Evalueringen av fastlegeordningen er klar

Arbeidslivsdirektør i KS, Tor Arne Gangsø, mener rapportene gir et godt grunnlag for kommende beslutninger. Han håper alle som har en interesse i fastlegeordningen kan samles om det virkelighetsbildet som tegnes.
– Vi må aldri glemme at fastlegeordningen er til for pasientene. Det grunnleggende spørsmålet vi må stille oss er hva som er viktig å bevare og hva som bør endres for å gi befolkningen enda bedre helsetjenester, sier Gangsø.
Derfor er KS opptatt av at kommunene har nok handlingsrom til å ivareta sitt sørge-for-ansvar også i fremtiden. Evalueringen viser at de ivaretar dette ansvaret i stor grad, og har virkemidlene de trenger. Men det koster.
IPSOS har gjennomført en kartlegging som viser at hele sju av ti kommuner subsidierer fastlegeordningen med til sammen 440 millioner kroner hvert år, for å rekruttere og beholde sine fastleger. Og kostnadene øker fra år til år.
– Nå gjenstår jobben med å komme fram til en beslutning om hvilke grep som må gjøres for å videreutvikle en bærekraftig fastlegeordning for framtiden, sier Gangsø. På vegne av KS takker han EY, Vista Analyse og Folkehelseinstituttet for solid og viktig arbeid.
Nøkkelord
Bilder

Om KS
Følg pressemeldinger fra KS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra KS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra KS
– Bruk handlingsrommet i EUs avløpsdirektiv19.12.2025 13:16:00 CET | Pressemelding
– KS er veldig glad for at regjeringen vil bruke handlingsrommet når den skal innføre EUs reviderte avløpsdirektiv i Norge. Det kan spare kommunene for milliardbeløp og innbyggerne for høye gebyrer, sier styreleder i KS Gunn Marit Helgesen.
Gunn Marit Helgesen gjenvalgt som president i CEMR5.12.2025 14:20:54 CET | Pressemelding
Styreleder i KS, Gunn Marit Helgesen, er gjenvalgt som president i Council of European Municipalities and Regions (CEMR) for perioden 2026–2028.
Kutt preger kommune-budsjettene4.12.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Kommunedirektørene foreslår kutt for å få budsjettene i balanse.
KS inviterer til høstkonferanse i Rogaland4.11.2025 10:57:34 CET | Presseinvitasjon
Ordførere, folkevalgte og kommunedirektører i Rogaland møtes til KS’ høstkonferanse i Haugesund 6. og 7. november. Mediene er velkommen til å delta.
KS om statsbudsjettet: – Overraskende og skuffende15.10.2025 10:02:00 CEST | Pressemelding
– Vi er svært overrasket over at nødropet vårt ikke har hatt gjennomslag i regjeringens forslag til statsbudsjett. Stortinget har nå en stor jobb å gjøre for å sikre velferdstjenester i hele landet, sier styreleder i KS Gunn Marit Helgesen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
