal blant annet få et innblikk i vår organisasjon og i vårt samfunnsoppdrag, og en status på vårt viktige arbeid for en trygg digital hverdag. Media er invitert til å delta på besøket ved førstelinjetjenesten vår Slettmeg.
Hans-Henrik Merckoll gjenvalgt som styreleder i NorSIS4.7.2022 12:50:10 CEST | Pressemelding
På ordinært årsmøte i juni ble Hans-Henrik Merckoll gjenvalgt for to nye år som styreleder i NorSIS. Merckoll er administrerende direktør i IBM Norge. Avdelingsdirektør Bente Hoff i Nasjonal sikkerhetsmyndighet ble valgt inn som nytt styremedlem.
Presseinvitasjon til årets ID-konferanse: Hovedtema er digital identitet, digitalt ID-tyveri og digitalt utenforskap23.5.2022 16:43:04 CEST | Presseinvitasjon
Årets ID-undersøkelse viser at rundt 150 000 nordmenn over 18 år har blitt utsatt for identitetstyveri den siste toårsperioden. Det er viktig med økt kunnskap og bevissthet knyttet til digital identitet, og dette blir tema på årets ID-konferanse.
Nye tall: 150 000 nordmenn har opplevd ID-tyveri de siste to årene10.3.2022 10:00:00 CET | Pressemelding
ID-tyveri skjer oftest i forbindelse med netthandel, men ID-tyveri i sosiale medier er noe stadig flere opplever. Det viser en fersk spørreundersøkelse.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
