Enighet i apotek-meklingen
9.9.2022 08:32:12 CEST | Parat | Pressemelding

Leder for Farmasiforbundet, Bodil Røkke, sier hun er fornøyde med å ha avverget streik og kommet frem til et felles resultat som sikrer god lønnsutvikling for en viktig yrkesgruppe i apotek.
– Vi er også fornøyd med at det er tilstrekkelig tid til så gode prosesser som mulig for nødvendige omstillinger som vil følge av endringene i overenskomsten mellom Parat/Farmasiforbundet og Virke, sier Røkke.
I mekling 7., 8. og 9. september er Parat/Farmasiforbundet og Virke kommet til enighet om årets tariffoppgjør og endringer av arbeidstidsordning i 2023.
Enigheten omfatter tre hovedtemaer:
1. Hovedoppgjøret 2022 – det er avtalt generelt tillegg til alle på 5,85 kroner med virkning fra 1. april 2022. Dette er innenfor en ramme på 3,7 prosent i årslønnsvekst. Minstelønnssatsene heves tilsvarende.
2. Endringer i avtalt ukentlig arbeidstid fra 36 til 37,5 timer pr. uke: Endringene implementeres når bemanningen er tilpasset den nye arbeidstiden, og omstillingsprosessen er gjennomført, senest 1. august 2023. Den nye avtalte arbeidstiden (37,5 timer) innebærer ikke endret timelønn, men årslønnen vil øke som følge av lengre arbeidstid for hvert årsverk. Fra 1. februar 2023 opptjener arbeidstakerne et beløp pr måned som utbetales som et engangsbeløp når endringene er implementert.
3. Parat/Farmasiforbundet og Virke er også enige om endringer i ubekvem arbeidstid: Fra det tidspunkt avtalt ukentlig arbeidstid endres til 37,5 timer (senest 1. august 2023) skal ulempetillegg utbetales, og ikke lenger avspaseres. Endringene innebærer nye satser for ulempetillegg. Innsparingen dette genererer skal flyttes til fastlønnen for de ansatte, noe som betyr at det skal gis som et generelt tillegg på 7 kroner per time med virkning fra gjennomføringen.
Nøkkelord
Bilder

Om Parat
Følg pressemeldinger fra Parat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Parat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Parat
Parat og NHO Geneo i mekling – kan streike fra søndag25.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Parat og NHO Geneo møtes til mekling fredag etter bruddet i tarifforhandlingene før sommeren. Lønn og ordninger ved sykdom og permisjon står sentralt når partene skal forsøke å unngå streik.
Enighet for 2500 medlemmer i Funksjonæravtalen24.9.2026 19:24:24 CEST | Pressemelding
Parat og NHO er enige om årets oppgjør på Funksjonæravtalen. Enigheten skal blant annet bidra til å sikre medlemmene i ulike livsfaser.
Forhandler om arbeidsvilkårene til 2500 Parat-medlemmer23.9.2026 11:44:52 CEST | Pressemelding
Onsdag starter forhandlingene om Funksjonæravtalen mellom Parat og NHO. Rundt 2500 Parat-medlemmer i 250 virksomheter omfattes av avtalen.
Parat enige om ny tariffavtale på Stortinget4.9.2026 05:59:13 CEST | Pressemelding
Parat har kommet til enighet med Stortingets administrasjon om en ny tariffavtale etter mekling på overtid. Dermed blir det ikke streik blant Parats medlemmer på Stortinget.
Meklingen på Stortinget fortsetter på overtid4.9.2026 01:10:27 CEST | Pressemelding
Parat og Stortingets administrasjon har ikke kommet til enighet innen meklingsfristen ved midnatt. Partene fortsetter derfor meklingen på overtid.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
