Fauske på topp blant Norges mellomstore kommuner
En stor rapport som If og CICERO Senter for klimaforskning legger frem i dag, kommer det frem hvordan norske kommuner er forberedt på ekstremvær som følge av klimaendringer.
Selv om det er de store kommunene som topper listen, viser kartleggingen at det er de mindre kommunene som har forbedret seg mest det siste året.
Pressemelding om ekstremværrapporten med hovedfunn fra kartleggingen finnes her.
Det er Fauske som er aller best i klassen blant kommunene som har mellom 5.000 og 20.000 innbyggere, med hele 29,5 poeng av 33 mulige. Det er et kraftig byks oppover fra fjorårets resultat på 18 poeng.
- Det er imponerende å se hvordan Fauske kommune har løftet seg det siste året. Dette er et veldig godt eksempel på hvordan tett dialog og vurdering av mulige fremtidige konsekvenser får ting til å skje, sier Lars Galtung, kommunikasjonsdirektør i If Skadeforsikring.
Redusert fare med begrensede midler
Ifølge If og CICERO sin omfattende kartlegging har Fauske kommune sett på de indirekte konsekvensene ekstremvær kan føre med seg. Eksempler på dette er manglende mobildekning og stengte veier.
- Det finnes en rekke gode eksempler på tiltak Fauske kommune har gjort for å forebygge. De har vært gode til å la seg inspirere av andre og også se på hvilke muligheter de har for å søke om tilskudd til det viktige arbeidet, sier Galtung.
- Kanskje aller viktigst har kommunen vist at det går an å gjennomføre effektive klimatilpasningstiltak selv med en presset økonomi, sier Lars Galtung, kommunikasjonsdirektør i If Skadeforsikring.
Kontaktperson Fauske kommune: Arealplanlegger Renée Normann, tlf. 75604071.
Nøkkelord
Kontakter
Lars GaltungKommunikasjonsdirektør
Tel:98214812lars.galtung@if.noBilder

Om If
If er det største forsikringsselskapet i Norden, med over 4,5 millioner kunder, både privatpersoner og bedrifter. Vi forsikrer hver femte bolig og bil i Norden, og tilbyr personforsikring for privatpersoner og bedrifter.
Vi har 10 000 ansatte, spredt over flere forretningsområder og land, som sammen sørger for at våre privat- og bedriftskunder får riktig hjelp. Takket være vår størrelse og bredde kan vi være nær kundene våre og tilby trygg forsikring. Vårt løfte til kundene våre er kjernen i vår identitet – If hjelper mye.
If er heleid av finske Sampo, som er notert på Nasdaq-børsen i Helsingfors, Stockholm og København. I 2025 ble Topdanmark en del av If. If har hovedkontor i Sverige, og opererer også i Baltikum.
Følg pressemeldinger fra If
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra If på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra If
Tingfie er bildet innbruddstyvene hater12.9.2025 07:20:11 CEST | Pressemelding
Det kan være vanskelig å huske alt du eier hvis du får besøk av tyver eller boligen brenner. Ta tingfier med mobilen av eiendelene dine, oppfordrer forsikringsselskapet If.
Norske bedriftsledere frykter sykefravær mest20.8.2025 07:03:30 CEST | Pressemelding
Næringslivsledere sover dårligere av langtids sykefravær hos medarbeiderne enn av frykten for brann og cyberangrep. Det viser en stor undersøkelse fra forsikringsselskapet If.
Nå jobber sykkeltyvene på høygir18.8.2025 07:31:54 CEST | Pressemelding
Elsykler står øverst på sykkeltyvenes ønskeliste. Når sommerferien er over, slår kjeltringene til.
Betydelig vekst i andre kvartal og fortsatt fremgang for personforsikring6.8.2025 07:38:54 CEST | Pressemelding
If leverte betydelig vekst i andre kvartal, støttet av høy kundelojalitet og en voksende kundebase.
If: Studenter bør ikke lene seg på foreldrene4.8.2025 07:41:13 CEST | Pressemelding
Ferske studenter bør skaffe seg egen innbo- og reiseforsikring, mener forsikringsselskapet If. Det kan bli kostbart ved skade å glemme regler om alder og registrert bosted.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom