Bergen har høyeste elbil-andel i Europa
1.3.2023 07:00:00 CET | NAF | Pressemelding

Landsgjennomsnittet for andelen elbiler i bilparken er på 21 prosent. Tallene er hentet fra Opplysningsrådet for Veitrafikken (OFV) for januar i år. Til sammenlikning utgjorde elbiler 3,97% av bilparken i Sverige, 3,72% i Danmark, og 3,44 prosent i Nederland i 2022. Det viser tall fra EU-kommisjonen.
- Det er ingen byer der det grønne bil-skiftet har kommet så langt som i Bergen. Så langt vi vet har Bergen den høyeste elbil-tettheten i Europa. Byen er på vei til å nå sine mål for utskiftning av bilparken, sier Handagard.
Elbil-andelen i Norges seks største byer:
- Bergen: 37 prosent
- Oslo: 34 prosent
- Trondheim 28 prosent
- Kristiansand: 28 prosent
- Stavanger: 26 prosent
- Tromsø: 15 prosent
Lave bompenger viktig elbilfordel
Det finnes imidlertid én kommune i Norge som slår Bergen – og det er Askøy. Her er 41 prosent av alle personbiler helt elektriske.
- Bompengefritaket har nok gjort at en del kommuner har usedvanlig høy elbiltetthet, sier Handagard. - Vi ser det samme i andre kommuner som ligger utenfor store bomringer, som Lørenskog, Bærum, Lier og Malvik. Alle disse kommunene har en elbilandel på over 30 prosent, sier hun.
Ikke behov for flere restriksjoner
Hele én av tre oppgir lave bompenger som en viktig grunn til å velge elbil i NAFs Elbilmonitor fra januar i år. Å ikke øke bompengene for elbilistene er altså et viktig grep byene kan ta for å bidra til fortsatt utskiftning av bilparken.
- Vi mener tiltak som lavere bompenger og å bygge ut kommunal lading bør prioriteres, foran det å stramme inn overfor andre kjøretøygrupper. Med en så sterk vekst i elbilandelen som byer som Oslo og Bergen har, faller behovet for nullutslippssoner bort, sier Handagard.
Kilde: OFV (2023), og EU-kommisjonens Alternative Fuels Observatory
Nøkkelord
Kontakter
Ingunn HandagardPressesjef
Tel:+47 920 66 505ingunn.handagard@naf.noBilder


Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF: - Ta det med ro i påsketrafikken28.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Skiftende værforhold, dårlige veier, mye trafikk og motorsyklister som er tilbake på veiene etter vinterdvalen, gjør påsken utfordrende for mange trafikanter. - Ta det med ro, oppfordrer NAF.
NAF: - Ikke gå i sommerdekkfellen denne påsken27.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Påsken er normalt tiden da mange legger om til sommerdekk. - I år er påsken tidlig. Da kan det være lurt å la vinterdekkene sitte på litt lengre, sier Jan Harry Svendsen, rådgiver i NAF.
NAF om avgiftskuttet på drivstoff: - Endelig!26.3.2026 19:09:44 CET | Pressemelding
– Hensynet til folk flest vant frem, endelig, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF. Avgiftene på bensin og diesel skal nå kuttes.
660 kroner dyrere å fylle dieseltanken i mars25.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Dieselprisen har bikket 30 kroner på pumpa. Det er drøye ti kroner dyrere enn snittet for februar. - En gjennomsnittlig dieselbilist får nå en økt utgift på 660 kroner, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Regjeringen må ikke vente for lenge med avgiftskutt18.3.2026 10:59:19 CET | Pressemelding
Bensin- og dieselprisene har skutt i været de siste ukene. Etter å ha først avvist krav om avgiftskutt fra NAF, vil nå regjeringen vurdere tiltak, kom det frem i Stortinget onsdag. – Nå må de ikke vente for lenge, vi har neppe sett pristoppen ennå, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
