Fagforbundet og Norsk Folkehjelp: Blokaden av Gaza må oppheves
To år etter den siste krigen mot Gaza er 75 000 mennesker fortsatt hjemløse. Kun ti prosent av husene som ble totalt ødelagt er bygget opp igjen.
– Folk i Gaza bor i ruinene av sine ødelagte hjem, to år etter krigen. De er totalt prisgitt hva den israelske staten tillater av import og eksport, og byggematerialene kommer ikke inn. Dette er villet politikk som fører til at tusenvis av mennesker må leve i nød. Det er vi nødt til å få en slutt på, sier Mette Nord, leder av Fagforbundet.
Nord er denne uken i Gaza sammen med styreleder i Norsk Folkehjelp, Finn Erik Thoresen. Fagforbundet har siden 2009 samarbeidet med Norsk Folkehjelp om utviklingsprosjekter og politisk påvirkning i Palestinasaken. I tillegg til økonomisk støtte, har Fagforbundet et ambassadørkorps som sprer informasjon og engasjement blant Fagforbundets medlemmer.
Blokaden av Gazastripen er inne i sitt 10. år, og har enorm innvirkning på livet til de 1,8 millioner menneskene som bor i Gaza. Den legger strenge begrensninger på hvilke varer som er tilgjengelige, hvem som får reise inn og ut av Gaza og hvor mange timer strøm folk har. Israelerne kontrollerer også hva som eksporteres fra Gaza, og legger dermed store begrensninger på økonomisk utvikling. 25 prosent av palestinerne i Gaza lever i dag under fattigdomsgrensen.
Blokaden og den humanitære krisen bidrar til økt konfliktnivå. Siden krigen i 2014 og den påfølgende våpenhvilen er det skutt 294 raketter fra Gaza mot israelske områder og det har vært 2015 angrep fra Israel mot Gazastripen.
– Folk i Gaza er frustrerte over at ingenting skjer, og er redde for at det kan komme en ny krig. Situasjonen virker fastlåst, men det finnes tiltak som kan bidra til løsning. Noe av det viktigste er at blokaden opphører og at palestinerne i Gaza får rett til fri bevegelse og mulighet til handel, sier Nord.
Norske politikere kan bidra til dette, poengterer Finn Erik Thoresen.
– Norske partier kan ta sin del av ansvaret ved å legge ytterligere press på Israel for å få blokaden opphevet, og anerkjenne Palestina som egen stat. Vi forventer at dette blir et tema i den kommende norske valgkampen, sier han.
35 prosent av den dyrkbare jorden i Gaza ligger langs grensen til Israel som begrenser tilgangen til områdene. I løpet av krigen i 2014 ble store områder med dyrkbar jord ødelagt, i tillegg til vannbrønner. Norsk Folkehjelp har hjulpet bønder og fiskere med nødvendig utstyr som ble ødelagt under krigen, og støtter bonde- og fiskerorganisasjoner som daglig kjemper for grunnleggende rettigheter og tilgang til egne ressurser.
– Den humanitære krisen i Gaza er politisk skapt. Så lenge blokaden fortsetter er det nødvendig med humanitær hjelp. Men dette er ingen varig løsning. Vi må ha politiske endringer. Derfor støtter vi lokale organisasjoner som kan presse på for rettighetene blant annet for bønder, fiskere, kvinner og ungdom i Gaza. I tillegg samarbeider vi med Fagforbundet og andre organisasjoner for å fremme palestineres rettigheter i Norge, sier Thoresen.
For ytterligere kommentarer, ta kontakt med:
Mette Nord, tlf 918 01 822
Finn Erik Thoresen, tlf 971 87 391
Kontakter
Håkon ØdegaardKommunikasjonssjef
Tel:950 45 667hakono@npaid.orgOm Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp er fagbevegelsens humanitære solidaritetsorganisasjon. Vi er en medlemsorganisasjon, og våre strategiske områder er rettferdig fordeling av makt og ressurser og vern om liv og helse. Vi jobber innenfor hovedområdene internasjonalt utviklingssamarbeid, humanitær mine- og eksplosivrydding, redningstjeneste og flyktning- og integreringsarbeid. Norsk Folkehjelp har over 3000 ansatte i mer enn 35 land.
Følg pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Folkehjelp på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp ekstremt bekymret -internasjonale organisasjoner presses ut av Palestina.1.1.2026 13:08:18 CET | Pressemelding
- Vi er ekstremt bekymret for konsekvensene av at Israels nye registreringstiltak truer med å stanse internasjonale organisasjoners arbeid i Palestina. sier Raymond Johansen, Generalsekretær i Norsk Folkehjelp.
Informasjon om underslag ved Norsk Folkehjelps kontor i Libanon16.12.2025 12:15:04 CET | Pressemelding
Norsk Folkehjelp har avdekket underslag ved organisasjonens landkontor i Libanon. Underslaget ble oppdaget av ansatte ved hovedkontoret i oktober. Undersøkelser ble igangsatt umiddelbart og saken ble anmeldt til Økokrim.
Stater slår fast: Ukrainas suspensjon av Minekonvensjonen er ulovlig12.12.2025 13:31:26 CET | Pressemelding
Minekonvensjonen åpner ikke for at stater kan trekke seg midlertidig fra sine forpliktelser, selv i krigstid. Det er nettopp i krig at konvensjonen er ment å beskytte sivile mot antipersonellminer.
Norsk Folkehjelp: Ansatte er trygge etter nye sammenstøt mellom Thailand og Kambodsja12.12.2025 10:14:53 CET | Pressemelding
Norsk Folkehjelp følger situasjonen langs grensa mellom Thailand og Kambodsja med økende uro. De siste dagene har det vært gjentatte sammenstøt mellom de to landenes væpnede styrker i flere av grenseprovinsene.
Norsk Folkehjelp: Norge står ved 1 % i bistand – et viktig globalt signal3.12.2025 15:38:33 CET | Pressemelding
Norsk Folkehjelp er godt fornøyd med at budsjettavtalen for 2026 opprettholder målet om å bruke 1 % av BNI på bistand.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

