Brødrene Dokken AS skal utbedre E16 Turtnes-Øye i Valdres
18.6.2021 09:12:02 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding

Etter at Statens vegvesen har evaluert tilbudene fra de tre entreprenørene som ble invitert til å gi tilbud og delta i forhandlinger om utbedringen av E16 Turtnes-Øye, er det tilbudet fra Brødrene Dokken som har det beste forholdet mellom pris og kvalitet.
Brødrene Dokken AS har konkurert med Bertelsen & Garpestad AS og Entreprenørservice AS.
Tildeling i fire faser
Etter prekvalifisering leverte de tre entreprenørene sitt første pristilbud i slutten av april. Deretter var det forhandlinger med Statens vegvesen før de leverte et nytt, revidert tilbud i slutten av mai, basert på tilbakemeldinger fra Vegvesenet under forhandlingene.
I det reviderte tilbudet kunne entreprenørene oppnå fradrag i sitt pristilbud hvis de kunne vise til spesielt gode løsninger for organisering og gjennomføring av anleggsarbeidet.
– Under evaluering av de reviderte tilbudene la vi spesielt vekt på hvordan entreprenørene ville løse trafikkavvikling, framdrift, håndtering av sikkerhet, helse og arbeidsmiljø samt klima og miljø. Vi fikk tre gode tilbud og alle tilbyderne leverte meget gode forslag til løsninger, noe som gjenspeiles i fradragene. Brødrene Dokken gikk av med seieren med både lavest tilbudssum og høyest fradrag, sier prosjektleder i Statens vegvesen, Vegar Antonsen.
|
Tilbyder |
Kontrollregnet tilbudssum |
Fradrag |
Konkurransesum |
Rangering |
|
1. Bertelsen & Garpestad AS |
91.995.000,00 |
13.000.000 |
78.995.000,00 |
2 |
|
2. Brødrene Dokken AS |
85.432.743,85 |
13.500.000 |
71.932.743,85 |
1 |
|
3. Entreprenørservice AS |
98.774.099,00 |
11.500.000 |
87.274.099,00 |
3 |
Starter i begynnelsen av august
Brødrene Dokken AS starter utbedringen av E16 mellom Turtnes og Øye i starten av august.
Dette skal gjøres på den 3,2 kilometer lange strekningen:
- Breddeutvidelse til 8,5 meter
- Bedring av bæreevne og kurvatur
- Bedring av drens- og overvannshåndtering
- Forsterket midtoppmerking og sikrere sideterreng
- Nytt dekke
Utbedringen av E16 Turnes-Øye skal etter planen være ferdig i september 2022.
Fra før er Brødrene Dokken AS i gang med å utbedre den 42 kilometer lange strekningen E16 Fagernes-Øylo som ligger sør for strekningen de har fått tildelt nå.
Nøkkelord
Kontakter
Vegar AntonsenProsjektlederStatens vegvesen Drift og vedlikehold øst
Tel:41619694Tel:41619694vegar.antonsen@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Nå bygges ny Tevla bru på E1422.10.2026 14:10:05 CEST | Pressemelding
Trafikken på E14 i Teveldalen er lagt over på en midlertidig veg mens Statens vegvesen river den gamle Tevla bru og bygger en ny. Den nye brua skal få bedre bæreevne og gi bedre flomsikkerhet.
Utsetter asfaltarbeid på E18 kommende helg22.10.2026 09:33:58 CEST | Pressemelding
Store nedbørsmengder gjør at asfalteringen i Fornebukrysset må utsettes. Statens vegvesen forventer derfor mindre kø enn tidligere meldt.
Skredsikringa i Fjæra er i hamn21.10.2026 11:10:29 CEST | Pressemelding
Sju månader etter det store steinskredet som stengde E134 Fjæra i Etne, er skredsikringsarbeidet i området på det næraste avslutta.
Kreativitet løste krevende skredsikring21.10.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
Ved hjelp av kreative løsninger fra entreprenør har Statens vegvesen skredsikret Svotunnelen på rv. 13 i Rogaland.
Øving i E39 Bogstunnelen21.10.2026 08:15:00 CEST | Pressemelding
Det blir øving i Bogstunnelen i Høyanger, rett på nordsida av Sognefjorden og nordaust for Lavik ferjekai, onsdag 28. oktober.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
