Positiv jobbutvikling fortsetter
17.9.2025 14:16:52 CEST | Politihøgskolen | Pressemelding
Jobbsituasjonen for nyutdannet politi er i stadig bedring. Ventetiden for å starte i stilling i politiet er betraktelig redusert det siste året. Og stadig flere kommer også raskere inn i fast jobb.

Politidirektoratet har offentliggjort tall for 2. tertial 2025, målepunktet er 31. august. Tallene viser at kullet som gikk ut sist sommer er godt i gang i etaten, og foregående kull har også en økende andel i jobb, og i fast stilling.
Dette er tallene for uteksaminerte med politifaglig stilling i politiet, noen små desimaler er avrundet.
2025-kullet: 91% er i jobb, av disse er 34,5 % i fast jobb drøyt to måneder etter at kullet gikk ut fra PHS.
2024 – kullet: Nær 94 % er ansatt i politistilling, dette er status quo fra 1. tertial. 82 % av disse er i fast jobb, en økning på ca 22 % fra forrige måling.
2023-kullet: 94 % er i jobb, 2 % flere enn 1. tertial. Av disse igjen er 87 % i fast jobb, det er en økning på ca 10 %.
2022-kullet: 89 % er i jobb, det er status quo. Drøyt 95 % av disse har fast stilling, det er en økning på 6 % fra 1. tertial.
Et fellestrekk i utviklingen er da at ventetiden for å komme i gang i politiyrket er vesentlig redusert. Stadig flere kommer rett i jobb, også andelen i fast stilling følger denne trenden.
Prorektor for utdanning ved høgskolen, Kjell Eirik Mortensen, understreker betydningen av at nyutdannet politi kommer i gang i yrket.
-Dette er gledelig. Både politietaten og samfunnet trenger at dyktige og motiverte nye medarbeidere kommer raskt ut i jobb. Og det er fortjent for våre tidligere studenter, de har gjennomført en krevende utdanning. Oppgavene er mange, og nyutdannet politi kan bidra inn i politiets kjerneoppgaver fra første dag. Vi håper selvsagt at denne utviklingen vedvarer, trenden har nå vært positiv over tid.
Kontakter
Pressevakt
488 87 934
(Åpen hverdager kl. 09 - 15) - ikke SMS
Om oss
Politihøgskolen er den sentrale utdanningsinstitusjonen for politi- og lensmannsetaten, med eit eige styre som øvste organ. Politihøgskolen har til oppgåve å gi grunnutdanning for teneste i politi- og lensmannsetaten og etter- og vidareutdanning til dei tilsette i etaten. Politihøgskolen driv forskings- og utviklingsarbeid og fagleg formidling innanfor fagområda sine. Politihøgskolen har fire studiestader: Oslo, Bodø, Kongsvinger og Stavern.
Følg pressemeldinger fra Politihøgskolen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Politihøgskolen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Politihøgskolen
Flere vil ta politiutdanning9.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Årets søkertall øker med 21 % sammenlignet med fjoråret. – En svært gledelig utvikling, sier rektor Nina Skarpenes.
Stor interesse for nytt årsstudium i etterforskning på Politihøgskolen2.3.2026 14:27:33 CET | Pressemelding
1919 har søkt om en av 60 plasser på Politihøgskolens årsstudium i etterforskning for personer uten politiutdanning. – Overgår alle våre forventninger, sier leder for Institutt for etterforskning Dag Sveaas.
Politistudenter blant landets mest fornøyde13.2.2026 07:00:13 CET | Pressemelding
Politihøgskolen scorer svært høyt på overordnet tilfredshet i Studiebarometeret 2025. Med et gjennomsnitt på 4,6 av 5, ligger PHS klart over nasjonalt snitt og helt i toppen blant norske høyere utdanningsinstitusjoner. — Det er gledelig at studentene våre er fornøyde med utdanningen de har valgt. Det kan tyde på at de er motiverte for yrket de skal inn i. Det er gode nyheter for politiet og for samfunnet, sier rektor Nina Skarpenes.
Nytt studium åpner døren til etterforskning for flere2.2.2026 07:42:27 CET | Pressemelding
Nå er det snart mulig å få jobb i politiet som etterforsker, også for dem med annen fagbakgrunn enn politiutdanning.
Nyutdannede politifolk rett ut i jobb: – Sjelden vært bedre22.1.2026 10:08:34 CET | Pressemelding
Nesten alle studentene som fullførte bachelorutdanningen ved Politihøgskolen i 2025, er nå i jobb i politiet. Etter flere år med utfordrende arbeidsmarked for nyutdannede politifolk, viser ferske tall at utviklingen har snudd fullstendig.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom