Færre kjører moped
10.5.2021 08:17:00 CEST | If | Pressemelding

I fjor var det registrert 156 347 mopeder i Norge. I 2015 var det til sammenligning 178 235 mopeder her i landet, viser tall fra Statistisk sentralbyrå.
– Det er flere årsaker til at færre velger moped, men det er blitt flere alternative måter å komme seg frem for dem som kanskje ville kjøre på moped tidligere, sier kommunikasjonssjef Sigmund Clementz i If.
– Elsykkel er den nye mopeden
Han peker på fremveksten av elsparkesykler i byene og bedre kollektivdekning mange steder som to viktige grunner til det kraftige mopedfallet.
– I tillegg har elsykkel blitt den nye mopeden for en del. Mange synes at elsykler gjør det lettere å sykle langt og der det er bratte bakker. Er du ungdom, er det «lite stress» med en elsykkel, sier Clementz.
I mars og april i år var det nesten 700 førstegangsregistreringer av mopeder, viser statistikk fra Statens vegvesen. Det er omtrent 100 færre enn i samme periode i fjor.
– Noen velger lett motorsykkel i stedet for moped, og her er det en viss oppgang, sier Clementz.
Dropper mopedlappen
Nå kan du øvelseskjøre personbil fra du er 16 år, sammen med en person som har hatt førerkort i minst fem år. Denne øvelseskjøringen gjør også at mange dropper mopedlappen, tror If.
– For ungdommer som gjerne har lyst til å kjøre et motorisert kjøretøy – uansett hva det er, vil det nok være et godt alternativ å få sette seg bak rattet i en bil. Den store fordelen med omleggingen av øvelseskjøreperioden for en del år siden, er jo at ungdommer i dag har langt mer kjøreerfaring når de kjører opp enn det foreldrene deres fikk, sier kommunikasjonssjef Sigmund Clementz i If.
Nøkkelord
Kontakter
Sigmund ClementzKommunikasjonssjef | Bolig/Bil
Tel:+47 982 49 805sigmund.clementz@if.noBilder


Om If
If er det største forsikringsselskapet i Norden, med over 4,5 millioner kunder, både privatpersoner og bedrifter. Vi forsikrer hver femte bolig og bil i Norden, og tilbyr personforsikring for privatpersoner og bedrifter.
Vi har 10 000 ansatte, spredt over flere forretningsområder og land, som sammen sørger for at våre privat- og bedriftskunder får riktig hjelp. Takket være vår størrelse og bredde kan vi være nær kundene våre og tilby trygg forsikring. Vårt løfte til kundene våre er kjernen i vår identitet – If hjelper mye.
If er heleid av finske Sampo, som er notert på Nasdaq-børsen i Helsingfors, Stockholm og København. I 2025 ble Topdanmark en del av If. If har hovedkontor i Sverige, og opererer også i Baltikum.
Følg pressemeldinger fra If
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra If på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra If
Større verdier går opp i røyk17.9.2026 09:48:07 CEST | Pressemelding
Nye tall viser at erstatningene etter boligbranner økte med 24 prosent første halvår i år. Samtidig frykter forsikringsselskapet If at klimaendringer kan bidra til større brannskader i årene som kommer. Film eiendelene dine er oppfordringen fra forsikringsselskapet.
3 av 10 har vurdert å bytte jobb på grunn av stress7.9.2026 08:58:45 CEST | Pressemelding
Tilbake i hamsterhjulet etter sommerferien sitter mange med nye tanker om arbeidslivet.
Økende etterspørsel etter helseforsikring og forebygging12.8.2026 07:33:30 CEST | Pressemelding
Sampo-konsernet leverer nok et solid kvartal, der If øker antall kunder, både i privat- og bedriftsmarkedet. Personforsikring fortsetter å være det raskest voksende produktområdet. Stadig flere bedrifter ser en frisk arbeidsstyrke som en forutsetning for god drift, ifølge If Helps a Lot Report for andre kvartal.
If på Arendalsuka 202628.5.2026 16:40:05 CEST | Pressemelding
Vi i If forsikrer om at vi er godt forberedt til Arendalsuka 2026. Både i våre egne arrangementer og fra andres scener vil vi snakke om forebyggende helse, sykefravær og klimatilpasning. Full oversikt her!
Farene som elsparkesyklister bør være klar over15.5.2026 09:47:41 CEST | Pressemelding
Unge under 16 og menn dominerer personskadene på elsparkesykler, viser tall fra If. Mange skader involverer personbiler. For elsparkesykler uten forsikring, kan konsekvensene bli millionregning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
