Eika Forsikring – Sterk utvikling i 2021

Året under ett fikk selskapet et resultat før skatt på 725 mill. kroner. Dette er selskapets sterkeste resultat siden oppstart. Selskapets Combined Ratio endte på 79,5% (79,8%).
- Det er gledelig å konstatere at bankene i Eika Alliansen og Sparebanken Møre både lykkes med å skape vekst i bestanden samtidig som god risikoseleksjon gir uttelling i gode resultater, sier adm direktør Trond Bøe Svestad. – Det gode samspillet mellom engasjerte og dyktige medarbeidere på Hamar og i Oslo og det økte initiativet på forsikring vi ser hos bankene, har vært helt avgjørende for hvordan vi lykkes i markedet, sier Svestad.
Bestandspremien i selskapet har vokst med 5% i løpet av året. Veksten er spesielt sterk i SMB-segmentet med en premievekst på over 10 prosent. Selskapet har i løpet av 2021 vunnet avtaler om økt distribusjon med Virke Forsikring og Norges Jeger og Fiskerforbund. Sammen med økt digitalt salg og bankenes økte satsing på breddesalg av forsikring
Pandemien preger fortsatt skadebildet, dog i mindre og mindre grad. Selskapet ser en utvikling med færre store skader på bil. Det er også gledelig å merke seg færre og mindre alvorlige branner i landbruket, der det særlig har vært færre branner på våningshus. Reiseproduktet er fortsatt der effektene viser seg tydeligst grunnet lavere reiseaktivitet, men selskapet registrerer en økning i reiseskader mot slutten av året. Det er grunn til å tro at vi beveger oss mer mot et normalisert år i 2022 og fremover.
Selskapet har i 2021 lansert flere nye tariffer og har investert i prisingskompetanse, noe som har gitt god uttelling allerede. Det er også jobbet godt med produkt- og tjenesteutvikling, noe som selskapet forventer skal gi positive resultateffekter.
Eika Forsikring har høy oppmerksomhet på klimarisiko og skadeforebygging. Selskapet, som er miljøfyrtårnsertifisert, har iverksatt betydelig tiltak på tre fronter; arbeid med klimarisiko, skadeforebygging og sirkulære oppgjør.
Nøkkelord
Kontakter
Sigurd UlvenInformasjonsdirektør
Tel:907 21 898su@eika.noTrond Bøe SvestadAdministrerende direktør
Tel:92829695tbs@eika.noBilder


Lenker
Om Eika Gruppen
Om Eika
Eika Forsikring leverer skade- og personforsikring til kunder innen privat-, landbruks- og næringslivsmarkedet. Salg av selskapets produkter skjer hovedsakelig gjennom bankene i Eika Alliansen og Sparebanken Møre. Produktene er også tilgjengelige via digitale kanaler. Eika Forsikring AS er datterselskap i Eika Gruppen og har sitt hovedkontor på Hamar.
Eika Alliansen består av lokalbankene, Eika Gruppen AS og Eika Boligkreditt AS. Lokalbankene i Eika Alliansen nyter høy tillit og tilfredshet blant kundene, og er en verdsatt drivkraft for vekst og utvikling i sine lokalsamfunn. Trygg og personlig kunderådgiving og et sterkere lokalt samfunnsengasjement skiller lokalbankene fra konkurrentene.
Eika Gruppen er eid av lokalbankene og utgjør finanskonsernet i Eika Alliansen. Eika Gruppens fremste visjon er å styrke lokalbanken. Selskapet leverer sikre og brukervennlige tjenester, spesielt tilpasset kundenes behov. Virksomheten omfatter bank, forsikring, sparing, pensjon, finansiering, kort og eiendomsmegling. Eika Alliansen er en av de største aktørene i det norske finansmarkedet og en vesentlig aktør for bærekraftig verdiskaping i lokalsamfunn over hele landet. www.eika.no
Følg pressemeldinger fra Eika Gruppen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Eika Gruppen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Eika Gruppen
Penni kutter boliglånsrenten - fortsatt lavest19.6.2025 11:27:21 CEST | Pressemelding
Penni fra Eika digitalbank følger etter Norges Bank, og setter ned lånerenten umiddelbart med 0,25 prosentpoeng for alle nye kunder. Penni har med det fortsatt laveste boliglånsrente. Banken holder samtidig innskuddsrentene på brukskonto uendret på 3 prosent.
Eikas bankenes kredittkort er nå flyttet til Kredittbankens systemer2.6.2025 11:33:21 CEST | Pressemelding
I helgen ble 350 000 kredittkortkunder fra sparebankene i Eika Alliansen og LOKALBANK, samt NAF og Agrikjøp flyttet til Kredittbankens systemer. Overgangen markerer siste steg i sammenslåingen mellom SpareBank 1 Kreditt og Eika Kredittbank som juridisk ble gjennomført i januar 2025.
Et godt kvartalsresultat for Eika Gruppen8.5.2025 09:56:28 CEST | Pressemelding
Eika Gruppen leverte et resultat før skatt på 152 millioner kroner i første kvartal 2025. Dette er en økning fra 17,5 millioner kroner i samme kvartal i fjor. Netto driftsinntekter i konsernet økte fra 310 til 416 millioner kroner i samme periode, mens driftskostnadene ble redusert fra 285 til 262 millioner kroner.
Penni kutter boliglånsrenten29.4.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
- strekker ut en hånd til de høyt belånte kundene.
Penni fra Eika digitalbank dobler renten på brukskonto etter dagens skuffende rentebeslutning fra Norges bank27.3.2025 10:07:07 CET | Pressemelding
Skuffet over at rentekuttet uteble? Penni fra Eika digitalbank ønsker å gi et lite plaster på såret i dag.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom