Ekspertgruppe skal bidra til ein tryggare digital barndom

Prosjektet som Medietilsynet koordinerer er ein del av EU sin «Safer Internet»-program Connecting Europe Facility (CEF). Målet er å sikre at barn og unge får ta del i det digitale livet på ein trygg måte, og bidra til at dei har tilstrekkeleg kritisk medieforståing i utforskinga si av livet på nett og i sosiale medium.
– Vi har jobba med barn og digitale medium sidan det fyrste EU-prosjektet starta opp i 2002, og har lang erfaring med å skaffe innsikt om barn og unge sitt digitale liv, samt utvikle råd og tiltak som kan tryggje barn på nett. For å lukkast med dette arbeidet er vi heilt avhengig av å ha med oss ekspertar med ulik fagbakgrunn som kan gi oss råd. Vi er derfor svært glade for å få på plass ei så fagleg sterk ekspertgruppe, seier Mari Velsand, direktør i Medietilsynet.
Dei unge sine stemmer i sentrum
Gruppa skal gi råd og bidra med faglege innspel til tiltak og prioriteringar innanfor prosjektet sine rammer og satsingsområde ut 2020. I løpet av denne perioden skal Medietilsynet blant anna vidareutvikle undervisningsopplegg om kritisk medieforståing, arrangere workshop for ungdom og arrangere Safer Internet Day. Med i ekspertgruppa er også ein ungdomsrepresentant som skal fremje dei unge sine stemmer i arbeidet. – Vi kan ikkje jobbe for å tryggje barn og unge sitt liv utan å ta dei unge med på råd. Vi er derfor veldig glade for å ha med oss ein ungdomsrepresentant i rådet, seier prosjektkoordinator Thomas Haugan-Hepsø.
I kø for å snakke om livet
Raudekrossens' dialogteneste «Kors på Halsen» er med i ekspertgruppa. Dei får dagleg rundt 100 henvendingar frå barn og unge om alt som opptek dei. – Vi har kø frå vi opnar til vi stengjer, og har rekordstor pågang frå barn og unge som har utfordringar eller berre treng nokon å snakke med. Det digitale er ein integrert del av livet til barn og unge i dag, og vi kan ikkje behandle livet på nett som noko anna enn resten av livet. Det er viktig for oss å ikkje sjå på nettet og sosiale medium som noko åtskilt når vi gir råd eller svarer dei unge på spørsmål, seier Nelli Kongshaug, leier i Kors på Halsen.
Dette er deltakarane i ekspertgruppa
Frå venstre på biletet: Berit Andersen (Medietilsynet), Ragnhild Daae Bekkevoll (Utdanningsdirektoratet), Guro Skåltveit (Datatilsynet), Kjersti Botnan Larsen (Barneombudet), Thomas Haugan-Hepsø (Medietilsynet), Tone Jeanette Gulsvik (Kripos), Elisabeth Staksrud (Institutt for medium og kommunikasjon, Universitetet i Oslo), Dina Tjelmeland Adeler (ungdomsrepresentant), Nelli Kongshaug (Kors på halsen), og Aline Schøn Papetti (Forbrukertilsynet).
Om Norwegian Safer Internet Centre:
«Safer Internet»-prosjektet er ein del av EU-programmet Connecting Europa Facility (CEF).
30 europeiske land deltek i programmet som har som mål å gi barn og unge ein trygg og positiv digital kvardag.
Nøkkelord
Kontakter
Kristine MeekDirektør kommunikasjon, rådgivning og analyse
Tel:+47 918 85 405kristine.meek@medietilsynet.noBilder

Om Medietilsynet
Medietilsynet skal bidra til å realisere statens mediepolitiske mål. Våre hovedoppgaver er å fremme demokrati og ytringsfrihet gjennom mediemangfold og kritisk medieforståelse. Vi veileder om barn og unges bruk av digitale medier, setter aldersgrenser for kinofilm, forvalter støtteordninger, behandler søknader om og fordeler pressestøtte og fører tilsyn med kringkasting. Tilsynet er underlagt Kulturdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Medietilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Medietilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Medietilsynet
Medietilsynet støtter økt aldersgrense og alderskontroll i sosiale medier7.7.2025 10:02:42 CEST | Pressemelding
Medietilsynet støtter regjeringens lovforslag om å øke aldersgrensen for sosiale medier til 15 år og å innføre en reell alderskontroll i disse tjenestene. – Vi vet at mange barn og unge eksponeres for skadelig påvirkning i sosiale medier, og derfor trengs det risikoreduserende tiltak, sier direktør Mari Velsand i Medietilsynet.
19 nominasjoner til Ibelin-prisen7.7.2025 07:50:00 CEST | Pressemelding
Fristen for å nominere kandidater til den første Ibelin-prisen – årets rollemodell innen gaming – er gått ut. 19 unge forbilder er nominert, og nå starter juryen sitt arbeid mot prisutdelingen i høst.
Medietilsynet får nytt tilsyns-ansvar når lov om digitale tjenester innføres i Norge2.7.2025 16:30:32 CEST | Pressemelding
Medietilsynet får ansvar for flere viktige tilsynsområder gjennom den nye loven om digitale tjenester, som regjeringen nå har sendt på høring. – At EUs forordning om digitale tjenester (DSA) nå blir innført i Norge, er et viktig skritt mot et tryggere internett, sier direktør Mari Velsand i Medietilsynet.
Rekord-låge annonseinntekter for norske aviser i fjor27.6.2025 06:50:00 CEST | Pressemelding
Annonseinntektene til norske aviser var på eit historisk lågt nivå i 2024, viser ein ny rapport frå Medietilsynet. Sett under eitt blei fjoråret nok eit svakt driftsøkonomisk år for avisene, sjølv om lønnsemda var noko betre enn året før.
TV 2 oppfylte alle krav som kommersiell allmennkringkastar i 202426.6.2025 06:50:01 CEST | Pressemelding
TV 2 løyste oppdraget som kommersiell allmennkringkastar i 2024 i tråd med krava, viser tilsynsrapporten frå Medietilsynet. Dette er det første året med den nye femårige avtalen mellom TV 2 og staten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom