Bernhoft er helt på knærne

Om albumet «Dancing On My Knees» sier Bernhoft selv at det er det mest personlige han har laget. Og at tittelen passer så bra fordi han føler at han alltid er på vei, enten ned eller opp, med discokula til topps. Tekstlig sirkler det rundt hans evinnelige tvil på alt, inkludert egen verdi.
«Jeg har lenge slitt med en til dels lammende tvil hvor jeg tviler på det jeg skriver og gjør om, endrer, lurer på om det var bedre før jeg endra. Og om jeg egentlig er no særlig tess» utdyper han «Låtene ble til da landet stengte for litt over et år siden, jeg så for meg å sitte pandemistille en ganske lang stund. Det ble et ras av kreativitet hvor jeg skøyt ganske vilt fra hofta med låtskrivingspartnere jeg aldri hadde jobba med før. De pusha meg ut av rammer og inn i nye landskap.»
Under både skriving og innspilling har han altså gått litt mer fandenivoldsk til verks enn tidligere. Han har jobbet med låtskrivere og produsenter som Skinny Days, Kristian «Flatmate» Vik, Alex Pavelich, Carl-Victor Guttormsen og – sin faste makker over flere år – Bjarne Stensli. Innspillingsmessig er han tilbake til noen av arbeidsmetodene fra Solidarity Breaks ved at han, med noen få hederlige unntak, spiller alle instrumenter selv. Og selv om han har løsnet litt på stålgrepet er albumet ubestridelig basert på Bernhofts eget, og gjenkjennelige, musikalske DNA. Den selverklærte rytme-nerden er opptatt av de nanosekundene med avvik som får noe til å svinge, eller hvordan å plassere en tone så den ikke blir korrekt, men riktig. Målet er alltid å gå forbi hodet og rett i ryggraden.
«Låtene på Dancing On My Knees har en sterkere rød tråd enn på mine tidligere album, men lydbildet er mer variert fordi jeg har blitt skjøvet ut av komfortsonen. Det har vært en øvelse i å stå utstilt, ikke bare naken, men flådd. Og ja, hudløsheten er smertefull. Men også vakker og rensende.»
«Put Your Mojo On» er en peptalk til seg selv. Mannen som synger «Clearly Confused» skjønner ikke helt hvorfor han fortjener kjærligheten han mottar, mens «All My Loving» og «Say It Isn’t So» er preget av frykten for å bli forlatt og sønderknuste hjerter. På «Pretty Baby Love» er hjertet vridd opp og tørket inn. Men med låten «Call Out Kids», en hyllest til sønnene, er det så mye positiv energi og kjærlighet at han bånner bakken og avslutter med en slidestop på knærne.
«Oppsummert prøver jeg vel å vri tvilen om til noe positivt. For jeg vil heller ha undring enn dogme, og samtale over propaganda. Skråsikre folk har veldig sjelden rett, og jeg tror at vi – og samfunnet i sin helhet – blir bedre om vi kan omfavne usikkerheten vår».
Det som er helt sikkert er at man blir mo i knærne av Bernhoft med huden av, hjertet åpent og et godt grep om gitaren. «Dancing On My Knees» er tilgjengelig fra i dag, fredag 10. september, og i oktober og november turnerer han Norge og Europa.
Nøkkelord
Kontakter
Elisabeth RiksenHead of PR Strategy
Tel:92012160elisabeth.riksen@sonymusic.comBilder



Lenker
Om Sony Music Norway
Sony Music Entertainment Norway er en del av Sony Music Entertainment Group, og er et av Norges ledende plateselskaper. Vi representerer et bredt spekter av aktive norske og internasjonale artister, samt en omfattende katalog av stor musikkhistorisk betydning, kvalitet og innflytelse.
Vi respekterer og beundrer våre artister og er stolte av å kunne støtte og tilrettelegge for deres musikk og visjoner ved å skape det rette grunnlaget for kreativitet, vekst og utvikling. Som selskap bestreber vi å gi våre ansatte et godt og stimulerende arbeidsmiljø, og vi ønsker å ha fokus på inkludering, likeverd, mangfold, mental helse og miljø.
Sony Music Entertainment Norway representerer blant annet Adele, Arif, Bargee, Bernhoft, Beyoncé, Bruce Springsteen, Calvin Harris, Christel Alsos, Chris Brown, deLillos, Foo Fighters, Harry Styles, Ina Wroldsen, Jesper Jenset, Julie Bergan, Justin Timberlake, Klossmajor, Kurt Nilsen, Kygo, Luke Combs, Madcon, Molly Sandén, Maria Mena, Matilda, Miley Cyrus, Morgan Sulele, Nora Jabri, Peder Elias, P!nk, Rat City, Rosalia, Staysman, Stig Brenner, SZA, Travis Scott, Tyler the Creator, Tyr, Victor Leksell, Zara Larsson med mange fler.
Følg pressemeldinger fra Sony Music Norway
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sony Music Norway på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sony Music Norway
Puls teamer opp med svenske Filippa på «Låt Mig Va»18.9.2025 10:49:43 CEST | Pressemelding
Etter sommerlåten «Gode Tider» er Puls tilbake med singelen «Låt Mig Va» – en låt om å gi slipp på relasjoner, med svenske Filippa på refrenget.
Ny singel fra Marie Tveiten: "Vil ha alt"18.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
En låt til alle som er lei av situationships
Ny Bob Dylan Bootleg slippes 31. oktober17.9.2025 16:01:00 CEST | Pressemelding
Fredag 31. oktober slippes en deluxe 8CD-boks som skildrer Bob Dylan’s tidlige år i Greenwich Village. Den inneholder sjeldne og uutgitte hjemmeopptak, utkast, og konsertopptak inkludert en uutgitt komplett innspilling av den banebrytende konserten i Carnegie Hall 26. oktober 1963. Dette blir også tilgjengelig i 2CD- og 4 LP-utgaver og på strømmetjenester.
2AM-DM albumdebuterer med Hypotheticals:17.9.2025 15:53:15 CEST | Pressemelding
Oslobandet 2AM-DM slipper debutalbumet Hypotheticals: fredag 26. september. Det blir tilgjengelig både digitalt og på vinyl.
Julie Bergan vil være sin egen lykkes smed15.9.2025 09:44:53 CEST | Pressemelding
Julie Bergan slipper "Make Myself Happy" - en lykkepille av en låt hun har skrevet med Jesper Borgen - på fredag 19. september.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom