E39 Betna-Hestnes er lyst ut
1.2.2021 07:31:13 CET | Statens vegvesen | Pressemelding
Strekninga Betna-Hestnes, som er en del av ny E39 Betna-Stormyra, omfatter prosjektering, samt bygging av 12 konstruksjoner og 12,8 kilometer ny europaveg på strekninga mellom Molde og Trondheim. Det meste av den nye vegen vil ligge utenfor dagens veg. Totalentreprisen har en beregnet byggetid på ca. 3 år.
Prekvalifisering
Anskaffelsen av ny E39 Betna-Hestnes blir gjennomført i to faser, først prekvalifisering med vurdering av leverandørenes dokumentasjon og kvalifikasjoner og deretter konkurranse med forhandling for de 3 entreprenørene som blir med videre til denne fasen. Anskaffelsesprosessen med prekvalifisering, forhandlinger og evaluering av endelig tilbud er forventet å ta ca.36 uker.
Statens vegvesen inviterer til tilbudskonferanse onsdag 10.februar kl. 12.00. Leverandører som ønsker å delta på tilbudskonferansen kan melde seg på via KGV (elektronisk konkurransegjennomføringsverktøy). På grunn av koronasituasjonen vil tilbudskonferansen gjennomføres digitalt. Av samme grunn vil det ikke bli utført tilbudsbefaring.
Fristen for levering av forespørsel om deltakelse i anbudskonkurransen er tirsdag 2. mars kl. 12.00.
Nødvendig oppgradering
Prosjektet E39 Betna-Stormyra består av tre delparseller som til sammen vil gi 26 km ny veg med gul midtlinje. Utbyggingen av E39 Betna-Hestnes, E39 Leirvika-Renndalen (er i gang med bygging) og E39 Staurset-Stormyra vil redusere avstanden på strekningen med 5 kilometer og reisetiden med 7 minutter.
Mellom Betna og Stormyra er det to strekninger som allerede er utbedret, E39 Hestnes–Leirvika (åpnet i 1993) og E39 Renndalen-Staurset (åpnet i 2010). De tre gjenstående delstrekningene er derimot dårlig egnet som europaveg på grunn av smal vegbane uten gul midtlinje, mange krappe svinger og mange avkjørsler.
En ny og utbedret strekning med sammenhengende god standard vil gi bedre trafikksikkerhet og framkommelighet, samt større forutsigbarhet for trafikantene.
Dagens veg går også gjennom flere tettsteder, blant annet Liabø og Vinjeøra. Her vil det bli bedre bo- og miljøforhold og tryggere ferdsel for gående og syklende på lokalvegnettet når hele prosjektet blir sluttført.
Kontakter
Odd Helge Innerdal
Prosjektleder
tlf. 473 81 990
e-post: odd.innerdal@vegvesen.no
Bilder
Lenker
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Brekktunnelen på E39 stenges i fem døgn9.9.2026 15:30:00 CEST | Pressemelding
Brekktunnelen i Skaun kommune blir stengt for all trafikk fra 13. september til 18. september. Årsaken er sikringsarbeid som må gjennomføres etter funn ved en tunnelinspeksjon.
E6 mellom Oslo og Gardermoen blir særlig utsatt tirsdag og onsdag7.9.2026 15:25:28 CEST | Pressemelding
Fremkommeligheten på E6 mellom Gardermoen og Oslo blir svært begrenset tirsdag 8. september kl. 06–20 og onsdag 9. september kl. 07–20. Statens vegvesen gjentar oppfordringen om å la bilen stå dersom du har mulighet.
Trafikkomlegging i helger vil gi ekstra køer på E18 i Bærum7.9.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
E18-traseen skal igjen legges om på Ramstadsletta. Det gir tre helger med innsnevringer hvor det må forventes forsinkelser og kø på E18.
La bilen stå: Svært krevende trafikkforhold i Oslo-området 8. og 9. september4.9.2026 16:04:38 CEST | Pressemelding
Trafikanter må regne med stengte veier, omfattende kø og svært redusert fremkommelighet inn mot, i og rundt Oslo tirsdag 8. og onsdag 9. september. Statens vegvesen oppfordrer alle som kan, til å la bilen stå, utsette reisen eller velge ruter utenom Oslo.
Bygger om sykkelfeltet i kryss på Langkaia4.9.2026 13:02:44 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen skal bygge om sykkelfeltet i krysset mellom Langkaia og Grev Wedels Plass for å gjøre det tryggere. Arbeidet starter 14. september.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

