Den kasakhstanske uavhengighetsdagen feires 16. desember

Hvert år feires Kasakhstan sin uavhengighetsdag den 16. desember. På denne dagen i 1991 ble den konstitusjonelle uavhengighetsloven for Republikken Kasakhstan vedtatt, og dette markerte starten på oppbyggingen av et moderne og åpent land som lever i fred med sine naboer.
Kort tid etter uavhengigheten ble Kasakhstan medlem av FN i mars 1992, Det internasjonale pengefondet i juli 1992, og i 1993 fikk man sin egen grunnlov på plass – alt under ledelse av president Nursultan Nazarbajev.
Vanligvis markeres uavhengighetsdagen både med arrangementer og musikk, og mange landsbyer setter opp tradisjonelle telt, såkalte Yurts, hvor lokale delikatesser blir servert. Slike tilstelninger blir selvfølgelig begrenset i år som følge av korona-pandemien. Den årlige markeringen for personer som har utmerket seg for sin innsats for Kasakhstans utvikling, den såkalte Ak Orda-seremonien, kunne likevel avholdes i går.
President Kassym-Jomart Tokajev sa under arrangementet at uavhengighetsdagen forblir like viktig, selv om korona-pandemien demper feiringen. Han valgte å peke fremover til 30-årsfeiringen 16. desember neste år, der handling blir viktigere enn ord.
– Denne viktige dagen skal markeres med konkret handling og nye prosjekter. Vi vil unngå høylydt feiring og pompøse begivenheter, og gjøre arbeidet så pragmatisk og resultatorientert som mulig. Vi vil fortsette å implementere store systemtiltak i økonomien, i sosial sektor og for miljøet. Vi vil følge nøye med på behovene og kravene til alle befolkningsgrupper, spesielt ungdom, kvinner og mennesker med funksjonsnedsettelser. Vi er fast bestemt på å fortsette den politiske moderniseringen av landet, lovet han i sin tale.
Gode naboer
Som et bindeledd mellom øst og vest, og som det mest utviklede sentral-asiatiske land, har Kasakhstan en viktig rolle å spille. Kasakhstan grenser både til Kina og Russland, to stormakter som Kasakhstan søker det beste forhold til. Kasakhstan spiller en viktig rolle i Kinas «Belt and road initiative», Belte-vei-initiativet på norsk, hvor det bygges ut omfattende handelsruter over Eurasia-kontinentet. 70 prosent av den landbaserte transporten mellom Kina og Europa skjer via Kasakhstan.
Også til Russland har Kasakhstan et nært forhold, med verdens lengste landegrense mellom nasjonene og tette økonomiske og kulturelle bånd.
– Vi vil fortsette vår utenrikspolitikk som tar sikte på å styrke det globale sikkerhetssystemet og vektlegge rollen til multilaterale institusjoner og FN. Vi vil forsvare våre nasjonale interesser og konsekvent føre en balansert og konstruktiv utenrikspolitikk som har bevist sin effektivitet i dagens multipolare verden, sa Tokajev.
Under et arrangement i tilknytning til fjorårets feiring understreket ambassadør Yerkin Akhinzhanov åpenheten til Kasakhstans ambassade i Norge for nye ideer som kan styrke vennskapsforbindelser, aktivisere økonomiske bånd og vitenskapelig, kulturell og humanitær utveksling. Han uttrykte tro på starten av en ny periode med et omfattende kasakhstandsk-norsk samarbeid.
Bilder

Om Kasakhstans Ambassade i Norge
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Kasakhstan satser på ren teknologi i energiomstillingen15.9.2025 09:31:00 CEST | Pressemelding
ASTANA – Kasakhstan utvikler alternative energikilder samtidig som landet moderniserer kullkraftverkene med ren teknologi.
President Tokajev legger frem Kasakhstans digitale visjon13.9.2025 22:07:10 CEST | Pressemelding
President Kassym-Jomart Tokajev avholdt i dag sin årlige tale til nasjonen, «Kasakhstan i kunstig intelligens-æraen: Viktige oppgaver og løsninger gjennom digital transformasjon». Statsoverhodet presenterte et ambisiøst reformprogram med fokus på digital transformasjon, modernisering av investeringer, global tilknytning og institusjonell fornyelse.
Tokajev oppfordrer til reform av FNs sikkerhetsråd på SCO Plus-møte8.9.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
ALMATY — President Kassym-Jomart Tokajev tok til orde for omfattende reformer av FN for å styrke multilateralt diplomati og sikre organisasjonens effektivitet under SCO Plus-toppmøtet i Tianjin i Kina, opplyser presidentens presstjeneste (Akorda).
Kunstig intelligens blir obligatorisk fag ved alle universiteter i Kasakhstan5.9.2025 11:00:00 CEST | Pressemelding
ASTANA - Kunstig intelligens er nå innført som obligatorisk fag ved alle universiteter i Kasakhstan. Totalt 93 universiteter har allerede integrert KI i sine studieprogrammer, mens 20 institusjoner har startet 25 nye utdanningsløp, opplyser viseminister for vitenskap og høyere utdanning, Gulzat Kobenova.
Kasakhstan får sin første superdatamaskin3.9.2025 23:10:39 CEST | Pressemelding
ASTANA — Kasakhstan tok i juli i bruk Sentral-Asias mest kraftfulle superdatamaskin. Det markerer et gjennombrudd i regionens teknologiske utvikling.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom