Få vet at alkohol øker risiko for kreft

– De fleste vet at tobakk og overdreven soling øker kreftrisikoen. Men altfor få vet at også alkohol øker faren for kreft. Slik bør det ikke være, sier Ingrid Stenstadvold Ross, generalsekretær i Kreftforeningen.
Hvert år kan over 400 tarmkrefttilfeller og over 200 brystkrefttilfeller knyttes til alkoholbruk. Likevel er det svært få som kjenner sammenhengen. Det viser en fersk undersøkelse gjennomført av Ipsos på vegne av alkovettorganisasjonen Av-og-til og Kreftforeningen.
- Bare 1 av 10 kjenner sammenhengen mellom alkohol og brystkreft
- Bare 2 av 10 kjenner sammenhengen mellom alkohol og tarmkreft
Selv moderat inntak øker risikoen
Et nytt kampanjesamarbeid mellom Av-og-til og Kreftforeningen skal øke kjennskapen i befolkningen om alkohol som kreftrisiko.
– At alkohol er kreftfremkallende har vært kjent siden 1980-tallet. Likevel har vi ikke kommer lenger i å øke bevissheten i befolkningen, og vi vet at også fastleger og helsepersonell i for liten grad tar dette opp med sine pasienter. Vi må bli flinkere til å snakke om at alkohol øker risikoen for kreft, sier Ragnhild Kaski, generalsekretær i Av-og-til.
Jo mer alkohol man drikker, jo større er kreftrisikoen. Samtidig er det slik at ett av syv krefttilfeller som har sammenheng med alkohol, kan knyttes til et moderat alkoholinntak.
– Må ikke slutte å drikke
Ross og Kaski understreker at målet med samarbeidet ikke er at folk skal slutte å drikke, men at de skal få vite.
– Vi ønsker ikke at folk skal kutte alkohol helt. Det vi ønsker er at så mange som mulig skal kjenne til at alkohol øker risikoen for å utvikle kreft, slik at de kan ta de beste valgene de ønsker for egen helse. Vi sier derfor ikke kutt helt, men prøver oss på kutt litt, sier Kaski.
Hun får støtte av Ross:
– Mange forbinder alkohol med kos og hygge, og derfor kan det være tungt å få høre at alkohol øker risikoen for å utvikle kreft. Samtidig er den gode nyheten at du reduserer risikoen for hvert glass du kutter. Det fortjener folk å vite!
Om undersøkelsen
Undersøkelsen er gjennomført av Ipsos på vegne av Av-og-til. Undersøkelsen og spørsmålene er stilt et representativt utvalg nordmenn i perioden januar-mars 2022. I underkant av 3000 nordmenn har deltatt i undersøkelsen gjennom Ipsos sitt webpanel.
|
Hvilke(n) av følgende helseutfordringer/ sykdommer mener du kan ha sammenheng med alkoholinntak? |
|||
|
Total |
Mann |
Kvinne |
|
|
No. of cases |
2673 |
1348 |
1325 |
|
Tarmkreft |
24 % |
22 % |
25 % |
|
Brystkreft |
8 % |
6 % |
11 % |
Kontakter
For mer informasjon, ta kontakt:
Ragnhild Kaski
Generalsekretær, Av-og-til
411 01 621
ragnhild@avogtil.no
Ingrid Stenstadvold Ross
Generalsekretær, Kreftforeningen
Pressetelefon: 92 40 78 77
Bilder

Om Av-og-til
Av-og-til er en alkovettorganisasjon. Vi setter fokus på situasjoner der alkohol utgjør en særlig risiko eller kan være til ulempe for andre. Av-og-til vil bidra til å redusere de negative følgene av alkoholbruk i samfunnet og gjøre hverdagen tryggere for alle.
Følg pressemeldinger fra Av-og-til
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Av-og-til på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Av-og-til
Hvit januar: – Ikke gi opp selv om du sprakk i helga19.1.2026 07:30:00 CET | Pressemelding
Den tredje mandagen i januar omtales ofte som «årets verste dag», fordi motivasjonen svikter og gamle vaner lett tar over etter nyttår. – Helsegevinsten forsvinner ikke selv om du drakk i helga, sier generalsekretær Ragnhild Kaski i alkovettorganisasjonen Av-og-til.
1 av 3 nordmenn har gjennomført «hvit måned»1.1.2026 13:42:04 CET | Pressemelding
Trenden blir stadig mer populær og de som tar en hvit måned melder om gode resultater, viser undersøkelse. – Gir bedre søvn, mer overskudd, bedre hjernehelse og redusert risiko for sykdom, mener lege.
FYLKESOVERSIKT: Så mange har gjennomført «hvit måned»1.1.2026 07:15:54 CET | Pressemelding
Stadig flere kaster seg på «hvit måned»-trenden, viser undersøkelse fra Ipsos på vegne av Av-og-til.
Én av tre i Troms og Finnmark har sett berusede voksne med barn på nyttårsaften29.12.2025 07:45:00 CET | Pressemelding
– Snakk om alkohol i forkant og si ifra dersom det blir for mye foran barna, oppfordrer Ragnhild Kaski, generalsekretær i Av-og-til.
Én av fire i Nordland har sett berusede voksne med barn på nyttårsaften29.12.2025 07:45:00 CET | Pressemelding
– Snakk om alkohol i forkant og si ifra dersom det blir for mye foran barna, oppfordrer Ragnhild Kaski, generalsekretær i Av-og-til.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

