Bobilsjåfører rammes av kalddusj
18.6.2020 08:45:40 CEST | If | Pressemelding

I år er det omsatt 5661 nye og brukte bobiler, går det frem av tall fra Opplysningsrådet for veitrafikken. Det er 368 flere enn i samme periode i fjor, ifølge nettavisen bobilverden.no. I mai var det et stort antall førstegangskjøpere.
– Nå skal mange ferske bobilsjåfører legge ut på sommerveiene i Norge, og for en del blir det nok en sjokkartet overgang fra liten til stor bil. Manøvreringen fordrer øvelse, og vi anbefaler å ta noen korte dagsutflukter på kjente veier først, sier informasjonssjef Sigmund Clementz i forsikringselskapet If.
De fleste skader på bobiler skjer når bilen står stille. Ifølge If er vann gjennom takluke en av de vanligste bobilskadene selskapet får meldt inn.
– Ferske bobilsjåfører bør ha huskelappen «Ikke glem å lukke takluka» klar. Særlig hvis styrtregn lurer i horisonten, spøker Clementz.
Årsakene til vannskadene er flere: En vanlig årsak er at mange glemmer å lukke takluka på tur eller ved opplag. At foringen rundt luka tæres av tidens tann er en annen.
– Noen skader også selv takluka eller taket når de rydder snø om vinteren, sier Clementz.
Nøkkelord
Kontakter
Sigmund ClementzInformasjonssjef
Tel:+47 982 49 805sigmund.clementz@if.noBilder


Om If
If er det største forsikringsselskapet i Norden, med over 4,5 millioner kunder, både privatpersoner og bedrifter. Vi forsikrer hver femte bolig og bil i Norden, og tilbyr personforsikring for privatpersoner og bedrifter.
Vi har 10 000 ansatte, spredt over flere forretningsområder og land, som sammen sørger for at våre privat- og bedriftskunder får riktig hjelp. Takket være vår størrelse og bredde kan vi være nær kundene våre og tilby trygg forsikring. Vårt løfte til kundene våre er kjernen i vår identitet – If hjelper mye.
If er heleid av finske Sampo, som er notert på Nasdaq-børsen i Helsingfors, Stockholm og København. I 2025 ble Topdanmark en del av If. If har hovedkontor i Sverige, og opererer også i Baltikum.
Følg pressemeldinger fra If
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra If på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra If
If venter innbrudd og endevendte hytter27.3.2026 07:05:06 CET | Pressemelding
Hver påske møter hyttefolk store skader på hytta etter innbrudd i løpet av vinteren, opplyser forsikringsselskapet If. Alkohol, filleryer og dyr elektronikk frister hyttetyvene.
Annenhver nordmann føler seg ensom – unge voksne rammes hardest25.3.2026 09:24:22 CET | Pressemelding
Ufrivillig ensomhet er en voksende samfunnsutfordring, og Norge er intet unntak. Annenhver nordmann har følt seg ensom eller sosialt ekskludert det siste året. Blant unge voksne gjelder dette hele sju av ti. Det viser Ifs ferske nordiske helserapport 2026.
Mange oppdager frost- og vannskader på hytta nå23.2.2026 10:11:50 CET | Pressemelding
De siste to helgene har mange hyttefolk oppdaget rørbrudd, frost- og vannskader på hytta. Forsikringsselskapet If har alene fått inn flere titall skademeldinger.
Ikke legg disse tingene i kofferten17.2.2026 07:15:56 CET | Pressemelding
Folk uten tilgang til livsviktige, reseptbelagte medisiner havner i dramatisk medisinsk knipe utenlands. Enkelte gjenstander må eller bør du aldri legge i innsjekket bagasje, understreker If.
Denne bilskaden er folk flaue over å snakke om10.2.2026 07:07:19 CET | Pressemelding
Flere ganger i uka får forsikringsselskapet If inn skader hvor sjåfører og biler har kjørt inn i sin egen garasjeport.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
