Disse bilene lader 200 kilometer rekkevidde i løpet av en tissepause
21.6.2023 07:00:00 CEST | NAF | Pressemelding

Elbilene får stadig bedre rekkevidde, men stort batteri er ikke det eneste som teller. Hvor raskt bilene lader er vel så viktig.
- Hvor raskt bilen lader er der slaget står nå, mener Sødal. - Kan bilen din lade raskt, blir rekkevidden mindre viktig. Da kan tiden det tar fra A til B være kortere for en bil med et mindre batteri som fylles fort, enn for bilene med lang rekkevidde, men som lader saktere, fortsetter han.
I sommerens store elbiltest var det flere biler som ladet raskt. Fra ladetestene har NAF beregnet hvor lang tid de må lade for å få 200 kilometer rekkevidde.
- Grunnen til at vi har beregnet lading for 200 kilometer er fordi det er en passe distanse før du bør ha en pause igjen, sier Nils Sødal.
De som ladet 200 kilometer rekkevidde raskest var:
- Xpeng G9: 8,4 minutter
- Tesla Model S: 8,5 minutter
- Ioniq 6: 9,4 minutter
Hele 13 av de 32 testbilene ladet 200 kilometer rekkevidde på under et kvarter.
- Dette viser at flere bilprodusenter nå har skjønt at rask lading har betydning for forbrukerne. Det er godt nytt for elbilistene. Det betyr også at det i tiden fremover må bygges flere kraftige hurtigladere slik at du kommer deg raskere frem dit du skal, sier NAF-rådgiveren.
Så raskt ladet elbilene 200 kilometer rekkevidde
|
Bil |
Minutter for å lade 200 km |
|
Xpeng G9 |
8,4 |
|
Tesla Model S |
8,5 |
|
Ioniq 6 |
9,4 |
|
Tesla Model XPlaid |
10,8 |
|
Xpeng P7 |
11,0 |
|
Polestar 2 (2024) |
11,2 |
|
Mercedes Benz EQS SUV 580 4MATIC |
12,0 |
|
Tesla Model Y RWD |
12,0 |
|
BMW i7 |
12,1 |
|
Toyota bZ4X AWD |
12,6 |
|
Mercedes Benz EQE 350 4MATIC |
12,6 |
|
Toyota FWD (dummy) |
13,7 |
|
MG 4 |
14,7 |
|
Nio ET7 |
15,5 |
|
Volkswagen ID.Buzz |
16,2 |
|
BMW iX1 |
16,3 |
|
Nissan Ariya 2WD |
16,4 |
|
Audi Q8 |
17,1 |
|
Nio ET5 |
17,2 |
|
Mercedes Benz EQB 250 |
17,5 |
|
Jeep Avenger |
19,3 |
|
Subaru Solterra |
19,5 |
|
BYD Han |
22,6 |
|
MG 5 |
23,9 |
|
Nio EL7 |
24,0 |
|
MG Marvel R |
24,1 |
|
BYD Atto 3 |
25,6 |
|
VoyahFree |
27,4 |
|
Hongqi E-HS9 LR |
29,5 |
|
JAC e-JS4 |
32,2 |
*I tabellen er KIA EV6 GT tatt ut siden den ble teste med forvarming og måtte starte lading på 20 prosent batteri igjen.
DS3 er også tatt ut fordi ladetesten ikke kunne gjennomføres.
- Les mer om ladetesten i sommeren El Prix på naf.no
Nøkkelord
Kontakter
Nils SødalSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noBilder


Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF: - Ikke overse varsellampen for dekktrykk6.11.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Etter at vinterhjulene har kommet på bilen opplever mange at bilen varsler om lavt dekktrykk. - Ikke ignorer varselet, råder NAF.
NAF: - Seks av ti uten bil støtter lavere avgifter på elbil5.11.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Hele 85 prosent av elbileierne mener elbiler fortsatt skal ha lavere kjøpsavgifter enn fossilbiler. Blant de som ikke eier bil, mener seks av ti det samme. – Vi går inn i det siste året med kjøpsfordeler for elbiler, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: – Veiene lappes i stykker4.11.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
På kort tid har medlemsorganisasjonen NAF fått inn flere hundre varsler om veier som er i så dårlig stand de er trafikkfarlige. – Dette er et varsko fra folket. Folk opplever at veier lappes gang på gang uten at det nytter, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Stig Skjøstad går av som administrerende direktør i NAF30.10.2026 11:00:00 CET | Pressemelding
Etter over 15 år som NAF-sjef takkes Stig Skjøstad av som administrerende direktør i Norges Automobil-Forbund.
NAF: – Vi når ikke nullvisjonen med dårlige veier26.10.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
En av fem som mistet livet i trafikken i 2025 gjorde det fordi veistandarden ikke holder mål. – Dette er oppsiktsvekkende og nedslående, sier rådgiver i NAF, Jan Harry Svendsen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
