Eksplosiv interesse for e-læringskurs i smittevern

Ikke bare har flere tusen ansatte i Helse Midt-Norges sykehus tatt flere av e-kursene – også utenfor organisasjonen har svært mange gjennomført et eller flere kurs i læringsportalen.
E-kurset i håndhygiene hadde før pandemien om lag 15-30 kursdeltakere daglig; den siste tiden har kurset hatt rundt 1000 deltakere per dag. Det samme er tilfellet med flere andre elektroniske smittevernkurs.
Anne Katarina Cartfjord, HR-direktør i Helse Midt-Norge, sier det har vært jobbet svært godt med kursene. Hun synes det er gledelig at så mange har gjennomført dem.
- Vår målsetning har vært å nå ut til helsearbeidere i og utenfor regionen for å øke kompetansen rundt smittevern. Dette mener vi vil ha en preventiv effekt på spredningen av smitte i befolkningen. Dette er viktig både for pasienters og ansattes helse og sikkerhet, sier Cartfjord.
Var forberedt på stor interesse
Frank Burøy, rådgiver i enhet for kompetanse og læring i Helse Midt-Norge, sier de tidlig i mars skjønte at det ville bli stort trykk på smittevernopplæring. Derfor ba de Helse Midt-Norge IT (Hemit) om å øke kapasiteten på serverne for å være sikker på å kunne ta imot alle interesserte.
Den siste tiden har enheten jobbet med å produsere og skaffe relevante Covid-19 smittevernkurs. Flere av kursene er egenproduksjoner, som håndtering av risikoavfall, og av- og påkledning ved gjenbruk av smittefrakk. Sistnevnte kurs har hatt over 11 000 visninger på én måned.
Samtidig har det vært et mål å få ut eksisterende og nye kurs, både til ansatte og samarbeidspartnere. Tilgjengelige kurs er blitt distribuert til blant andre KS, Folkehelseinstituttet, Helsedirektoratet, universiteter og høyskoler og avtalespesialister. Disse kursene krever ingen pålogging og er mulig å gjennomføre anonymt.
Det har vært kursdeltakere fra hele Norge, forteller Burøy, men også fra flere andre land. At kursene har blitt så godt mottatt skyldes ikke minst det gode samarbeidet med Hemit og Regional smittevernavdeling ved St. Olavs hospital, mener han.
Møtt med entusiasme i kommunen
I Trondheim kommune ble kursene mottatt med stor entusiasme. De ble øyeblikkelig en del av opplæringsmaterialet til alle ansatte innenfor helse og velferdsområdet, forteller May Liz Bjørnevik Tho, avdelingsleder for avdeling for rekruttering og kompetanse, personaltjenesten i Trondheim kommune.
- Delingen fra Helse Midt-Norge til kommunen kom raskt i gang. Det skyldes det gode samarbeidet mellom opplæringsmiljøene i de to virksomhetene i forbindelse med arbeidet med Helseplattformen, sier Bjørnevik Tho. Hun fortsetter:
- Vi gjør vi oss nå gode erfaringer knyttet til opplæring i stort omfang, og ikke minst samarbeid med Helse Midt-Norge frem mot innføringen av Helseplattformen.
Nøkkelord
Bilder

Om Helse Midt-Norge RHF
Vi sørger for gode spesialiserte helsetjenester for befolkningen i Midt-Norge.
Virksomheten omfatter spesialiserte helsetjenester innen fysisk, psykisk helsevern og tverrfaglig spesialisert rusbehandling. Våre hovedoppgaver er å sørge for opplæring av pasienter og pårørende, utdanning av helsepersonell, forskning og pasientbehandling.
Følg pressemeldinger fra Helse Midt-Norge RHF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Helse Midt-Norge RHF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Helse Midt-Norge RHF
HelsaMi oppfyller kravene til universell utforming23.12.2025 12:13:34 CET | Pressemelding
Tilsynet for universell utforming av ikt har avsluttet tilsynet med Helseplattformen AS og nettversjonen av HelsaMi. Dette er klart etter at en oppfølgingstest 23. desember 2025 viste at alle feil var rettet.
Kommunene får disponere midler til å forbedre Helseplattformen18.12.2025 12:58:21 CET | Pressemelding
Styret i Helse Midt-Norge RHF har vedtatt at kommunene, med Trondheim kommune som kontaktpunkt, kan disponere 35 millioner til å gjøre Helseplattformen mer brukervennlig og effektiv.
Nye akuttmottak i Nord-Trøndelag behandles på nytt i 202618.12.2025 11:02:03 CET | Pressemelding
Torsdag 18 desember behandlet styret i Helse Midt-Norge RHF konseptfasen for nye akuttmottak ved Helse Nord-Trøndelag HF.
God kvalitet på behandlingen av hjerteinfarkt i Midt-Norge17.12.2025 06:00:00 CET | Pressemelding
Pasienter i Midt-Norge får god behandling ved akutt hjerteinfarkt. Dette er konklusjonen i en rapport fra en samstemt arbeidsgruppe med hjerteleger fra alle sykehusene i regionen.
Rapport om Helseplattformen er klar8.12.2025 16:18:55 CET | Pressemelding
Helse- og omsorgsdepartementet publiserte i ettermiddag rapporten fra Vista Analyse om Helseplattformen. Rapporten er en oppfølging av et anmodningsvedtak fra Stortinget.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
