Færre kjører moped

I fjor var det registrert 156 347 mopeder i Norge. I 2015 var det til sammenligning 178 235 mopeder her i landet, viser tall fra Statistisk sentralbyrå.
– Det er flere årsaker til at færre velger moped, men det er blitt flere alternative måter å komme seg frem for dem som kanskje ville kjøre på moped tidligere, sier kommunikasjonssjef Sigmund Clementz i If.
– Elsykkel er den nye mopeden
Han peker på fremveksten av elsparkesykler i byene og bedre kollektivdekning mange steder som to viktige grunner til det kraftige mopedfallet.
– I tillegg har elsykkel blitt den nye mopeden for en del. Mange synes at elsykler gjør det lettere å sykle langt og der det er bratte bakker. Er du ungdom, er det «lite stress» med en elsykkel, sier Clementz.
I mars og april i år var det nesten 700 førstegangsregistreringer av mopeder, viser statistikk fra Statens vegvesen. Det er omtrent 100 færre enn i samme periode i fjor.
– Noen velger lett motorsykkel i stedet for moped, og her er det en viss oppgang, sier Clementz.
Dropper mopedlappen
Nå kan du øvelseskjøre personbil fra du er 16 år, sammen med en person som har hatt førerkort i minst fem år. Denne øvelseskjøringen gjør også at mange dropper mopedlappen, tror If.
– For ungdommer som gjerne har lyst til å kjøre et motorisert kjøretøy – uansett hva det er, vil det nok være et godt alternativ å få sette seg bak rattet i en bil. Den store fordelen med omleggingen av øvelseskjøreperioden for en del år siden, er jo at ungdommer i dag har langt mer kjøreerfaring når de kjører opp enn det foreldrene deres fikk, sier kommunikasjonssjef Sigmund Clementz i If.
Nøkkelord
Kontakter
Sigmund ClementzKommunikasjonssjef | Bolig/Bil
Tel:+47 982 49 805sigmund.clementz@if.noBilder


Om If
If er det største forsikringsselskapet i Norden, med over 4,5 millioner kunder, både privatpersoner og bedrifter. Vi forsikrer hver femte bolig og bil i Norden, og tilbyr personforsikring for privatpersoner og bedrifter.
Vi har 10 000 ansatte, spredt over flere forretningsområder og land, som sammen sørger for at våre privat- og bedriftskunder får riktig hjelp. Takket være vår størrelse og bredde kan vi være nær kundene våre og tilby trygg forsikring. Vårt løfte til kundene våre er kjernen i vår identitet – If hjelper mye.
If er heleid av finske Sampo, som er notert på Nasdaq-børsen i Helsingfors, Stockholm og København. I 2025 ble Topdanmark en del av If. If har hovedkontor i Sverige, og opererer også i Baltikum.
Følg pressemeldinger fra If
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra If på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra If
Tingfie er bildet innbruddstyvene hater12.9.2025 07:20:11 CEST | Pressemelding
Det kan være vanskelig å huske alt du eier hvis du får besøk av tyver eller boligen brenner. Ta tingfier med mobilen av eiendelene dine, oppfordrer forsikringsselskapet If.
Norske bedriftsledere frykter sykefravær mest20.8.2025 07:03:30 CEST | Pressemelding
Næringslivsledere sover dårligere av langtids sykefravær hos medarbeiderne enn av frykten for brann og cyberangrep. Det viser en stor undersøkelse fra forsikringsselskapet If.
Nå jobber sykkeltyvene på høygir18.8.2025 07:31:54 CEST | Pressemelding
Elsykler står øverst på sykkeltyvenes ønskeliste. Når sommerferien er over, slår kjeltringene til.
Betydelig vekst i andre kvartal og fortsatt fremgang for personforsikring6.8.2025 07:38:54 CEST | Pressemelding
If leverte betydelig vekst i andre kvartal, støttet av høy kundelojalitet og en voksende kundebase.
If: Studenter bør ikke lene seg på foreldrene4.8.2025 07:41:13 CEST | Pressemelding
Ferske studenter bør skaffe seg egen innbo- og reiseforsikring, mener forsikringsselskapet If. Det kan bli kostbart ved skade å glemme regler om alder og registrert bosted.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom