Enda enklere dispensasjonsordning for fiskere
24.3.2021 07:30:00 CET | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding

- Etter tilbakemelding fra fiskernes organisasjoner gjør vi nå dispensasjonsordningen enda enklere, sier fiskeri- og sjømatminister Odd Emil Ingebrigtsen.
Både Norges Kystfiskarlag og Norges Fiskarlag har uttrykt at kravet om registrering for hver enkelt landing, og kravet til på forhånd å angi nøyaktig hvor fartøyet vil ligge til kai, gjorde ordningen byråkratisk og tungvint.
Nærings- og fiskeridepartementet har etter en ny vurdering besluttet å komme fiskerne i møte. Dispensasjonen skal nå gjelde så lenge fartøyet leverer til samme mottak og med samme skipper. Først hvis et fartøy skifter høvedsmann om bord, eller leverer til et annet mottak enn det er gitt dispensasjon for, må det søkes om ny dispensasjon.
- Vi beholder det enkle registreringsskjemaet for å søke dispensasjon, og gjør det også nå enda enklere. Forutsatt at fartøyet har påslått posisjonsrapporteringsutstyr – enten sporingssystemet VMS (vessel monitoring system) eller det automatiske identifikasjonssystemet AIS – så trenger ikke nøyaktig liggested å opplyses i skjemaet, sier Ingebrigtsen.
De øvrige forutsetningene i ordningen videreføres. Fisker må fortsatt oppholde seg innenfor en maksimal seilingstid på 10 minutter fra mottaksstedet inntil innveiing av fangst er avsluttet, og seddel er signert både av den som lander og mottaker/kjøper. Dersom Fiskeridirektoratet krever det skal fartøyet returnere til mottaksstedet for kontroll.
Skjemaet er tilgjengelig på Fiskeridirektoratets hjemmeside og kan fylles inn fra smart-telefon. Justerte krav til venting på seddelsignering (Fiskeridirektoratet)
Nyhet 11.02.2021: Lemper på krav til fiskere - regjeringen.no
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Bilder

Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Regjeringen har startet arbeidet med å få på plass en cruiseavgift11.2.2026 10:16:50 CET | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth og statssekretær for fiskeri- og havministeren Even Tronstad Sagebakken møtte tirsdag 10. februar representanter fra kommuner, cruisenæringen, reiselivsorganisasjoner og frivilligheten for å få innspill til arbeidet med en ny cruiseavgift.
Næringsministeren til Geologikonferansen 2026 i Trondheim10.2.2026 08:17:49 CET | Presseinvitasjon
Næringsminister Cecilie Myrseth reiser 12. og 13. februar til Trondheim for å delta på Geologikonferansen 2026. Konferansen samler nøkkelaktører innen samferdsel, næringsutvikling, samfunnssikkerhet, arealplanlegging og miljøspørsmål.
Næringsministeren inviterer til innspillsmøte om cruiseavgift4.2.2026 11:27:52 CET | Presseinvitasjon
Næringsminister Cecilie Myrseth inviterer til innspillsmøte om cruiseavgift tirsdag 10. februar kl. 10.00-12.00. Arbeidet følger opp lov om besøksbidrag som etter planen skal tre i kraft 1. juli 2026.
Nye krav til vekter og veiesystemer ved fiskemottak3.2.2026 15:00:00 CET | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har i dag fastsatt nye krav om bruk av automatiske vekter og veiesystemer ved fiskemottak.
Presseinvitasjon: Fiskeri- og havministeren deltar på Arctic Frontiers2.2.2026 14:33:40 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss er i Tromsø for å delta på Arctic Frontiers, torsdag 5. februar. Den årlige konferansen om Arktis samler forskere, næringsliv og politikere fra inn- og utland.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom