Fem vil drifte elektro på riksvegene i Finnmark
28.2.2023 07:30:00 CET | Statens vegvesen | Pressemelding
Elektrokontrakten omfatter samtlige riks- og europaveger i Finnmark, med unntak av E45 og det meste av E6 i Alta kommune. Det betyr til sammen 1043 kilometer veg, hvor 32 kilometer er gang- og sykkelveg.
– Oppdraget omfatter kontroll, funksjonstesting og internkontroll samt periodisk arbeid, i tillegg til reparasjon av skader og utskifting og installasjon. Entreprenøren får også ansvar for å planlegge, registrere og dokumentere, og rapportere til byggherren. Beredskap og handtering av andre oppgaver som er nødvendige for drift og vedlikehold av elektriske anlegg på vegnettet inngår også i kontrakten, sier byggeleder Jan Julius Onseng i Statens vegvesen.
Disse leverte tilbud
|
Tilbyder |
Tilbudssum i kr ekskl mva. |
|
Gagama Elektro |
64 619 226,- |
|
Varanger Kraft |
65 258 309,- |
|
Alta Kraftlag |
74 545 380,- |
|
Mesta |
84 514 081,- |
|
BMO Elektro |
89 835 667,- |
– Vi er godt fornøyde med at fem tilbydere har meldt sin interesse for dette oppdraget. Nå skal vi kvalitetssikre og kontrollregne på tilbudene, sier Onseng.
Kontrakten er femårig, med oppstart 1. september 2023. I tillegg er det gjensidig opsjon for forlengelse med inntil tre nye år.
Disse installasjonene skal følges opp
De viktigste anleggene og installasjonene i kontrakten er:
- 10 tunneler
- 10 værstasjoner
- 45 trafikkregistreringsstasjoner
- 10 variable skilt
- 4 bruer med elektriske anlegg
- 20 sideanlegg
- 2 700 belysningspunkter utenfor tunnel
- 16 høyfjellsbommer
- 50 fordelingsskap for veglys
- 20 overvåkningskameraer
Kontrakten inneholder også miljøkrav, og entreprenøren må rapportere energiforbruk, utslipp og forbruksdata på kjøretøyene som brukes i kontrakten.
Endringer som skjer på vegnettet i kontraktsperioden vil også inngå i kontrakten. Eksempler på dette er el-installasjonene i den nye Skarvbergtunnelen på E69, og ny vindmåler på Kvalsundbrua på E94.
Nøkkelord
Kontakter
Jan Julius OnsengByggelederStatens vegvesen, Drift og vedlikehold
Tel:41203615jan.julius.onseng@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Til helgen blir det kø og innsnevringer på E18 og i Fornebukrysset – la bilen stå20.4.2026 14:58:35 CEST | Pressemelding
24. – 26. april blir det innsnevringer på E18 som følge av arbeid i Fornebukrysset. Det vil bli ekstra køer. Denne helgen bør du la bilen stå.
Ny digital portal for gravesøknader20.4.2026 13:59:46 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har tatt i bruk en digital løsning for alle som søker om tillatelse til å grave på eller langs riksveger.
Skal teste sikkerhetssystemene i Oddernes- og Baneheitunnelen20.4.2026 11:11:50 CEST | Pressemelding
Natt til torsdag 23. april vil Statens vegvesen teste sikkerhetssystemene til de to E18-tunnelene i Kristiansand.
Stenger Røviktunnelen på riksveg 80 for beredskapsøvelse20.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Onsdag 22. april blir det en stor beredskapsøvelse i Røviktunnelen på riksveg 80 mellom Fauske og Bodø. Tunnelen blir helt stengt mellom klokka 07.00 og 15.00.
Gang- og sykkelbrua over rv. 7 på Ål rives denne uka20.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Gang- og sykkelbrua Opsjø bru over riksveg 7 på Ål i Hallingdal, må rives etter at den ble påkjørt i slutten av mars. Rivinga skjer natt til 22. april. Da blir riksveg 7 stengt, med omkjøring via Sundrevegen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
