Fagforeningspris til Harald Eia
26.11.2021 12:54:34 CET | NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon | Pressemelding

- Med din særegne formidlingsform: Analytisk, engasjert, men også morsom, har du klart å formidle betydningen av det fellesskapet velferdssamfunnet og det organiserte arbeidslivet representerer, sa Markussen til Eia.
Eia uttrykte at han var både rørt og takknemlig for prisen.
- Mitt engasjement hadde utgangspunkt i nysgjerrighet: Hva er spesielt med det norske samfunnet, med høy grad av likestilling og likhet. Hvorfor et det slik? Etter å ha lest mye og snakket med mange forskjellig folk, kom jeg til at det organiserte arbeidslivet er en viktig del av svaret, sa Eia.
- Det norske velferdssamfunnet er som et hus som er bygget over tid. Fagforeningene er på en måte førstebevegeren for utviklingen av det gode norske samfunnet slik vi kjenner det.
- Jeg har fått mange priser i mitt liv, denne er den jeg er mest glad for. Det er også personlig for meg. Jeg har opplevd i eget liv hvordan samfunnets støtteapparat har gjort at jeg har følt meg trygg og ivaretatt i vanskelige situasjoner. Fagorganisasjoner som NITO er en viktig del av det som sikrer denne tryggheten, sa Eia.
Fagforeningsinfluencer
Gjennom NRK-programmet «Sånn er Norge», intervjuer i media og inspirerende foredrag har Eia løftet fram fagforeningenes rolle i utviklingen av velferdssamfunnet og et trygt arbeidsliv.
- Med hypoteser og resonnementer tar du oss gjennom grunnleggende trekk ved vårt samfunn, som vi fort tar for gitt, men som ikke er en selvfølgelighet i internasjonal sammenheng, sa Markussen.
- Vi jobber hver dag for å få flere ingeniører og teknologer til å bli medlem og bli en del av fellesskapet NITO representerer. Det kan være utfordrende, ikke minst å nå unge folk. Derfor er ditt engasjement og din stemme så viktig. Du er rett og slett en fagforeningsinfluenser!
Nøkkelord
Kontakter
Ragnhild Aasen JacobsenKommunikasjonsrådgiver
Tel:93029650ragnhild.jacobsen@nito.noBilder


Om NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
NITO er Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer med bachelor, master og høyere grad med over 111.000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Vestnorsk ingeniørkonferanse ruster fagfolk til omstilling8.4.2026 14:55:56 CEST | Pressemelding
17. og 18. april samles ingeniører og teknologer fra Rogaland og Vestland, næringsliv, akademia og politikk seg i Haugesund for å se på hvordan endringene i industri og arbeidsliv påvirker Vestlandet.
Innlandets ingeniørkonferanse 2026: Hvordan sikrer vi beredskapen før krisen rammer?7.4.2026 14:30:23 CEST | Pressemelding
– Vi trenger en føre-var-tilnærming, tydelig ansvarsfordeling og godt samspill, sier Trond Brønstad, avdelingsleder NITO Innlandet Vest.
Mangel på ingeniører gjør at oppgaver ikke blir løst24.3.2026 08:11:47 CET | Pressemelding
Over halvparten av virksomhetene sliter med å få tak i kvalifiserte ingeniører, og mange forventer større behov fremover. Konsekvensen er at viktige oppgaver blir liggende uløst. Det viser tall fra NITOs behovsundersøkelse 2026.
Presseinvitasjon: Nordic AI Union Summit 202618.3.2026 09:31:39 CET | Presseinvitasjon
Nordisk samarbeid for trygg innføring av kunstig intelligens i arbeidslivet.
Sørlandets ingeniørkonferanse 2026: Hvordan kan digital teknologi løse helsevesenets største utfordringer?16.3.2026 11:14:46 CET | Presseinvitasjon
NITO Agder presenterer hvordan ny teknologi, fra KI og radar til robotkirurgi, kan gjøre helsesektoren mer effektiv, presis og pasientsentrert.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
