En viktig oljeseier
14.6.2022 10:57:05 CEST | Naturvernforbundet | Pressemelding

- Denne oljeseieren hadde aldri vært mulig uten SV sin innsats. For en gangs skyld har regjeringen lyttet til miljøfaglige råd om å ikke bore etter enda mer olje innenfor den sårbare iskantsonen, sier Truls Gulowsen, leder i Naturvernforbundet.
Naturvernforbundet understreker samtidig at det fortsatt er en lang vei å gå før man har fått en ansvarlig oljepolitikk. Det er fortsatt aktive lisenser innenfor iskantsonen, deriblant PL1134 som har 8 blokker som ble tildelt gjennom 25. konsesjonsrunde. Oljefeltet Wisting, som Equinor ønsker å bygge ut, ligger også svært nær iskantsonen: kun 50 kilometer fra iskantsonens sørlige utbredelse.
- Vi er glade for at det ikke tildeles nye oljeblokker innenfor iskantsonen. Samtidig er det viktig å understreke at det fortsatt er prosjekter i og nær iskanten som utgjør en alvorlig trussel, for eksempel oljefeltet Wisting. Av hensyn til klimaet og det sårbare dyrelivet i Arktis bør regjeringen innføre varig vern mot petroleumsvirksomhet i disse områdene, mener Gulowsen.
Nøkkelord
Kontakter
Truls GulowsenLeder
Tel:90107904tg@naturvernforbundet.noPernille Bonnevie HansenNestleder
Tel:997 74 337ph@naturvernforbundet.noBilder

Om Naturvernforbundet
Naturvernforbundet ble grunnlagt i 1914 og er Norges eldste natur- og miljøvernorganisasjon. Vi er en demokratisk medlemsorganisasjon med over 37 000 medlemmer og rundt 100 fylkeslag og lokallag i hele landet.
Naturvernforbundet jobber med et bredt spekter av saker innen miljø- og naturvern, men spesielt med områdene naturvern, klima, energi og samferdsel.
Følg pressemeldinger fra Naturvernforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Naturvernforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Naturvernforbundet
FØRDEFJORDEN: Miljøorganisasjonene anker til Høyesterett18.5.2026 15:50:15 CEST | Pressemelding
Naturvernforbundet og Natur og Ungdom har anket saksomkostningene på 3,75 millioner kroner i saken om dumpestopp i Førdefjorden til Høyesterett.
Historisk kamp for Førdefjorden i Høyesterett28.4.2026 08:44:11 CEST | Debattinnlegg
Det går et historisk sus gjennom Høyesterett når vi i disse dager møter for å stanse dumpingen av gruveavfall i Førdefjorden. Vinner vi, blir det en av de største miljøseirene i norsk historie – ikke bare for Førdefjorden, men også for alle andre fjorder, elver og vann.
I Høyesterett i dag: 45 organisasjoner støtter Førdefjordsaken27.4.2026 06:03:00 CEST | Pressemelding
Hele 45 organisasjoner står sammen med Naturvernforbundet og Natur og Ungdom når Høyesterett i dag tar Fjordsøksmålet til behandling. De støtter kravet om stans i gruvedumpingen som pågår i Førdefjorden.
ESA åpner sak mot Norge om gruvedumping: - Vi har hatt rett hele tiden!23.4.2026 20:42:13 CEST | Pressemelding
EFTAs overvåkningsorgan (ESA) har innledet søksmål om traktatsbrudd mot Norge på grunn av tillatelsene til gruvedumping i Førdefjorden og Repparfjorden. Meldingen kommer fire dager før saken om tillatelsen til gruvedumping i Førdefjorden blir behandlet i Høyesterett, 27. april.
FJORDSØKSMÅLET: Jegere og fiskere med som partshjelpere23.4.2026 06:33:00 CEST | Pressemelding
Naturvernforbundet og Natur og Ungdom vil saksøke staten for tillatelsen til gruvedrift med dumping av gruveavfall i Førdefjorden. Det er klart etter at Natur og Ungdom har bestemt seg for å følge Naturvernforbundets vedtak om å ta førdefjordsaken til retten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
