En viktig oljeseier
14.6.2022 10:57:05 CEST | Naturvernforbundet | Pressemelding

- Denne oljeseieren hadde aldri vært mulig uten SV sin innsats. For en gangs skyld har regjeringen lyttet til miljøfaglige råd om å ikke bore etter enda mer olje innenfor den sårbare iskantsonen, sier Truls Gulowsen, leder i Naturvernforbundet.
Naturvernforbundet understreker samtidig at det fortsatt er en lang vei å gå før man har fått en ansvarlig oljepolitikk. Det er fortsatt aktive lisenser innenfor iskantsonen, deriblant PL1134 som har 8 blokker som ble tildelt gjennom 25. konsesjonsrunde. Oljefeltet Wisting, som Equinor ønsker å bygge ut, ligger også svært nær iskantsonen: kun 50 kilometer fra iskantsonens sørlige utbredelse.
- Vi er glade for at det ikke tildeles nye oljeblokker innenfor iskantsonen. Samtidig er det viktig å understreke at det fortsatt er prosjekter i og nær iskanten som utgjør en alvorlig trussel, for eksempel oljefeltet Wisting. Av hensyn til klimaet og det sårbare dyrelivet i Arktis bør regjeringen innføre varig vern mot petroleumsvirksomhet i disse områdene, mener Gulowsen.
Nøkkelord
Kontakter
Truls GulowsenLeder
Tel:90107904tg@naturvernforbundet.noPernille Bonnevie HansenNestleder
Tel:997 74 337ph@naturvernforbundet.noBilder

Om Naturvernforbundet
Naturvernforbundet ble grunnlagt i 1914 og er Norges eldste natur- og miljøvernorganisasjon. Vi er en demokratisk medlemsorganisasjon med over 37 000 medlemmer og rundt 100 fylkeslag og lokallag i hele landet.
Naturvernforbundet jobber med et bredt spekter av saker innen miljø- og naturvern, men spesielt med områdene naturvern, klima, energi og samferdsel.
Følg pressemeldinger fra Naturvernforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Naturvernforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Naturvernforbundet
FØRDEFJORDEN: – Absurd og uhørt å søke om midlertidig tillatelse24.6.2026 15:30:00 CEST | Pressemelding
Miljøorganisasjonene har fått innsyn i Nordic Minings søknad om midlertidig utslippstillatelse. Gruveselskapet søker om en treårig tillatelse til å dumpe gruveavfall i Førdefjorden etter forurensningsloven, ikke vanndirektivet.
Jubel etter seier for Førdefjorden: Krever umiddelbar stans i dumpingen17.6.2026 16:47:01 CEST | Pressemelding
Høyesterett slo i dag fast at tillatelsen til gruvedumping i Førdefjorden er ugyldig. Etter atten års kamp har Naturvernforbundet og Natur og Ungdom vunnet over staten i en av de mest profilerte sakene i miljøbevegelsens historie. Nå krever de umiddelbar stans i dumpingen.
Høyesteretts dom i Førdefjordsaken kommer i morgen16.6.2026 21:21:15 CEST | Pressemelding
Høyesterett meldte i dag at dommen i saken om gruvedumping i Førdefjorden kommer i morgen 17. juni etter klokken 16.30. Miljøorganisasjonene er optimistiske. Pressen er invitert til Naturvernforbundets lokaler når dommen i den historiske miljøsaken faller.
11 organisasjoner partshjelpere i historisk sak om naturens rettsvern9.6.2026 08:29:01 CEST | Pressemelding
FØRDEFJORDEN/NATURENS RETTSVERN: Hele 11 organisasjoner ble i går meldt inn som partshjelpere i saken om saksomkostninger i Førdefjordsaken, som Naturvernforbundet og Natur og Ungdom har anket til Høyesterett. Det er nå duket for en prinsipiell behandling av hvor mye det skal koste å ta miljøsaker til retten i Norge.
Nye utslippstall: - Det går hårreisende sakte4.6.2026 10:38:13 CEST | Pressemelding
Naturvernforbundet mener det er bra at utslippene fortsetter å gå nedover. Likevel ligger vi skremmende langt bak klimamålene vi har forpliktet oss til.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
