Dette er årets poenggrenser ved Politihøgskolen
Politihøgskolen tilbyr Bachelor – politiutdanning ved de tre studiestedene Oslo, Stavern og Bodø. Den største økningen i poenggrense finner vi i år i Bodø, som har gått opp 2,0 poeng. Studiestedene Stavern og Oslo har økt med henholdsvis 1,6 og 1,5 poeng. Dette er første gang poenggrensen passerer 50 ved alle tre studiesteder.
Se full oversikt over poenggrenser nederst i saken.
Høye poenggrenser ved populære utdanninger
- Høye poenggrenser er gjerne et uttrykk for at en utdanning er populær. Søkertallene ved søknadsfrist i år viste en økning på nesten 24 prosent sammenlignet med i fjor, så vi hadde en viss forventning om at dette ville komme til uttrykk i poenggrensene, sier fungerende seksjonsleder Linn Hege Lauvset.
- De fleste som søker opptak til politiutdanningen søker ved alle våre tre studiesteder. I år så vi at en høyere andel enn tidligere hadde Bodø som sitt førstevalg, og dette er nok med på å forklare at poenggrensene øker mest der i år, sier Lauvset.
Det var 4 284 som søkte Bachelor - politiutdanning i år. Etter å ha fått godkjent alle opptakskrav og blitt funnet egnet til politiutdanningen, satt Politihøgskolen igjen med 591 kvalifiserte søkere i konkurransen om 400 studieplasser.
Nøkkeltall fra hovedopptaket:
• 4 284 personer søkte politiutdanning i 2021
• 1 981 søkere fullførte søknadsprosessen
• 591 søkere dekket alle opptakskrav og konkurrerte om de 400 studieplassene
• 59 prosent av de som fikk tilbud om studieplass er kvinner
- Vi gratulerer alle som har fått tilbud om studieplass så mye, og ønsker dem velkommen som studenter hos oss i august! De har en lærerik og spennende studietid i vente, avslutter Lauvset.
Studiested | Studieplasser 2021 | Poenggrense 2019 | Poenggrense 2020 | Poenggrense 2021 | Økning fra fjoråret |
Oslo | 96 | 51,1 | 55,0 | 56,5 | +1,5 |
Stavern | 160 | 50,0 | 51,7 | 53,3 | +1,6 |
Bodø | 144 | 49,2 | 49,8 | 51,8 | +2,0 |
Kontakter
Linn-Hege LauvsetFungerende seksjonssjef, Seksjon for opptak og rekruttering
Tel:97506365Linn-Hege.Lauvset@phs.noBilder
Om Politihøgskolen
Politihøgskolen er den sentrale utdanningsinstitusjonen for politi- og lensmannsetaten, med eit eige styre som øvste organ. Politihøgskolen har til oppgåve å gi grunnutdanning for teneste i politi- og lensmannsetaten og etter- og vidareutdanning til dei tilsette i etaten. Politihøgskolen driv forskings- og utviklingsarbeid og fagleg formidling innanfor fagområda sine. Politihøgskolen har fire studiestader: Oslo, Bodø, Kongsvinger og Stavern.
Følg pressemeldinger fra Politihøgskolen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Politihøgskolen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Politihøgskolen
Flere reelle søkere til politiutdanningen30.4.2025 10:28:03 CEST | Pressemelding
Politihøgskolen har i år 1 442 reelle søkere etter at den første delen av opptaksprosessen er unnagjort. Dette betyr at 253 flere søkere enn i fjor har fullført søknadsprosessen ved å sende inn nødvendig dokumentasjon.
Skal utdanne bank og finans mot svindel29.4.2025 10:38:50 CEST | Pressemelding
Politihøgskolen (PHS) har fått oppdraget med å utdanne ansatte i bank- og finansnæringen i en forsterket innsats mot svindel og hvitvasking.
Mange utdanninger for flere enn politiansatte11.4.2025 10:14:35 CEST | Pressemelding
Politihøgskolen (PHS) har en rikholdig meny for Etter- og videreutdanninger rettet inn mot ansatte i politiet. Men over 55 utdanninger er åpne for flere, i første rekke samarbeidende etater og virksomheter.
Slik var søkertallene fra hele landet10.3.2025 14:48:48 CET | Pressemelding
3 020 personer har søkt opptak til politiutdanningen innen fristen 1. mars. Det er en fremgang på 136 søkere (+ 5 %) sammenlignet med 2024. Av de 3 020 søkerne har 2 214 søkt politiutdanning som sitt høyest prioriterte studieønske. Søkerinteressen til pilotprosjektet med samlingsbasert politiutdanning i Alta var markant.
Flere søkere til politiutdanningen5.3.2025 15:03:52 CET | Pressemelding
Etter søknadsfristen 1. mars, har Politihøgskolen fått 3020 søkere til 524 studieplasser. Det er en oppgang på fem prosent fra i fjor. Nytt studietilbud i Alta har fått 256 søkere.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom