Feirer samenes nasjonaldag med nye artikler om samiske kvinners historie
5.2.2021 12:37:52 CET | Kilden kjønnsforskning.no | Pressemelding

Under temaet Samiske kvinner kan du lese om:
- Snøfrid Svåsesdatter som forførte Harald Hårfagre og ble stammor til den norske kongeslekta
- Den samiske gudinnen Sáráhkká som hersket over svangerskap og fødsel, og som kvinner ofret til hver dag
- Buks-Berret, som gikk i bukser, var høvedsmann på egen båt på Lofotfisket, bjørnejeger, slakter og jordmor. I Nord-Norge har tøffe jenter blitt kalt "Buks-Berret", og Beret er faktisk en historisk person fra 1800-tallet.
- Elen Aslaksdatter Skum, som var en av lederne i Kautokeino-opprøret i 1852, og som fikk dødsstraff for å ha oppildnet samer til opprør der lensmann og handelsmann ble drept og presten ble tatt til fange og pisket.
- Margrete Kreutz som skaffet inntekter til familien ved å vise fram samisk levemåte på utstillinger i Paris og Chicago i en tid da presset mot reindrifta i sør-samiske områder ga vanskelige levekår.
- De to krigsheltene fra andre verdenskrig, Mamma Karasjok og Anna i Makkvatnet, som reddet krigsfanger og flyktninger. Som takk for å ha hjulpet jugoslaviske fanger under krigen ble Mamma Karasjok invitert som æresgjest til Beograd av president Tito i 1957.
- Dessuten har kvinnehistorie.no en artikkel om Ruth Rye Josefsen, som var leder av Folkeaksjonen mot utbygging av Alta-Kautokeino-vassdraget i 1979, og om den samiske foregangskvinnen og aktivisten Elsa Laula Renberg. Renberg var primus motor for det første samiske landsmøtet 6. februar 1917, som er bakgrunnen til at vi i dag feirer samenes nasjonaldag.
Nøkkelord
Kontakter
Trine Rogg Korsvik
Trine@kilden.forskningsradet.no
Tlf. 90516711
Bilder

Lenker
Om Kilden kjønnsforskning.no
Kvinnehistorie.no er en nettside med populærvitenskapelige artikler om norsk kvinnehistorie, som driftes av Kilden kjønnsforskning.no. Kilden er et nasjonalt kunnskapssenter for kjønnsperspektiver og kjønnsbalanse i forskning.
Følg pressemeldinger fra Kilden kjønnsforskning.no
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kilden kjønnsforskning.no på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kilden kjønnsforskning.no
Forsker skeptisk til bruk av autismediagnose i transdebatten23.6.2026 15:06:53 CEST | Pressemelding
Flere studier tyder på at autisme er mer utbredt blant transpersoner enn i befolkningen ellers. Nå blir diagnosen brukt som et argument for hvorfor noen ikke kan være trans, mener forsker.
– Uten «Det annet kjønn» ville vi ikke hatt mesteparten av moderne feministisk teori og filosofi9.6.2026 14:41:29 CEST | Pressemelding
Den franske filosofen Simon de Beauvoirs verker har fortsatt stor betydning, 40 år etter hennes død. Det kom frem på et seminar om dette verket på Nasjonalbiblioteket, hvor blant annet Toril Moi, Tove Pettersen og Kristin Gjesdal holdt innlegg.
– Den brede enigheten om likestilling utfordres1.6.2026 15:17:20 CEST | Pressemelding
Selv om de fleste kvinner og menn er positive til likestilling, er holdningen kjønnsdelt på noen områder. Det viser en fersk rapport fra Institutt for samfunnsforkning.
Flere unge får stabile karrierer – men én gruppe menn faller stadig mer utenfor18.5.2026 10:23:29 CEST | Pressemelding
Ny forskning viser at flere unge har «perfekte» karriereløp uten hull i CV-en. Samtidig har risikoen for å havne utenfor arbeidsmarkedet økt for noen menn med lav sosial bakgrunn.
Ny forskning viser at gutter er mer positive til karakterkonkurranse30.3.2026 10:26:02 CEST | Pressemelding
Selv om gutter i snitt får lavere karakterer enn jenter, er de mer positive til karakterbasert opptak til videregående skole. – Kjønnsforskjellen overrasket oss, sier forsker.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
