Egenerklæring erstatter fysiske tester
7.1.2021 09:46:48 CET | Politihøgskolen | Pressemelding
I april 2020 bestemte Politihøgskolen at det ikke var mulig å gjennomføre de fysiske testene i opptaket på grunn av pandemien. Foran opptaket i 2021 konkluderes det nå enda tidligere med at fysiske tester heller ikke lar seg gjennomføre i årets opptak. Som i fjor understreker Politihøgskolen at alle krav i utdanningen, inkludert de fysiske kravene, videreføres.
Smitte gir få muligheter
Ann-Lisbeth Framaas er seksjonsleder for Opptak og rekruttering ved Politihøgskolen. Hun utdyper beslutningen som nå er fattet:
- Smittesituasjonen i Norge er alvorlig, og våre søkere har få muligheter til å forberede seg til de fysiske testene. Stengte svømmehaller, treningssentre og idrettsanlegg understreker utfordringene. Testene handler om mer enn god kondisjon. Når det gjelder den praktiske gjennomføringen til våren og inn mot sommeren, er situasjonen svært usikker og uoversiktlig. Det lar seg ikke gjøre å planlegge for gjennomføring av denne delen av opptaket slik dette fremstår. Derfor er det ryddigst at vi er ute med informasjonen nå, tidlig i januar.
Politidirektoratet har gitt grønt lys for endringer i opptaket, slik det ble gjort også for 2020.
Forplikter søkerne
- Dette er ikke en ønsket situasjon, men et nødvendig grep. Høgskolen har som mål å videreføre fysiske tester i opptaket, dette er en viktig kvalifikasjon til politiutdanningen. Men vi må være ansvarlige, og gi søkerne god forutsigbarhet i den situasjonen vi har. Alle søkere må også i år bekrefte at de er kjent med de fysiske opptakskravene, og at de etter egen vurdering ville bestått disse. Altså en egenerklæring som forplikter og ansvarliggjør søkerne. Alle vet at de møter også disse kravene gjennom utdanningen, sier Ann-Lisbeth Framaas.
Søknad om opptak til bachelorutdanningen åpner 1. februar, og søknadsfristen er 1. mars 2021. Søkere må levere søknad gjennom Samordna opptak.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt
488 87 934
(kl. 09 - 15) - ikke SMS
Bilder
Om Politihøgskolen
Politihøgskolen er den sentrale utdanningsinstitusjonen for politi- og lensmannsetaten, med eit eige styre som øvste organ. Politihøgskolen har til oppgåve å gi grunnutdanning for teneste i politi- og lensmannsetaten og etter- og vidareutdanning til dei tilsette i etaten. Politihøgskolen driv forskings- og utviklingsarbeid og fagleg formidling innanfor fagområda sine. Politihøgskolen har fire studiestader: Oslo, Bodø, Kongsvinger og Stavern.
Følg pressemeldinger fra Politihøgskolen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Politihøgskolen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Politihøgskolen
Stor interesse for politiutdanningen – 609 har fått tilbud om studieplass23.7.2026 11:00:00 CEST | Pressemelding
I hovedopptaket 20. juli fikk 609 søkere tilbud om studieplass ved bachelorutdanningen på Politihøgskolen. Antallet kvalifiserte søkere steg samtidig med over 27 prosent.
Fra lærere til ingeniører – bred kompetanse til nytt etterforskningsstudium17.7.2026 12:10:20 CEST | Pressemelding
Til høsten starter Politihøgskolens nye årsstudium Innføring i etterforskning. De 66 som nå har fått tilbud om studieplass kommer fra hele landet, er mellom 23 og 58 år og har bakgrunn fra ulike fagfelt.
Ny rapport: Hets og trusler mot rikspolitikere er et omfattende problem på tvers av partier3.6.2026 09:30:00 CEST | Pressemelding
3. juni lanserer Politihøgskolen rapporten "Hets og trusler mot politikere: en spørreundersøkelse blant medlemmer av regjeringen, Stortinget og partienes sentralstyrer i 2025".
Nesten alle nyutdannede politifolk er i jobb28.5.2026 15:42:22 CEST | Pressemelding
Ferske tall viser at de aller fleste som fullførte politiutdanningen i 2025 har fått seg jobb i politiet.
Stor økning i reelle søkere til politiutdanningen13.5.2026 14:40:55 CEST | Pressemelding
Politihøgskolen har i år 1832 reelle søkere etter at den første delen av opptaksprosessen er unnagjort. Det er en økning på hele 27 prosent fra i fjor.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
