Computas vant stor rammeavtale hos Direktoratet for e-helse og Norsk helsenett (NHN)
23.1.2020 07:50:00 CET | Computas | Pressemelding

- Anbudsrunden har vært tøff. Alle de store bransjekollegaene våre var med, så at vi vinner på flere områder er en stor seier for oss, sier daglig leder i Computas, Trond Eilertsen.
I den åpne anbudsrunden var det etterspurt tilbud på ti ulike tjenesteområder med tilhørende fagområder. Computas ble tildelt rammeavtale på fagområder under følgende tjenester: program og prosjektledelse, behovsanalyse og løsningsspesifisering, løsningsutvikling, og test og testledelse. Deler av direktoratet for e-helse ble 01.01.20 overført til Norsk helsenett (NHN), og rammeavtalen er overført til NHN og omfatter også dem. Rammeavtalen har en varighet på to år, hvor NHN kan forlenge med 1 + 1 år.
– Dette viser at vi er sterke på e-helse. Vi har helt klart ambisjoner om å vokse i denne sektoren, forteller Eilertsen.
I anbudet til NHN har Computas med seg flere underleverandører. Deriblant WebStep, Atkins, Konik, Vivento, Clave consulting og Rambøll.
Lang erfaring med e-helse
Computas har jobbet lenge med Direktoratet for e-helse (fra 01.01.20 Norske Helsenett, NHN). Gjennom 2019 har en rekke konsulenter fra IT-selskapet bidratt på strategiske områder hos direktoratet, blant annet på eResept.
– Vi har gjennom en lengre periode hatt mange gode leveranser hos Direktoratet for e-helse, og det er én av grunnene til at vi ser svært lyst på mulighetene for nye oppdrag fra NHN i team rundt våre flinke folk, sier Computas-sjefen, og legger til: – Vi ser frem til å bli enda bedre kjent med hele NHN-organisasjonen som blir en ny stor kunde av oss.
De nye rammeavtalene, samt et godt 2019, gjør at Computas vil trenge flere dyktige konsulenter i 2020.
– I år satser vi på å ansette minst 60 nye teknologer, avslutter Eilertsen.
Kontakter
Johanne LøvslandMarkeds- & kommunikasjonsdirektør
Tel:+47 982 04 701jlo@computas.comBilder

Om Computas
Computas er en nordisk leverandør av IT-kompetanse og rådgivning innen teknologisk innovasjon. Vi utvikler verdiskapende og samfunnsnyttige løsninger til offentlig og privat sektor, og har særlig spisskompetanse innenfor AI og automatisering. Våre tverrfaglige team tilbyr kompetansen som kreves gjennom hele digitaliseringprosessen. Vi jobber i tett samarbeid med våre kunder for å utvikle skreddersydde løsninger med høy brukernytte. Selskapet er Google Cloud Premier Partner med et av Europas største Google Cloud-sertifiserte miljø, Atlassian Platinum Partner og Microsoft Partner.
Computas ble etablert i Norge i 1985. Vårt hovedkontor ligger i Akersgata i Oslo sentrum. Vi har også kontor i Trondheim, København, Malmø og Bucuresti, Romania (Computas Development Center).
Følg pressemeldinger fra Computas
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Computas på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Computas
Frokostseminar hos Computas: Slik navigerer Nasjonalarkivet og Hafslund fra KI-ambisjoner til reell verdi22.9.2026 15:51:50 CEST | Pressemelding
Norske virksomheter bruker kunstig intelligens som aldri før. Likevel er det få som kan dokumentere at teknologien faktisk skaper verdi. Nettopp dette – hvordan man faktisk kan få reell verdi med KI, var utgangspunktet da Computas inviterte til en inspirasjonsfrokost om KI-paradoksene 2026. Fra scenen fikk de fremmøtte høre fra to av Computas sine kunder, Nasjonalarkivet og Hafslund som ga et innblikk i sine KI-strategier og pågående initiativer.
Ny rapport: Rekordmange bruker KI, men få vet om det virker10.8.2026 13:54:43 CEST | Pressemelding
65 prosent av norske virksomheter planlegger å bruke kunstig intelligens til effektivisering det neste året. Likevel har bare 8 prosent dokumentert at teknologien faktisk skaper gevinster. Det viser den nye rapporten «KI-paradoksene 2026» fra Computas, basert på en landsdekkende Norstat-undersøkelse blant tusen norske ledere.
Caroline Helmersen blir ny markedsdirektør i Computas7.8.2026 10:53:40 CEST | Pressemelding
Caroline Helmersen begynte i Computas i 2015, i et to ukers vikariat i resepsjonen. Elleve år senere tar hun plass i ledergruppen som selskapets nye markedsdirektør (CMO). Caroline overtar rollen etter Johanne Dahl Løvsland, som de siste årene har ledet markeds- og kommunikasjonsarbeidet i Computas.
Computas selger Atlassian-miljø til Communardo19.6.2026 10:01:57 CEST | Pressemelding
Det norske IT-selskapet Computas AS har inngått avtale med en av Europas fremste Atlassian-partnere om salg av sitt datterselskap Computas Opus. Opus-leder Rune Hagbartsen får nå ansvar for Communardos norske virksomhet.
Årets sommerstudenter er på plass hos Computas19.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Denne uken inntok tolv sommerstudenter Computas' kontorer i Akersgata. De er valgt ut blant over 700 søkere, og skal de neste syv ukene jobbe med reelle KI-oppdrag hos kunder som UDI og Azets.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
