EIFFAGE Génie Civil valgt for ny E18 gjennom Porsgrunn
27.10.2020 14:00:00 CET | Nye Veier | Pressemelding

- Med EIFFAGE har vi fått en kompetent og solid entreprenør med bred internasjonal erfaring fra relevante prosjekter. Sammen med sine rådgivere har entreprenørselskapet levert det beste tilbudet i konkurransen. De har tilbudt svært erfarne nøkkelpersoner til prosjektet med lang internasjonal erfaring fra store infrastrukturprosjekter. Det er gledelig at de har svart svært bra på hvordan de skal utføre HMS-arbeidet i prosjektet. Her utmerket de seg med inngående kunnskap og erfaringer, sier Anette Aanesland, administrerende direktør i Nye Veier.
På rådgiversiden har EIFFAGE med seg AFRY og Greisch. Prosjektet blir Nye Veiers første som skal CEEQUAL-sertifiseres for «Whole Project Award» med krav til oppnåelse om nivå «Good».
Strekningen E18 Langangen – Rugtvedt er om lag 17 km lang, og utbyggingen har en kontraktsverdi på ca 4,9 milliarder kroner eks. mva. Det er et komplekst prosjekt med blant annet store brukonstruksjoner og tunneler. Prosjektet inkluderer bygging av det nye Grenlandsbrua. Det er til tider store utfordringer med trafikkavviklingen gjennom Porsgrunn, ikke minst i forbindelse med ferieavviklingen om sommeren.
-EIFFAGE har gjennom sitt tilbud vist at de har satt seg svært godt inn i prosjektet, og forstår utfordringene som ligger i dette krevende prosjektet. Nå ser vi frem til en god konkretiseringsfase som, dersom det går som det skal, ender opp med kontraktsignering i desember. Når den nye firefelts veien med 110 km/t fra Langangen til Rugtvedt etter planen åpner i 2025, har Nye Veier realisert i underkant av 60 km sikker trafikksikker ny E18. Den nye veien gir større bo- og arbeidsmarked, reduserer reisetiden, forbedrer fremkommeligheten og legger til rette for fortsatt god vekst og utvikling i Grenlandsregionen, sier utbyggingsdirektør Johan Arnt Vatnan i Nye Veier.
Konkretiseringsfasen mellom Nye Veier og EIFFAGE og deres rådgivere starter opp i november og avsluttes etter planen med kontraktsignering i desember.
Det foreligger godkjent reguleringsplan for deler av prosjektet. Utbyggingen av E18 Langangen-Rugtvedt består av tre delparseller. Delparsellene E18 Langangen-Lanner og E18 Kjørholt-Rugtvedt er byggeklare. Her skal entreprenøren prosjektere før byggestart. På delparsellen E18 Lanner-Kjørholt skal EIFFAGEog Nye Veier inn i en samhandlingsfase for å optimalisere prosjektet og utarbeide detaljreguleringer for nye kryssløsninger og kryssing av Skjelsvikdalen.
Kontakter
Administrerende direktør, Anette Aanesland - tlf. 951 20 546
Direktør for kontrakt og anskaffelser, Bjørn Børseth - tlf 975 01 310
Bilder


Om Nye Veier
Nye Veier er et fullt ut statlig eid aksjeselskap. Selskapets oppgaver omfatter å planlegge, bygge, drifte og vedlikeholde viktige hovedveier. Disse binder landet vårt sammen, og knytter Norge til hovedveier i utlandet. Nye Veier skal være en slank og effektiv byggherreorganisasjon, med et mål om å sikre helhetlig og kostnadseffektiv utbygging og drift av trafikksikre hovedveier.
Denne infrastrukturen vil raskt styrke næringslivets konkurranseevne, gi innbyggere mer effektiv, forutsigbar og tryggere veitransport og mer vei for pengene.
Selskapets verdier er "Fornyer", "Forbedrer" og "Forsikrer".
Følg pressemeldinger fra Nye Veier
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nye Veier på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nye Veier
Lyser ut konkurranse for byggingen av E39 Blørstad–Lyngdal13.4.2026 12:20:44 CEST | Pressemelding
Nye Veier lyser i dag ut konkurransen for prosjektet E39 Blørstad–Lyngdal, som er en del av den omfattende og pågående utbyggingen av E39 på Sørlandet og den helhetlige utbyggingen av firefelts motorvei mellom Kristiansand og Ålgård.
Tester natteslukking av veilys27.3.2026 05:00:00 CET | Pressemelding
Nye Veier tester ut å slukke veilysene på E18 mellom Rugtvedt og Dørdal fra 26. mars til 10. september. I den lyseste delen av året er det rom for å redusere energibruken uten å svekke sikkerheten for trafikantene.
Kommunedelplan for E18 Tvedestrand–Risør oversendt til sluttbehandling24.3.2026 05:30:00 CET | Aktuelt
Kommunedelplanen for E18 i Risør og Tvedestrand er nå oversendt til kommunene for sluttbehandling. Planarbeidet bygger på forutsetningen om E18 som nasjonal hovedvei med fire felt og fartsgrense 100 km/t. Planområdet strekker seg fra Rødmyr i Tvedestrand til Akland i Risør, en strekning på om lag 15 kilometer.
Reguleringsplanen for E18 Kragerø–Bamble er oversendt til kommunene10.3.2026 08:44:27 CET | Aktuelt
Nye Veier har sendt reguleringsplanen for ny E18 Kragerø - Bamble til kommunene for sluttbehandling.
Ståle Nistov blir Nye Veier-sjef9.3.2026 12:29:40 CET | Pressemelding
Ståle Nistov blir ny administrerende direktør i Nye Veier AS. Han har ledet Flytoget siden april 2023.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
