Fem tilbydere skal konkurrere om bygging av E6 Moelv – Roterud
8.10.2019 11:58:52 CEST | Nye Veier | Pressemelding

De fem grupperingene som skal konkurrere om entreprisen er:
Entreprenører Rådgivere
|
FCC Construcción, S.A. |
Rambøll Norge AS L2 Arkitekter AS Rambøll Danmark A/S Ramboll UK Limited
|
|
Joint venture Obrascón Huarte Lain, S.A. / Salini Impregilo S.p.A.
|
Sweco Norge AS Carlos Fernandéz Casado S.L.
|
|
Joint venture N.V. BESIX S.A. / Rizzani de Eccher S.p.A.
|
Multiconsult Norge AS AF Gruppen Norge AS Aarsleff Norge AS (ikke-forpliktet UL)
|
|
Joint venture Itinera S.p.A. / IHI Infrastructure Systems Co. Ltd.
|
Dr. Ing. A. Aas-Jakobsen AS ViaNova Plan og Trafikk AS Stiftelsen Norges Geotekniske Institutt (NGI)
|
|
China Communications Construction Company Ltd. (CCCC Ltd.)
|
China First Highway Engineering Co. Ltd CCCC Highway Consultants Co. Ltd. CCCC Second Harbour Engineering Company Ltd.
|
E6 Moelv – Roterud er en del av strekningen E6 Moelv – Øyer. Moelv – Roterud er ca. 11 km lang. Prosjektet omfatter ny bru over Mjøsa samt totalt ca. 9,4 km vei i dagen på begge sidene av broen.
- Med fem prekvalifiserte selskapsgrupperinger, er vi sikret god konkurranse når tilbudsfasen nå starter. Det er store utenlandske entreprenører som er i føringen i selve konkurransen, men de fleste har inngått allianser med kjente norske rådgivende selskaper, sier administrerende direktør i Nye Veier, Ingrid Dahl Hovland.
Det foreligger en vedtatt kommunedelplan for prosjektet. Kontraktstrategien er totalentreprise med prosjektutvikling og optimalisering i en såkalt samhandlingskontrakt. Der skal entreprenør og rådgivere gjøre en detaljregulering av strekningen sammen med Nye Veier. Det er ventet at byggestart kan skje første kvartal 2021, mens valg av entreprenør skjer i april 2020. Ny E6 Moelv – Roterud har en kontraktsverdi beregnet til 2,5 milliarder kroner.
I selve tilbudskonkurransen er følgende kriterier for valg av entreprenør viktige:
- Brokonsept
- CO2 og miljø
- Kompetanse og erfaring
- Gjennomføringsplan
- Kostnadseffektive løsninger
- Nye Veier skal søke å finne best mulig løsning for krysning av Mjøsa gjennom samhandling med entreprenør, rådgivere og interessenter. Da er både bærekraft, tekniske løsninger og teamene vi skal jobbe sammen med sentrale, forklarer prosjektdirektør for Nye Veier Innlandet, Øyvind Moshagen.
Moshagen sier Nye Veier gir industrien og leverandørene muligheter til å levere innovative løsninger gjennom betydelig frihetsgrad knyttet til design, materialvalg og teknolog.
- Tilbyderne skal komme opp med det mest miljøvennlige brokonseptet, samt at vi vil evaluere på blant annet klimafotavtrykk. Nye Veier vet ikke i dag hva som er den mest miljøvennlig kombinasjonen av materialer til eksempelvis en ny bru over Mjøsa, men vi forventer de beste løsningene gjennom denne konkurransen og prosessen, sier Moshagen.
Kontakter
Prosjektdirektør Øyvind Moshagen - tlf. 992 43 558
Bilder

Om Nye Veier
Nye Veier er et fullt ut statlig eid aksjeselskap. Selskapets oppgaver omfatter å planlegge, bygge, drifte og vedlikeholde viktige hovedveier. Disse binder landet vårt sammen, og knytter Norge til hovedveier i utlandet. Nye Veier skal være en slank og effektiv byggherreorganisasjon, med et mål om å sikre helhetlig og kostnadseffektiv utbygging og drift av trafikksikre hovedveier.
Denne infrastrukturen vil raskt styrke næringslivets konkurranseevne, gi innbyggere mer effektiv, forutsigbar og tryggere veitransport og mer vei for pengene.
Selskapets verdier er "Fornyer", "Forbedrer" og "Forsikrer".
Følg pressemeldinger fra Nye Veier
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nye Veier på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nye Veier
Ny kontrakt kombinerer drift og utbedringer på rv. 13 Skare – Voss23.10.2026 14:19:34 CEST | Pressemelding
Nye Veier har lyst ut konkurransen om drift, vedlikehold og utbedring av rv. 13 mellom Skare og Voss. Kontrakten har en estimert verdi på 700 millioner kroner og skal bidra til tryggere vei og bedre fremkommelighet.
Nye Veier har lyst ut ny rammeavtale for prosjektutvikling og planlegging23.10.2026 10:40:53 CEST | Pressemelding
Rammeavtalen Nye Veier har lyst ut skal kunne brukes til oppgaver i ulike faser, fra tidlig prosjektutvikling og utredninger til reguleringsplanlegging og mer komplekse planoppgaver.
Nye Veier viderefører arbeidet med E18 Kragerø-Bamble21.10.2026 14:18:07 CEST | Aktuelt
Reguleringsplanen for ny E18 Kragerø-Bamble ble vedtatt i begge kommunene før sommeren. Nå går Nye Veier i gang med flere aktiviteter, blant annet grunnerverv og arkeologiske utgravinger.
Trafikkomlegging E18 Rugtvet – Langangen fra 1. september21.8.2026 12:33:41 CEST | Aktuelt
Fra 1. september går prosjektet E18 Rugtvet – Langangen inn i en ny fase. Før den nye veien kan åpnes må det gjennomføres omfattende testing av utstyr, styringssystemer og trafikkplaner. I hele denne perioden skal E18-trafikken ledes over Breviksbrua.
Ståle Nistov har begynt i stillingen som administrerende direktør i Nye Veier AS14.8.2026 13:17:12 CEST | Aktuelt
Ståle Nistov har sin første arbeidsdag som administrerende direktør i Nye Veier AS fredag 14. august.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
