Fenalår fra Norge øker eksporten til Frankrike
23.1.2023 12:00:00 CET | Stiftelsen Norsk Mat | Pressemelding

Avtalen ble signert på den store proffmessen SIHRA som går parallelt med årets Bocuse dÒr- konkurranse i Lyon.
- Fenalår fra Norge, som er en av våre beskyttede betegnelser, har gjort en imponerende jobb med å arbeide systematisk med eksportmuligheter over mange år. Så har selvsagt pandemien satt arbeidet på vent noen år, men nå er det gledelig at det er full fart igjen, sa statsråd Borch under signeringen.
Avtalen ble skrevet under av to representanter fra Masse. En 4. generasjons familieeid bedrift, som har spesialisert seg på å selge høykvalitetsvarer i det franske markedet.
- Norsk matkultur har mye å være stolt av, og det er gledelig at her i gastronomiens sentrum, Lyon, så klarer vi å skape interesse og salg av noe så erkenorsk som fenalår. Jeg ønsker fenalår fra Norge og Grilstad-Tind lykke til, og gleder meg til å se resultatene av denne avtalen, sier Borch.
Avtalen er et forpliktende samarbeid i salg og markedsføring av TIND Premium spekeprodukter primært inn mot det franske HORECA markedet. Hovedproduktet vil være Fenalår fra Norge, TIND marinert & Speket Lammelår. Avtalen som ble signert er mellom selskapet Massè, Lyon og Grilstad AS / TIND Stranda.
- Vi er svært glade for denne avtalen, og håper den vil øke salget betraktelig i det franske markedet. De siste årene har vi doblet eksporten, franske forbrukere vil virkelig ha norsk fenalår. For oss har det vært avgjørende at vi først fikk en beskyttet geografisk betegnelse (BGB) i Norge og så fikk denne godkjent som en Indication géographique protégée (IGP) i Frankrike. Dette merket dokumenterer sammenhengene mellom kvalitet og opprinnelse, og det er avgjørende for å lykkes i et kresent fransk marked, sier Svein Andreassen fra Tind og Per Berg fra Fenalår fra Norge.
Eksporten har økt
Eksporten til Frankrike startet i 2015, og det ble da solgt beskjedne 82 kilo. I 2019 var dette økt til 710 kilo. Så kom to år med pandemipause, i 2022 var salget oppe i hele 1,2 tonn. Ambisjonene er å øke dette kraftig gjennom ny avtale.
Beskyttet betegnelse
Beskyttede betegnelser er en offentlig merkeordning som sikrer at tradisjonsrik norsk mat og drikke får den beskyttelse og anerkjennelse den fortjener. Merkeordningen er en offentlig merkeordning under Landbruks- og matdepartementet. Stiftelsen Norsk Mat administrerer merkeordningen mens Mattilsynet fatter vedtak.
Nøkkelord
Kontakter
Anne Mette JohnsenKommunikasjonssjef
Tel:+47 909 61 602anne.mette.johnsen@norskmat.noNina SundqvistAdministrerende direktør
Tel:+47 917 85 620nina.sundqvist@norskmat.noBilder






Lenker
Om Stiftelsen Norsk Mat
Stiftelsen Norsk Mat er en uavhengig stiftelse og vårt formål er å styrke konkurranseevnen til norsk matproduksjon. Dette gjør vi gjennom å arbeide med kvalitetsstyring og kompetanseutvikling i norsk matproduksjon og synliggjøre opprinnelse og kvalitet på norske matprodukter.
Våre kjerneområder er merkeordningene Nyt Norge, Spesialitet og Beskyttet Betegenelse og Kvalitetssystemet i landbruket.
Følg pressemeldinger fra Stiftelsen Norsk Mat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Stiftelsen Norsk Mat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Stiftelsen Norsk Mat
Etne-bacon i særklasse får Spesialitet11.9.2026 12:59:23 CEST | Pressemelding
Skakke Røykeri i Etne kan juble for ei ny kvalitetsutmerking. Under Dyrsku’n fekk verksemda tildelt Spesialitet for Skakke Bålbacon, etter at ein uavhengig fagjury vurderte produktet til å ha unik kvalitet.
Kjenner du en ildsjel som har bidratt til vår felles mat- og drikkeberedskap?17.8.2026 10:28:45 CEST | Pressemelding
I år retter Ingrid Espelid Hovigs matkulturpris blikket mot noe som angår oss alle: vår evne til å produsere og foredle mat og drikke der vi bor. Nå kan du nominere din kandidat.
Enklere å velge norsk sjømat i butikken14.8.2026 10:30:13 CEST | Pressemelding
For første gang kan norske forbrukere finne sjømat merket med Nyt Norge i butikkene. Under Arendalsuka markerte Stiftelsen Norsk Mat utvidelsen av merkeordningen sammen med fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss og representanter fra sjømatnæringen, landbruket, handelen og arbeidslivet.
Mjødurteddik fra Setesdal får kvalitetsmerket Spesialitet14.8.2026 09:39:43 CEST | Pressemelding
Mjødurteddik fra Brokkestøylen i Setesdal er tildelt det offisielle kvalitetsmerket Spesialitet. Tildelingen fant sted under Arendalsuka torsdag 13. august, der Erik Berglihn mottok utmerkelsen på vegne av Brokkestøylen.
Trøndersk øl og ost fikk tildelt Spesialitet6.8.2026 12:45:34 CEST | Pressemelding
To produkter fra Trøndelag er tildelt kvalitetsmerket Spesialitet – et av de fremste kvalitetsstemplene for norsk lokalmat og -drikke. Utmerkelsen ble delt ut av landbruks- og matminister Nils Kristen Sandtrøen under Oi! Matseminar i Trondheim onsdag.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
