
EYs World Entrepreneur Of The Year ble kåret i Monaco i går – argentinske Gaston Taratuta gikk av med seieren.
Oslo, 10. juni 2022. Den norske vinneren, Jonas Helmikstøl fra Easee, var en av de 41 kandidatene, men nådde ikke helt opp i konkurransen med vinnere fra hele verden.

- Jeg gratulerer Tartuta med seieren. Det er stort for meg å ha vunnet den nasjonale konkurransen i Norge, og å få være her i Monaco og møte så mange flinke og spennende kandidater fra hele verden. Det har nok ikke vært en enkel jobb for juryen å plukke en vinner blant så mange dyktige kandidater, sier Helmikstøl.
Vinneren, argentinske Gaston Taratuta, gründer og administrerende direktør i selskapet Aleph Group Inc., er den andre vinneren fra Sør-Amerika i de 22 årene prisen har blitt delt ut. Selskapet har bidratt til å revolusjonere den digitale annonseringsbransjen på global basis, og har gjort det mulig for mange gründere i fremvoksende land å gå inn i markeder som tidligere var utilgjengelige.
- Gastons reise er basert på et innovativt tankesett og en vilje til å gripe store utfordringer med gode ideer. Gjennom Aleph Group har han transformert fremtiden til digital annonsering, og banet vei for neste generasjon gjennom opplæringsprogrammer og ved å bygge koblingspunkter mellom talent og merkevarer. Vi gratulerer, sier ansvarlig partner for EY Entrepreneur Of The Year i Norge, Ina K. Rosenberg.
En sterk kandidat
Jonas Helmikstøl fra Norge var en sterk kandidat til å vinne også den globale konkurransen, men nådde ikke helt opp.
- Helmikstøl og team Easee har representert Norge på en fantastisk måte. Jeg er veldig imponert over det de har skapt siden oppstarten i 2018, og jeg er full av beundring for innovasjonskraften og gjennomføringsevnen til selskapet. Ikke bare har de bygd et industrieventyr, de tar også sikte på å sette spor etter seg for å gjøre verden til et grønnere sted for våre barn og etterfølgere, sier Rosenberg.
Easee produserer elbilladere med smart-teknologi for hjemmebruk som automatisk tilpasser seg alle elbiler, strømstyrker og strømnett. Selskapet har på kort tid gått fra 3 til 400 ansatte, de omsatte i 2021 for 1,4 mrd med 500 millioner i pluss, de utvikler og produserer alle produkter i Skandinavia, og eksporterer til totalt 17 europeiske land.
- Easee godt i gang med å lage nye og smartere løsninger for lading og strømstyringsteknologi, med en visjon om å forme fremtidens strømnett. Ambisjonen er å bli et av de største selskapene innen grønn teknologi i Europa innen 2026, og et av de største i verden innen 2031, sier Helmikstøl.
Inspirerer til verdiskaping og gründerskap
EYs Entrepreneur Of The Year har som formål å inspirere til vekst og verdiskaping og fremheve personer som bidrar med ideer, satser kapital og yter egeninnsats for å skape varige verdier og arbeidsplasser.
En uavhengig og bredt sammensatt internasjonal jury bestående av åtte næringslivsledere - alle med bred erfaring og interesse for entreprenørskap intervjuet alle de nasjonale vinnerne i midten av mai.
Samtidig har konkurransen også fokus på bedrifter som tar et sosialt ansvar og forplikter seg til bærekraftige løsninger. I år gikk prisen EY Social Entrepreneurship Award 2022 for Sustainability til motedesigner Stella McCartney for hennes lange innsats for å endre moteindustrien til det bedre.
Nøkkelord
Kontakter
Frithjov Angel NerbyNordic PR ManagerEY
Tel:+47 99 51 90 56Frithjov.Angel.Nerby@no.ey.comKenneth BjergaHead of PR NordicsEasee
Tel:410 74 274Bilder

Om EY
Om EY Entrepreneur Of The Year
Verdens største vekstskaperprogram, EY Entrepreneur Of The Year, er nå inne i sitt 21 år i Norge. Internasjonalt blir det arrangert for 36. gang. Det er et globalt program som skal inspirere aktive eiere til videre vekst og verdiskaping. Hensikten er å fremheve og hedre personer som bidrar med ideer, satser kapital og yter egeninnsats for å skape varige verdier og arbeidsplasser.
En uavhengig og bredt sammensatt internasjonal jury bestående av åtte næringslivsledere - alle med bred erfaring og interesse for entreprenørskap intervjuet alle de nasjonale vinnerne i midten av mai. I Monaco var de samlet for å fatte avgjørelsen og kunngjøre hvem som vant den ettertraktede tittelen EY World Entrepreneur Of The Year.
Kandidatene ble blant annet vurdert ut fra sin evne til å tenke nytt, skape vekst, oppnå gode økonomiske resultater, gjennomføre strategisk og bærekraftig virksomhetsutvikling, oppnå global innflytelse, samt personlig integritet og påvirkningskraft. Mens det på nasjonalt nivå kåres vinnere i flere ulike kategorier, ble det i Monaco kun pekt ut én internasjonal vinner på tvers av bransjer og kategorier.
Følg pressemeldinger fra EY
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra EY på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra EY
Reisevaner er i endring, likevel er det viktig å ha tilgang til en privat bil, helst elbil14.6.2022 14:06:17 CEST | Pressemelding
Oslo 14.juni 2022, Reisevaner, både i forbindelse med arbeid og privat, har endret seg drastisk. Likevel holder privatbilen stand som et av de viktigste transportmidlene for mennesker over hele verden. Det viser EYs Mobility Consumer Index
EY World Entrepreneur Of The Year: Jonas Helmikstøl er Norges håp i ”vekstskaper-VM” i Monaco3.6.2022 07:55:18 CEST | Pressemelding
CEO og Chief Caretaker, Jonas Helmikstøl i teknologiselskapet Easee i Sandnes, er Norges representant i verdens største vekstskaperkåring, EY World Entrepreneur Of The Year. Nasjonale vinnere fra 41 land over hele kloden møtes i Monaco når verdens fremste vekstskaper kåres torsdag 9. juni.
Fem norske selskaper blant verdens 500 største familiebedrifter20.5.2022 13:27:59 CEST | Pressemelding
Fem norske familieeide selskaper - Norgesgruppen, Reitangruppen, Aker, Laco og Møller Mobility Group – er blant verdens 500 største familierbedrifter.
Seks av ti vil bytte jobb om de ikke får fleksibilitet9.5.2022 08:00:19 CEST | Pressemelding
Pandemien har endret norske virksomheter radikalt, viser en ny undersøkelse gjennomført av HR Norge og EY.
Nå eier én av ti nordmenn krypto30.3.2022 15:36:58 CEST | Pressemelding
Oslo, 30. mars 2022: En landsdekkende undersøkelse fra EY og Arcane Research finner at 10 prosent av den voksne befolkningen i Norge eier kryptovaluta, opp fra 7 prosent i 2021.