Disputas 14. juni: "Forebyggende bruk av overvåkingsmetoder i beskyttelsen av nasjonal sikkerhet"
25.5.2021 13:28:01 CEST | UiO - Det juridiske fakultet | Pressemelding

Master i rettsvitenskap Ingvild Bruce ved Institutt for offentlig rett forsvarer sin avhandling for graden Ph.d: "Forebyggende bruk av overvåkingsmetoder i beskyttelsen av nasjonal sikkerhet" 14. juni.
Siden tusenårsskiftet har mange vestlige sikkerhets- og etterretningstjenester fått utvidet adgang til å overvåke enkeltpersoner med formål å beskytte nasjonal sikkerhet. Overvåking, for eksempel i form av telefon- og romavlytting, kameraovervåking og dataavlesing, er nå tillatt på et tidligere stadium av et hendelsesforløp som kan resultere i terrorhandlinger, angrep på myndighetspersoner eller spionasje. Denne utviklingen er del av en generell preventiv trend, som tillater statene å bruke mer makt overfor sine innbyggere for å redusere risiko og forebygge kriminalitet.
Restrukturering av nasjonal lovgivning
Denne avhandlingen ser lovgivningen om forebyggende bruk av overvåkingsmetoder fra et demokratisk rettsstatsperspektiv. Den tar utgangspunkt i statens plikt til både å beskytte og respektere sine innbyggere, og presenterer et normativt analytisk rammeverk for hvordan den rettslige reguleringen av forebyggende overvåking i størst mulig grad kan respektere grunnleggende rettsstatlige prinsipper. Den anvender dette rammeverket på den nasjonale lovgivningen i tre land – Nederland, Norge og Sverige. Gjennom kritisk analyse og påpekning av svakheter i disse landenes lovgivning, presenterer den en skisse til et rammeverk for restrukturering av den nasjonale lovgivningen i disse – og andre – land.
En tydeligere regel
Avhandlingen konkluderer med at forebyggende overvåking kan rettferdiggjøres innenfor rammene av en demokratisk rettsstat, men at lovgivningen må oppstille en tydeligere norm for hvilke handlinger som kan utløse slik overvåking og stille tydeligere krav til den dokumentasjonen som kreves for at normen er oppfylt. Avhandlingen presenterer et forslag til formulering av en slik norm.
Nøkkelord
Kontakter
Master i rettsvitenskap Ingvild Bruce ved Institutt for offentlig rett, UiO.
Steinar Hafto MyreKommunikasjonssjef
+47 22 85 00 32 / +47 924 15 962
Bilder

Lenker
Om UiO - Det juridiske fakultet
UiO - Det juridiske fakultetDomus Juridica, Kristian Augusts gate 17
0162 Oslo
22 85 95 00http://www.jus.uio.no
Det juridiske fakultetet i Oslo er den største utdanningsinstitusjonen i landet for juristar, og ein sentral aktør innan juridisk forsking.
Følg pressemeldinger fra UiO - Det juridiske fakultet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra UiO - Det juridiske fakultet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra UiO - Det juridiske fakultet
- Fascisme må møtes med kunnskap3.3.2026 10:07:49 CET | Aktuelt
Det er en sterk vilje blant flere til å lage forfallsfortellinger om Europa og Norge. Skal vi klare å forhindre nye folkemord er ordene våre avgjørende, sammen med kunnskap fra 2. verdenskrig, mener forsker.
Kvinners vern mot hatprat på nett2.3.2026 05:00:00 CET | Pressemelding
Kvinner rammes hardt av hets og hatprat på nett. Likevel er de ikke blant gruppene som har et eget vern etter straffelovens bestemmelser om hatefulle ytringer. Denne forskjellen i vern reiser krevende spørsmål om likestilling, ytringsfrihet og demokratisk deltakelse.
Korrigering feil tid i opprinnelig pressemelding: Debatt: Kan EØS-regler gi deltidsansatte mer lønn?2.12.2025 10:30:08 CET | Pressemelding
Kan EØS-avtalen virkelig gi deltidsansatte krav på overtidstillegg fra første time? Universitetet i Oslo samler våre egne eksperter på arbeidsrett og EØS-rett i møte med juss-eksperter fra NHO og LO/Fagforbundet til debatt.
Debatt: Kan EØS-regler gi deltidsansatte mer lønn?1.12.2025 12:06:18 CET | Pressemelding
Kan EØS-avtalen virkelig gi deltidsansatte krav på overtidstillegg fra første time? Universitetet i Oslo samler våre egne eksperter på arbeidsrett og EØS-rett i møte med juss-eksperter fra NHO og LO/Fagforbundet til debatt.
Samiske rettigheter i det grønne skiftet24.11.2025 11:42:24 CET | Pressemelding
Det grønne skiftet krever arealer og tilgang på naturressurser. Samiske interesser og eksisterende arealbruk kan bli påvirket av nye tiltak.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom