Bestemor og fastlegen skal lære mer om voksen sex
28.5.2021 18:56:08 CEST | Sex og Politikk | Pressemelding

Nettsiden er en del av et større riksdekkende prosjekt som finansieres av Helsedirektoratet. E-læreverktøyet vil være gratis og åpent for alle via PC, lesebrett og mobil, og lanseres i løpet av høsten 2021.
Foreningen Sex og Politikk har vært i sterk vekst de siste årene, og besluttet på sitt årsmøte denne uken å utvide sitt virksomhetsområde til også å inkludere voksne eldre og seksuell helse.
Foreningen har vært en pådriver i arbeidet med å fremme selvbestemt abort, god seksualitetsundervisning og god og trygg tilgang til prevensjon i Norge. I fjor deltok over 50 prosent av norske ungdomsskoleelever i seksualitetsundervisningopplegget «Uke6». Nå er turen endelig kommet til de godt voksne.
«Eldre voksne er landets største seksuelle minoritet som er blitt grovt forsømt av helsevesenet,» uttaler seniorrådgiver Tore Aasheim, han er prosjektleder for prosjektet «Voksne eldre og seksuell helse».
«God seksuell helse kan være en viktig kilde til både livslyst og bedre livskvalitet, noe som får direkte innvirkning på bunnlinja for landets kommuner og samfunnet generelt. Voksne eldre må i minst like stor grad som alle oss andre, lære seg å skamme seg mindre og nyte mer, og helsepersonell må tilegne seg viktig kompetanse for å gi det helsetilbudet som bør forventes,» uttaler Aasheim.
Tverrpolitisk bekymring for seksuelle rettigheter
Det var ellers stortingsrepresentantene Heidi Lunde Nordby (H), Kari Elisabeth Kaski (SV), Tuva Moflag (Ap) og Åshild Bruun-Gundersen (FrP) som dro i gang årsmøtet med en diskusjon om hvordan man kan løfte seksuell helse og rettigheter i årets valgkamp.
Alle de fire politikerne var enige om at dette er viktige spørsmål, og at det er viktig å fremme kunnskap og innsikt for å sikre enn balansert debatt. Spesielt debatten omkring abort har en tendens til å bli styrt av følelser, fremfor kunnskap og fakta.
Representantene fra Høyre, SV, Ap og FrP uttrykte også bekymring for den internasjonale situasjonen for seksuelle og reproduktive rettigheter. Rettigheter som man tar for gitt fort kan bli tatt fra oss, og at det er viktig å holde opp trykket for seksuelle og reproduktive rettigheter, understreket de alle.
-Full kontroll over abortavgjørelsen
Foreningen Sex og Politikk har vært en pådriver for seksualitetsundervisning og abortrettigheter siden 1969, og i forbindelse med årets stortingsvalg har foreningen utarbeidet elleve anbefalinger til de politiske partiene som går på seksuell og reproduktiv helse og rettigheter (SRHR).
Her heter det det blant annet at «de norske abortnemndene bør fjernes, minimum fram til uke 18» og at man krever «økt veiledning og støtte til de som ønsker abort, både før et valg tas og i etterkant».
Styreleder Berit Austveg som er lege og forfatteren av boken «Abort - en etisk argumentasjon», og som har jobbet med abort som globalt kvinnehelseproblem i 25 år, uttaler: «Det er på tide at den gravide får full kontroll over abortavgjørelsen, at Norge følger opp Verdens helseorganisasjons anbefaling om at abort kan skje i primærhelsetjenesten, og at rett til valg av abortmetode blir oppfylt.»
-Seksualitetsundervisning særdeles viktig
Sex og Politikk har siden 1969 (den gang Norsk forening for familieplanlegging) jobbet både nasjonalt og internasjonalt for at mennesker skal få tilgang til seksuelle og reproduktive helsetjenester uavhengig av deres økonomi, geografi eller sosial bakgrunn.
I sin anbefaling til norske politiske partier skriver foreningen at «seksualitetsundervisning må inngå som en viktig del av Norges internasjonale arbeid, inkludert Norges utviklingssamarbeid» og «Norge må gjennomføre sine forpliktelser i oppfyllelsen av seksuelle rettigheter både i Norge og i sitt internasjonale arbeid.»
Tor-Hugne Olsen, daglig leder for Sex og Politikk understreker viktigheten av god seksualitetsundervisning: «I dag bruker rundt halvparten av alle norske grunnskoler vårt undervisningsmateriell «Uke6». God og kvalitetssikret seksualitetsundervisning fører til bedre seksuell helse, færre aborter og uønskede graviditeter, samt at barn og unge blir i bedre stand til lettere å si ifra om overgrep og uønsket seksuell adferd.»
Olsen minner om at seksuelle rettigheter også er menneskerettigher, herunder retten til utdanning og informasjon.
Nøkkelord
Kontakter
For ytterligere informasjon eller kommentarer:
Daglig leder Tor-Hugne Olsen, 488 42 771
Styreleder Berit Austveg, 915 72 021
Seniorrådgiver Tore Aasheim, 970 40 800 (Prosjekt: Eldre voksne og Seksuell helse)
Bilder




Lenker
Om Sex og Politikk
Sex og Politikk er en ideell og partipolitisk uavhengig medlemsorganisasjon som jobber for å styrke og informere om seksuell og reproduktiv helse og rettigheter, både i Norge og internasjonalt.
Sex og Politikk er det norske medlemmet i International Planned Parenthood Federation (IPPF) som er den største organisasjonen for SRHR internasjonalt, med nasjonale organisasjoner i mer enn 150 land i tillegg til Norge.
Seksuell og reproduktiv helse og rettigheter (SRHR) handler blant annet om å kunne bestemme om og når man vil ha barn, om å få informasjon om og tilgang på sikker, moderne og billig prevensjon, om rett til trygg og lovlig abort og om rett og mulighet til å praktisere sin seksuelle orientering og kjønnsidentitet uten straffeforfølgelse eller fordømmelse.
Følg pressemeldinger fra Sex og Politikk
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sex og Politikk på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sex og Politikk
Hockey Pride tildeles Årets Ottesen 20269.6.2026 17:35:22 CEST | Pressemelding
Hockey Pride er tildelt Årets Ottesen 2026 – en hederspris fra Sex og Politikk i samarbeid med RFSU. Prisen går til en aktør som med tydelig stemme, konkret handling og stor gjennomslagskraft har fremmet seksuell og reproduktiv helse og rettigheter (SRHR) i Norge.
Ny IPPF-sjef til Norge for første gang5.6.2026 09:46:11 CEST | Pressemelding
Tirsdag 9. juni er det duket for årsmøte i foreningen Sex og Politikk, men det er vel det som skjer i forkant av møtet som vil fange størst interesse. Under årets Ottar-seminar skal IPPFs nye generalsekretær holde innlegg, og æresprisen Årets Ottesen deles ut.
Fritak fra aktiviteter, ikke fra virkeligheten4.6.2026 09:42:27 CEST | Pressemelding
Som skoleleder, underviser og foreldre kan det være vanskelig å orientere seg i Pride-terrenget når Kristent Ressurssenters og andre kristenkonservative aktivistgrupperinger kynisk feilinfomerer og villeder i sin selvvalgte kamp mot Pride. Her er et forsøk på å forklare med "innestemme".
Markering av sexarbeidernes rettighetsdag29.5.2026 12:56:40 CEST | Pressemelding
Den 2. juni markerer vi Sexarbeideres internasjonale rettighetsdag foran Stortinget – et bevisst steg fra fjorårets kirkerom til der lovene formes. Sammen løfter vi krav om rettigheter, trygghet og verdighet for sexarbeidere.
Norges innsats for seksuelle rettigheter og likestilling reflekterer ikke alvoret7.5.2026 14:30:58 CEST | Pressemelding
Nye tall fra Norad viser at Norge bevilget 1,79 milliarder kroner til seksuell og reproduktiv helse og rettigheter (SRHR) i 2025. Inflasjonen tatt med i beregningen, innebærer det en reel nedgang.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
