Dagens eksamensgjennomføring går som planlagt

Feilen som førte til gårsdagens påloggingsproblemer, ble løst mandag morgen. Feilen ga mange elever en vanskelig start på eksamen, og det beklager vi på det aller sterkeste.
- Vi beklager til hver elev og privatist som ble påvirket av dette. Det skapte en usikkerhet på toppen av eksamensnervene som allerede var der, sier direktør i Utdanningsdirektoratet, Morten Rosenkvist.
- Vår oppgave er å gjennomføre eksamen på en trygg og god måte. Vi har satt inn store ressurser for å sørge for at det også skjer resten av eksamensperioden, sier Rosenkvist.
Kontakter
Marianne N. WoldstadPressekontakt
Tel:45265966media@udir.noAre Tågvold FlatenPressekontakt
Tel:45667784media@udir.noMathias Dyb UlsteinRådgiver
Tel:98471873media@udir.noBilder

Om Utdanningsdirektoratet
Utdanningsdirektoratet er Kunnskapsdepartementets utøvende organ for barnehage, skole og fagopplæring og skal sette opplæringspolitikken ut i praksis.
Følg pressemeldinger fra Utdanningsdirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Utdanningsdirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Utdanningsdirektoratet
Grete Ollila skal lede Udirs nye samiske avdeling i Tromsø29.4.2025 11:30:04 CEST | Pressemelding
Utdanningsdirektoratet skal opprette en ny avdeling for samisk i grunnopplæringen i Tromsø. Avdelingen skal følge opp de samiske videregående skolene og Sørsamisk kunnskapspark, og vil gjøre direktoratet bedre rustet til å følge opp utdanning i samisk språk og kultur. Grete Ollila er ansatt som leder for avdelingen fra august 2025.
Gjør nye grep mot KI på eksamen28.4.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Til årets eksamen har Udir fjernet forberedelsesdelen og strammet inn tilgangen til hjelpemidler. – Vi er godt forberedt. Samtidig er det viktig å huske på at eksamen er et så stort arrangement at det kan oppstå feil, sier Morten Rosenkvist, direktør i Utdanningsdirektoratet.
Han skal leie nytt nasjonalt senter for yrkesfag22.4.2025 13:00:15 CEST | Pressemelding
Yrkesfaglege utdanningar er meir populære enn nokon gong. No etablerer Utdanningsdirektoratet eit nytt nasjonalt senter i Molde, som skal bidra til å utvikle og styrkje fag- og yrkesopplæringa i heile det yrkesfaglege utdanningsløpet. Konrad Lillevevang skal leie senteret, som opnar dørene i august.
De fleste som tar fagbrev kommer raskt ut i jobb5.3.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
83 prosent av de som tar fag- og svenneprøven er i jobb etter ett år, viser tall fra Utdanningsdirektoratet. –Det er stor etterspørsel etter fagarbeidere i Norge, og mange yrkesfag gir gode muligheter for å komme i jobb raskt, sier direktør Morten Rosenkvist.
‒ Viktig å handle raskt hvis barnehagebarn ikke har det bra17.2.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
De aller fleste foreldre svarer at barnet deres trives i barnehagen. ‒ Det er gledelig og takket være den gode jobben personalet gjør hver dag. Samtidig vet vi at det er barn som ikke har det trygt og godt, og vi ønsker å støtte de som jobber i barnehagene, sier Morten Rosenkvist, direktør i Utdanningsdirektoratet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom