Dyrt å leie relativt til å eie
18.12.2020 08:47:02 CET | NBBL - Norske Boligbyggelag | Pressemelding

Med dagens lave rentenivå blir det stor forskjell i bokostnader for de som leier og de som eier bolig. Månedsleien på 9.300 for en gjennomsnittlig to-roms leilighet dekker rentekostnaden etter skatt for et lån på om lag 11 millioner kroner, gitt markedets beste rente. Det er naturligvis langt mer enn en prisen på en gjennomsnittlig to-roms leilighet. Det påløper riktignok noen ekstra utgifter, slik som felleskostnader, vedlikehold og lignende for de som eier egen bolig, men til gjengjeld sitter de også igjen med en eventuell prisstigning.
– Nullrenten forsvarer en veldig høy verdsettelse av boliger, og det er lett å forstå at førstegangskjøperne er villig til å strekke strikken langt for å komme inn på boligmarkedet, sier Frengstad Bjerknes.
NBBL er bekymret for at dette presser prisene til nye rekorder også i 2021.
– Vi forventer derfor at renten settes opp enda raskere enn Norges Bank signaliserte på gårdagens rentemøte. I tillegg er det avgjørende at politikerne nå ser viktigheten av at det også bygges nok boliger. Første steg kan da være å gå en ny runde med Finanstilsynet som ved et pennestrøk nylig økte risikovektingen for finansiering av boligbygging med 50 prosent, sier Christian Frengstad Bjerknes.
Nøkkelord
Bilder


Lenker
Om NBBL - Norske Boligbyggelag
Norske Boligbyggelags Landsforbund SA (NBBL) er en partipolitisk uavhengig interesseorganisasjon som har til formål å samle boligbyggelag i Norge og arbeide for deres felles interesser. Vi jobber med å påvirke myndighetene til å føre en aktiv og bærekraftig bolig– og bygningspolitikk som sikrer alle medlemmer rett til en god bolig og et godt bomiljø.
Følg pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NBBL - Norske Boligbyggelag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Brått fall for mange førstegangskjøpere24.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
En typisk førstegangskjøper kan kjøpe 3,5 prosent av boligene i Bærum og Oslo, viser Førstehjemindeksen. Samtidig har boligkjøpekraften falt brått fra 2024 til 2025 i Bergen, Stavanger og Sandnes.
Husholdningene har snudd: Nå tror flere på renteoppgang23.3.2026 07:30:00 CET | Pressemelding
Nær halvparten av husholdningene venter høyere boliglånsrenter det neste året, viser NBBLs Boligmarkedsbarometer for mars.
Hvor tilgjengelig er boligmarkedet for førstegangskjøpere? Nye tall presenteres!18.3.2026 10:43:04 CET | Presseinvitasjon
24. mars får vi resultatene over hvor tilgjengelig boligmarkedet var for førstegangskjøpere i 2025.
Husholdningene har mistet troen på rentekutt24.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Husholdningenes renteforventninger gjorde en brå vending i februar: Flertallet gikk fra å vente rentekutt til å tro på høyere boliglånsrenter det neste året, viser NBBLs Boligmarkedsbarometer.
Stabil optimisme i boligmarkedet inn i 202628.1.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Husholdningenes forventninger til boligprisene har holdt seg uendret på et høyt nivå de siste månedene, og et flertall av befolkningen venter at boliglånsrenten skal videre ned det kommende året. Det viser NBBLs Boligmarkedsbarometer for januar.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
