Bionova er en viktig og riktig satsing på nye næringer utenfor oljesektoren
30.11.2021 15:41:09 CET | Naturviterne | Pressemelding

I budsjettforhandlingene mellom Ap, Sp og Sv mandag kveld ble det klart at det skal opprettes et Bionova for å «sikre utviklingen av bioøkonomien knyttet til landbruk, skogbruk og havbruk, herunder også bidra til biobasert sirkulærøkonomi».
- Opprettelsen av Bionova er en gledelig nyhet for alle som er bekymret for at omstillingen til en fornybarøkonomi går for sakte. Naturviterne har jobbet lenge for å få på plass et Bionova og vi er fornøyde med at våre forslag har blitt hørt, sier forbundsleder Morten Wedege i Naturviterne.
Skal Norge lykkes med å øke eksporten og konkurrere internasjonalt, slik Hurdalsplattformen har ambisjoner om, må vi satse bredt på innovasjon og utvikling i nye næringer. Norge har høyt utdannede og kompetent arbeidskraft, og det må vi utnytte.
- Vi forventer at finansiering av Bionova vil måtte øke, så fort mandatet og innretningen er kommet på plass. Vi risikerer at store muligheter innen bioøkonomien går tapt om vi ikke tør investere bredt og langsiktig. 30 millioner er en god start, men skal Norge hevde seg internasjonalt må det investeres mer i forskning og utvikling av nye grønne verdikjeder, utdyper Wedege.
Opprettelsen av et Bionova er viktig steg på veien mot omstillingen fra en fossiløkonomi til en fornybarøkonomi. Etableringen av et kompetansemiljø med mandat til å tenke langsiktig og helhetlig vil være viktig for å økt verdiskaping innen bioøkonomi. I dag er virkemidlene og tiltakene spredt mellom en rekke ulike aktører og budsjettposter.
- Det er på høy tid at vi øker innsatsen i de sektorene som ikke er direkte tilknyttet olje- og gassindustrien. Klima- og naturkrisa må løses samtidig. Bioøkonomi og sirkulærøkonomi må ikke bli moteord uten innhold, det trengs konkrete forslag og finansering for omstilling av økonomien. Det at regjeringen ønsker å stimulere til mer aktivt næringsutvikling er positivt, sier Morten Wedege.
Nøkkelord
Kontakter
Morten WedegeForbundsleder Naturviterne
Tel:958 29 491miw@naturviterne.noBilder


Om Naturviterne
Naturviterne organiserer medlemmer med en mastergrad innen naturvitenskap eller realfag. Våre 7000 medlemmer jobber i alle sektorer for en bærekraftig samfunnsutvikling. Naturviterne er tilsluttet Akademikerne.
Naturviternes team av advokater og rådgivere gir råd og juridisk bistand i spørsmål om lønnsforhold, arbeidskontrakter, omstilling, oppsigelser, trakassering, sykmeldinger og andre ting medlemmer lurer på angående arbeidssituasjonen. Vi hjelper også med karriere- og jobbsøkerspørsmål.
Følg pressemeldinger fra Naturviterne
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Naturviterne på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Naturviterne
Naturviternes innspill til statsbudsjettet for 202710.3.2026 14:35:41 CET | Pressemelding
- Naturfaget kombinerer teoretisk kunnskap og praktisk problemløsning. Hvordan vi bruker naturressursene best mulig, håndterer ekstremvær eller utvikler nye genteknologi, dette er kompetanse vi bør sikre at samfunnet har i fremtiden, uttaler forbundsleder Morten Wedege.
Regjeringen lanserer kart over grå arealer17.12.2025 14:43:38 CET | Pressemelding
– Positivt at regjeringen endelig har kommet med et kart over grå arealer, men det må følges opp med både opplæring og styrking av fagmiljøene i kommunene, uttaler forbundsleder i Naturviterne, Morten Wedege.
Rødlista over naturtyper 2025: – Viser klart behovet for en styrket naturforvaltning26.11.2025 11:48:18 CET | Pressemelding
– Poenget med å ha en Rødliste må jo være at vi følger opp med tiltak som kan snu utviklingen til det positive, uttaler forbundsleder Morten Wedege.
Andreas Wahl tildeles i dag Naturviterprisen 202530.10.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Fysiker og vitenskapsformidler Andreas Wahl vil i dag tildeles Naturviterprisen 2025 for sitt arbeid med å fremme naturviterfagene og kritisk tenking, på en unik og engasjerende måte, som er til inspirasjon for en hel generasjon.
Revidert statsbudsjett 2025: Positivt med økt støtte til forskning på Svalbard16.5.2025 11:27:09 CEST | Pressemelding
– Det er en viktig og riktig prioritering å styrke forskningsinnsatsen i nordområdene nå, uttaler forbundsleder Morten Wedege, etter fremleggingen av revidert statsbudsjett.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
