Faller utenfor hvis man ikke drikker
19.1.2023 11:04:49 CET | Kilden kjønnsforskning.no | Pressemelding
Nøkkelord
Kontakter
Tina Bojovic, Universitetet i Stavanger
Kontaktinfo:
51831110
tina.bojovic@uis.no
Bilder
Lenker
Om Kilden kjønnsforskning.no
Kjønnsforskere studerer hvilke konsekvenser kjønnsforskjeller har for fordeling av ressurser, makt og muligheter, og hvordan ideer om kjønn formes og kommer til uttrykk i kulturen og samfunnet omkring oss.
Kunnskapssenteret Kilden kjønnsforskning.no har et nasjonalt ansvar for å fremme kjønnsforskning, og kjønnsperspektiver og kjønnsbalanse i forskning og innovasjon gjennom å formidle og sammenstille forskning. For mer informasjon se kjønnsforskning.no.
Følg pressemeldinger fra Kilden kjønnsforskning.no
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kilden kjønnsforskning.no på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kilden kjønnsforskning.no
26 forfattere ble dømt for landssvik. Bare 3 var kvinner.24.9.2026 14:43:44 CEST | Pressemelding
Rettsoppgjøret mot landssvikerne etter andre verdenskrig hadde en kjønnet slagside. Kvinnene fikk ofte lavere straffer eller unngikk tiltale. Det gjaldt også for forfatterne, sier Pål Csaszni Halvorsen som har forsket på temaet.
Kvinneyrker manner seg opp31.8.2026 16:08:55 CEST | Pressemelding
En fersk studie har sett på hvordan mannlige sykepleiere blir fremstilt for å rekruttere flere menn til yrket.
Forsker skeptisk til bruk av autismediagnose i transdebatten23.6.2026 15:06:53 CEST | Pressemelding
Flere studier tyder på at autisme er mer utbredt blant transpersoner enn i befolkningen ellers. Nå blir diagnosen brukt som et argument for hvorfor noen ikke kan være trans, mener forsker.
– Uten «Det annet kjønn» ville vi ikke hatt mesteparten av moderne feministisk teori og filosofi9.6.2026 14:41:29 CEST | Pressemelding
Den franske filosofen Simon de Beauvoirs verker har fortsatt stor betydning, 40 år etter hennes død. Det kom frem på et seminar om dette verket på Nasjonalbiblioteket, hvor blant annet Toril Moi, Tove Pettersen og Kristin Gjesdal holdt innlegg.
– Den brede enigheten om likestilling utfordres1.6.2026 15:17:20 CEST | Pressemelding
Selv om de fleste kvinner og menn er positive til likestilling, er holdningen kjønnsdelt på noen områder. Det viser en fersk rapport fra Institutt for samfunnsforkning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
