Februar leverer på merket, men makrotall skaper usikkerhet rundt markedsutviklingen fremover

Overkapasiteten på norsk innenriks er foreløpig historie. Vi ser en reduksjon på 15-16 % i antall seter på norsk innenriks målt mot 2019. Etterspørselen er fremdeles ned med 10-11 %. Dette gir en lavere kapasitet i markedet og bedre kabinfaktorer hos flyselskapene. Dette merkes spesielt godt i Nord-Norge der kapasiteten mellom eksempelvis Tromsø og Bodø er redusert med 33 % siden 2019.
Vi forventer en gradvis forbedring i balansen mellom tilbud og etterspørsel frem mot sommeren. Det er imidlertid viktig å merke seg at det fremdeles hefter stor usikkerhet rundt hvordan etterspørselen påvirkes fremover i takt med stigende renter, økte energipriser og generell prisstigning.
Salget i 2023 er som forventet, og så langt ser nordmenn ut til å fremdeles prioritere reiser. Vi forventer en god sommer og bra etterspørsel etter ferie og fritidsreiser frem mot sommerferien.
- Utviklingen så langt i år er som forventet, sier konsernsjef Stein Nilsen i Widerøe AS. Det er imidlertid fremdeles svært usikkert hvordan etterspørselen vil utvikle seg frem mot sommeren. Økonomiens naturlover gjelder også for Widerøes kunder, og vi må være forberedt på at økte renter, generell prisvekst og økte energipriser vil kunne påvirke etterspørselen fremover, fortsetter Nilsen. - Det er imidlertid mye som taler for at ferien foreløpig har høy prioritet i de norske hjem, og alt tyder fremdeles på nok en sterk reisesommer, avslutter Nilsen.
Oppstarten av året preges av svært mye dårlig vær. Widerøe har ikke hatt tilsvarende mange værkanselleringer i nyere historie. Februar har bydd på svært mange ombookinger, alternative reiseruter og hotellovernattinger for kunder som har fått reisen sin avbrutt eller forstyrret av dårlig vær. Dette preger selvsagt regulariteten og punktligheten i februar.
- Å drive vinterdrift i arktisk kystklima har vist seg svært krevende i 2023. Vinterstormene har stått i kø fra Bergen i sør til Kirkenes i nord, og vi i Widerøe har jobbet dag og natt for å få frem våre passasjerer til sine destinasjoner på en trygg og sikker måte, sier konsernsjefen. Vi er privilegert som har reisevante passasjerer som «veit kor vi bor», og som viser stor tålmodighet med oss når været ikke spiller på lag. Det er vi svært takknemlig for, avslutter Nilsen.
Kontakter
Widerøe pressevakttelefonPressehenvendelser
Tel:+47 989 01 500KommunikasjonsAvdeling@wideroe.noBilder
Dokumenter
Om Widerøe
Widerøe er Norges eldste luftfartskonsern med over 3500 engasjerte medarbeidere. Konsernet består av datterselskapene Widerøe`s Flyveselskap AS, Widerøe Ground Handling AS, Widerøe Property AS og Widerøe Asset AS. Widerøe AS er et datterselskap i Norwegiankonsernet.
I Distrikts-Norge er Widerøes flyvninger av stor betydning for både næringsliv, helsevesen, utdanning, reiseliv og kultur, og fungerer som distriktenes kollektivtransport. Widerøes Flyveselskap leverer i tllegg tekniske tjenester på fem ulike destinasjoner i Norge. Widerøe Ground Handling håndterer bakketjenester på 41 lufthavner i landet.
Følg pressemeldinger fra Widerøe
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Widerøe på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Widerøe
Sterk kapasitetsvekst: Widerøe satser videre på Norge5.6.2025 08:11:58 CEST | Pressemelding
Widerøe rundet av våren med en økning i både antall passasjerer og frekvenser sammenlignet med mai 2024. Pristilfredsheten har steget jevnt det siste året etter innføringen av halvert makspris på anbudsnettet. Flyselskapet øker kapasiteten ytterligere og legger til rette for tidenes Norgesferie med et historisk rutetilbud.
Eksklusiv førpremiere i 3000 kvm hangar: Flesland ble Hollywood for én kveld20.5.2025 21:23:05 CEST | Pressemelding
Årets mest actionspekkede kveld er godt i gang i Widerøes flyhangar på Flesland! Med nesten 1500 gjester viser vi – sammen med Bergen Kino – Norges førpremiere på det som ryktes å være den aller siste Mission: Impossible-filmen. Og det hele skjer i et autentisk luftfartsmiljø, hvor lukten av popcorn og jetfuel blandes idet Tom Cruise farer over et enormt lerret foran hangardøren.
Rekorddager og lojalitetsnyheter – klar for økt sommersatsing7.5.2025 08:09:08 CEST | Pressemelding
Widerøe opplevde sterk passasjervekst i april og satte to nye reiserekorder på enkeltdager. Med økt etterspørsel både lokalt og nasjonalt styrkes rutetilbudet inn mot sommeren. Samtidig opplyser selskapet at de har som mål å bli en del av lojalitetsprogrammet Norwegian Reward i løpet av høsten. Det stadig tettere samarbeidet med Norwegian gir sømløse reiseopplevelser for kundene.
Dyrtid? Nei takk! Slik reiser nordmenn i sommer5.5.2025 11:59:31 CEST | Pressemelding
Resultatene fra Widerøes årlige reiseundersøkelse viser at flere er økonomisk optimistiske og klare for å pakke kofferten denne sommeren. Vi reiser sørover, og over halvparten av oss har planer om å feriere i utlandet. Til tross for ferieplaner har tre av fire nordmenn ennå ikke bestilt årets sommerferie. Den internasjonale trenden med å feriere alene har fortsatt ikke fått fotfeste blant nordmenn – i hvert fall ikke foreløpig.
Økt kapasitet og bedre forbindelser: Nye muligheter for nordmenns sommerreiser4.4.2025 08:12:11 CEST | Pressemelding
Mars endte opp med solid vekst for Widerøe, med en økning i kapasiteten på ni prosent sammenlignet med mars 2024. Vi har satt inn større fly og økt frekvensen på flere ruter for å imøtekomme den voksende etterspørselen. Kabinfaktoren økte, og Nord-Norge seiler opp som en het kandidat for sommerferien.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom