Etterlyser flere organiserte innvandrere

Tekna ønsker nå å mobilisere flere innvandrere til fagforeningene. Tall fra SSB viser at andelen innvandrere i teknisk- naturvitenskapelige yrker som var organisert i fagforening i 2019 var på 42 prosent. Blant norske arbeidstakere var andelen 55 prosent.
- Vi sliter fortsatt med å nå fram til alle innvandrerne. Selv om vi ser en økende rekruttering fra denne gruppen, ligger den fortsatt langt under sine norske kolleger. Vi tror flere innvandrere hadde vært tjent med å organisere seg, sier Grøvik.
Tekna har som ambisjon at organisasjonsandelen blant innvandrere er på nivå med andelen blant nordmenn.
- Fagforeninger er en viktig årsak til at vi har klart å etablere et arbeidsliv vi kan være stolte av, der arbeidstakere har kontroll over viktige rettigheter. Skal vi klare å verne om dette, må vi klare å mobilisere alle gruppene i arbeidslivet, sier Grøvik.
Ulike tradisjoner
Grøvik mener kulturforskjeller og manglende tradisjoner for å være organisert er med på å forklare at færre innvandrere enn nordmenn organiserer seg.
- Vi vet jo at fagforeninger i mange land blir sett på med skepsis. Derfor må vi være flinke til å fortelle om vår måte å organisere arbeidslivet, basert på samarbeid, medvirkning og innflytelse over egen arbeidshverdag, sier han.
Grøvik mener de fleste innvandrere ville hatt store fordeler ved å være organisert.
-For det første er fagforeningene den beste garantisten for at man får den lønnen man bør ha, og de rettighetene i arbeidslivet man har krav på. Skolerte tillitsvalgte taler din sak på arbeidsplassen. I tillegg får man som organisert et faglig fellesskap og nettverk som er unikt, sier han.
Tekna-sjefen forteller at foreningen nå jobber for å utvikle et enda bedre engelsktilbud, for å være mer tilgjengelig for internasjonale medlemmer.
- Vi skal ha fullverdige tilbud for både norske og utenlandske medlemmer, sier han.
Om tallene:
Tallene for organisasjonsprosent er brutt ned på teknisk- naturvitenskapelige yrker, og er hentet inn fra SSB basert på fagforeningsfradrag i selvangivelsen. Det fremgår imidlertid ikke hvilken fagforening de respektive yrkesutøverne er medlem av, og utdanningslengden fremkommer heller ikke.
Nøkkelord
Kontakter
Haakon BruusgaardSpesialrådgiver
Tel:93 25 95 72haakon.bruusgaard@tekna.noMona Raa RavndalKommunikasjonssjef
Tel:94 29 70 48morav@tekna.noBilder
Om Tekna – Teknisk-naturvitenskapelig forening

Dronning Mauds gate 15
0201 Oslo
22 94 75 00https://www.tekna.no/
En fagforening for fremtiden
Tekna er fagforeningen for 110 000 naturvitere, teknologer og studenter. Trygge arbeidsvilkår, kompetanse og læring er avgjørende for arbeidslivet. Det jobber vi for – hver eneste dag.
Følg pressemeldinger fra Tekna – Teknisk-naturvitenskapelig forening
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tekna – Teknisk-naturvitenskapelig forening på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Tekna – Teknisk-naturvitenskapelig forening
Elisabet Haugsbø gjenvalgt som president i Tekna15.6.2025 16:44:34 CEST | Pressemelding
Elisabet Haugsbø (39) ble søndag 15. juni gjenvalgt som president i Tekna under foreningens representantskapsmøte i Oslo.
- Det er på tide at vi begynner å se på fisken som et individ.11.3.2025 11:18:16 CET | Pressemelding
Selvom færre oppdrettsfisk døde i 2024, er det fremdeles store utfordringer med sykdom og dyrevelferd i oppdrettsnæringen. Det viser Veterinærinstituttets fiskehelserapport for 2024.
NHOs kompetansebarometer 2024: -Realister og teknologer er ettertraktet arbeidskraft13.2.2025 10:47:19 CET | Pressemelding
Om du velger teknologi eller ingeniørfag står næringslivet i kø for å ansette deg. Det viser NHOs kompetansebarometer for 2024.
Stabil lønnsutvikling i 2024 for Teknas medlemmer11.2.2025 08:22:38 CET | Pressemelding
Teknas lønnsstatistikk for 2024 er nå klar. I privat sektor var veksten i gjennomsnittslønnen på 4,7 prosent.
Vi må bygge sikkerhetskompetanse5.2.2025 10:23:39 CET | Pressemelding
De nasjonale sikkerhetsmyndighetene advarer om at verden blir mer usikker, og at trusselen mot Norge øker. – Vi trenger å satse mer på kompetanse, teknologi og sikkerhet, sier Tekna-president Elisabet Haugsbø.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom