Dommedagsklokken viser 90 sekunder på midnatt: – På høy tid at Norge begynner å ta en aktiv rolle i å få en slutt på atomvåpenkappløpet
24.1.2023 16:58:26 CET | Norsk Folkehjelp | Pressemelding

Tirsdag stilte forskere og eksperter bak Bulletin of Atomic Scientists dommedagssklokka frem til 90 sekunder på midnatt.
Økt risiko for atomeskalering
At dommedagsklokken blir stilt fremover skyldes i stor grad Russlands innvasjon av Ukriana og det de omtaler som den økte risikoen for atomeskalering.
– FN-traktaten som forbyr atomvåpen er veien ut av dette utføret. Sammen med et soleklart flertall av FN-stater er det på høy tid at Norge begynner å ta en aktiv rolle i å få en slutt på atomvåpenkappløpet. Den beste måten å øke oppslutningen om atomvåpenforbudet er å selv slutte seg til, sier generalsekretær i Norsk Folkehjelp, Henriette Westhrin.
Etterlyser handlekraft fra regjeringens side på atomnedrustningsfeltet
Westhrin mener det er trist at Arbeiderpartiet og Høyre framstiller det som kontroversielt at FN har forbudt atomvåpen, og at de fortsetter å sette sin lit til NATOs atomvåpen heller enn å innse at atomvåpen skaper uendelig mye mer risiko enn sikkerhet.
– Med tanke på den alvorlige situasjonen verden nå befinner seg i, burde begge partier heller støtte opp om forbudet.
Hun oppfordrer de to partiene til å revurdere sin tro på at NATOs atomvåpen skaper trygghet for nordmenn.
– Dommedagsklokka er et sterkt virkemiddel som tydelig viser at disse våpnene ikke skaper trygghet, men setter oss i fare og bidrar til å låse verden inn i et atomvåpenkappløp som kommer til å ende med bruk av atomvåpen, sier Westhrin.
Norsk Folkehjelps generalsekretær etterlyser mer handlekraft fra regjeringens side på atomnedrustningsfeltet.
– Dommedagsklokka viser bare 90 sekunder på midnatt. Da er det betimelig å spørre regjeringen når de mener tiden er inne til å begynne å prioritere arbeidet med å kreve at alle atomvåpenstater ruster ned. Slik situasjonen er med Russland i dag, virker det som regjeringen mener det er farlig å velge å stimulere til kjernefysisk nedrustning. Sannheten er at det er uendelig mye farligere å velge å støtte opp om et system basert på atomvåpen - som til syvende og sist kommer til å ende i katastrofe. NATO må isteden bli en aktør for gjensidig kjernefysisk nedrustning. Det må Norge tørre å mene, understreker hun.
FN-traktaten som forbyr atomvåpen trådte i kraft i 2021. På bare to år har 92 land undertegnet og 68 har ratifisert avtalen.
Nøkkelord
Kontakter
Kaja HaldorsenSeksjonsleder kommunikasjonNorsk Folkehjelp
Tel:997 22 009Kaja.Haldorsen@npaid.orgGrethe ØsternVåpenpolitisk rådgiverNorsk Folkehjelp
Tel:+41 90078208gretheo@npaid.orgHenriette Killi WesthrinGeneralsekretær Norsk Folkehjelp
Tel:907 96 835Bilder


Om Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp er fagbevegelsens humanitære solidaritetsorganisasjon. Vi er en medlemsorganisasjon, og våre strategiske områder er rettferdig fordeling av makt og ressurser og vern om liv og helse. Vi jobber innenfor hovedområdene internasjonalt utviklingssamarbeid, humanitær mine- og eksplosivrydding, redningstjeneste og flyktning- og integreringsarbeid. Norsk Folkehjelp har over 3000 ansatte i mer enn 35 land.
Følg pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Folkehjelp på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Norwegian People's Aid says no to U.S. Department of State funding under new conditions3.9.2026 13:30:00 CEST | Pressemelding
“The U.S. Department of State is seeking to impose conditions that would require us to abandon our commitment to equality and diversity not only in programmes it funds, but across all our work, including activities supported by other donors. We cannot accept that. We comply with Norwegian law and Norwegian policy, and our values are not for sale,” says Raymond Johansen, Secretary General of Norwegian People’s Aid (NPA).
Norsk Folkehjelp sier nei til USAs nye vilkår for bistand, mister 1700 ansatte globalt3.9.2026 13:30:00 CEST | Pressemelding
- USA forsøker å diktere at vi skal slutte å jobbe for likestilling og mangfold. Ikke bare i programmene de selv finansierer, men i alt vi gjør, også prosjekter som støttes av andre givere. Det sier vi nei til. Vi forholder oss til norsk lov og norsk politikk og bytter ikke verdier mot penger, sier Raymond Johansen, generalsekretær i Norsk Folkehjelp.
Norsk Folkehjelps partner med nødhjelp til jordskjelvet i Colombia11.8.2026 10:20:27 CEST | Pressemelding
Norsk Folkehjelps partner Proceso de Comunidades Negras (PCN) samler inn og deler ut nødhjelp til lokalsamfunn i Chocó-regionen i Colombia, som mandag ble rammet av et kraftig jordskjelv. PCN samler inn mat, hygieneartikler, bleier og babyutstyr, førstehjelpsutstyr og madrasser og tepper.
Norsk Folkehjelp: Denys (25) og Ruslan (26) drept i angrepet i Ukraina26.6.2026 15:44:23 CEST | Pressemelding
Denys Butsnev (25) og Ruslan Simonenko (26) ble drept i et angrep på Norsk Folkehjelps mineryddere i Kherson oblast sør i Ukraina onsdag 24. juni.
Norwegian People’s Aid mourns two colleagues killed in Ukraine26.6.2026 15:15:29 CEST | Pressemelding
Denys Butsnev (25) and Ruslan Simonenko (26) were killed in an attack on Norwegian People’s Aid’s demining team in Kherson Oblast, southern Ukraine, on Wednesday 24 June.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
