Designpris til Redningsselskapet og Eker design

Båten som er verdens raskeste redningsskøyte er utviklet i tett samarbeid med Redningsselskapets maritime avdeling, den kjente, norske designeren Bård Eker og Fredrikstad-bedriften Hydrolift, og er en 100% norskprodusert redningsskøyte.
– Denne redningsskøyta er helt unik, og et resultat av et godt og konstruktivt samarbeid mellom Eker design, Hydrolift og redningsselskapet. Skøyta er ikke bare verdens raskeste redningsskøyte med en toppfart på over 42 knop, men er også en topp moderne og ikke minst veldig vakker redningsskøyte, sier direktør for innovasjon og IT i Redningsselskapet, Martin Fuhr Bolstad.
– Kravet til funksjonalitet og beredskap er under konstant utvikling. I den forbindelse er fart et viktig element. Det var i så måte viktig for oss å utvikle en rask redningsskøyte, som kunne fungere i den kystnære beredskapen og som kunne ha en kort og responstid når uhellet er ute, sier Fuhr Bolstad.
Redningsselskapet har i dag 50 redningsskøyter i beredskap. 25 av disse driftes av frivillig sjøredningskorps. Så langt er to Staff-skøyter satt inn i beredskap. Redningsskøyta «Einar Staff sr.», som drives av det frivillige sjøredningskorpset i Oslo og RS «Jens Bye», som drives av korpset i Trondheim. Den tredje redningsskøyta i denne klassen vil bli levert første halvår 2018, med base i Lillesand.
– Skøyteklassen har fått sitt navn etter donator Einar Staff jr., som gjennom sin generøse donasjon og sitt engasjement har gjort utviklingen og produksjonen av denne skøyteklassen mulig. Det er derfor ekstra hyggelig at Einar kunne være med oss på scenen i dag, sier Fuhr Bolstad.
DOGA-merket, som inntil i fjor het Merket for god design, deles ut årlig til norske arkitektur- og designprosjekter. Utmerkelsen løfter fram virksomheter og utøvere som har samarbeidet om innovative prosjekter der design og arkitektur skaper samfunns-, miljømessige eller økonomiske verdier.
Bilder




Om Redningsselskapet
Redningsselskapet er en frivillig, humanitær organisasjon. Vår visjon er «Ingen skal drukne».
Våre 1 500 redningsmenn og -kvinner bemanner 59 redningsskøyter langs hele kysten og på de to største innsjøene. Vi er som regel de første på stedet når uhellet er ute.
Følg pressemeldinger fra Redningsselskapet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Redningsselskapet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Redningsselskapet
Kraftig nedgang i drukningsulykker første halvår4.7.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Så langt i år har 15 personer omkommet i drukningsulykker i Norge, viser Redningsselskapets drukningsstatistikk. Det er en markant nedgang sammenlignet med samme periode i fjor, da tallet var 41.
Mange er redde i båt25.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Over 40 % av norske båteiere har følt seg utrygge eller redde på sjøen, viser en fersk undersøkelse. Ny teknologi skal gjøre det tryggere for engstelige båtførere.
1 av 3 usikre på egne båtferdigheter11.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Mange norske båteiere mangler grunnleggende båtkompetanse og er usikre på egne ferdigheter, viser en fersk undersøkelse.
Fem personer druknet i mai4.6.2025 09:05:00 CEST | Pressemelding
Fem personer mistet livet i drukningsulykker i Norge i mai, viser Redningsselskapets drukningsstatistikk. Fire av de omkomne var utenlandske fisketurister.
1 av 3 sikrer ikke båten mot tyveri2.6.2025 09:53:46 CEST | Pressemelding
I fjor ble det stjålet båter og båtmotorer for rekordhøye 145 millioner kroner i Norge. Likevel slurver båteierne med sikkerheten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom