Bedrifter i Nordland blant de beste i landet på helhetlig bærekraft

Rådgivnings- og revisjonsselskapet BDO har i en fersk undersøkelse tatt pulsen på små og mellomstore bedrifter (SMB) over hele landet. På landsbasis er det omtrent halvparten (51 prosent) av de spurte som sier at de gjennomfører bærekraftstiltak. I Nordland er tallet 46 prosent. 21 prosent av disse igjen måler på effekten av tiltaket, og også 21 prosent velger å rapportere. Nordland ligger fire prosentpoeng høyere enn landssnittet på rapportering.
- Systematisk jobbing med bærekraft kan fremstå som en stor oppgave for mindre bedrifter, men vår erfaring tilsier at det ikke trenger å innebære en krevende prosess og en stor rapport. Man kan komme langt med enkle kartlegginger og dokumentasjon og kun enkle forbedringer kan gi et stort konkurransefortrinn, sier Snorri Sverrisson Rasch, partner og kontorleder ved BDO i Bodø.
Mer enn klima- og miljø
Resultatene fra barometeret gir grunn til å tro at mange ikke er bevisst at bærekraftig utvikling handler om tre dimensjoner som må spille sammen: Ikke bare klima og miljø, men også sosiale forhold og virksomhetsstyring. Barometeret viser at mens hele 86 prosent av bedriftene som gjennomfører bærekraftstiltak konsentrere disse mot klima- og miljøtiltak, er det kun 16 prosent av virksomhetene på landsbasis som gjennomfører tiltak innen sosiale forhold, og kun 15 prosent har tiltak knyttet til virksomhetsstyring og etikk.
Her har imidlertid bedrifter i Nordland fylke kommet lengre enn sine konkurrenter og kolleger i landet for øvrig.
- 29 prosent av de spurte i vår region gjennomfører tiltak rettet mot sosiale forhold, sier Rasch.
Det kan eksempelvis være likestillingstiltak, mangfold, utdanning og HMS.
- SMB-barometeret forteller oss også at den sterkeste motivasjonen bak tiltakene er at virksomhetene ønsker å ta større samfunnsansvar, sier Rasch. Her er andelen i Nordland 9 prosentpoeng høyere enn på landsbasis.
- Det vitner om at samfunnsengasjert og fremoverlent næringsliv i vår region, som bryr seg om menneskene rundt seg og vil det beste for det miljøet, påpeker han.
Virksomhetene som ikke gjennomfører bærekraftstiltak oppgir i hovedsak at de ikke ser behovet, snarere enn at de opplever at de ikke har forutsetninger eller muligheter.
Positive på sikt, men trenger folk
Av andre funn viser undersøkelsen at 1 av 3 SMB-virksomheter i Nordland forventet en økning i investeringsnivået de kommende 12 månedene, og enda flere forventet vekst i omsetningen. Bedriftslederne fryktet imidlertid å ikke ha folk til å gjøre jobben. Mens 35 prosent av små og mellomstore bedrifter i Norge opplever mangel på kompetanse/arbeidskraft som en utfordring - er tallet for Nordland hele 43 prosent.
- SMB-ene i Nordland ser positivt på fremtiden, og har like stor fremtidstro som bedriftene i landet for øvrig. Troen på omsetningsøkning er større i et treårsperspektiv enn på kort sikt. Det er naturlig at vi ser moderate forventninger etter de siste to, unormale årene, sier Rasch.
- Vi må samtidig ta med oss at en undersøkelse alltid vil være et øyeblikksbilde, og denne ble utført før krigen i Ukraina startet. En krise i Europa kan og vil påvirke både mindre og større virksomheter ikke bare i Nordland, men over hele landet i tiden fremover, avslutter kontorlederen i Bodø.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Om SMB-barometeret
På vegne av BDO har Norstat/Varde Hartmark gjennomført en undersøkelse blant 1200 små og mellomstore bedrifter (SMB) fra hele landet. SMB defineres her som virksomheter med opp til 500 millioner kroner i omsetning. Virksomhetene representerer et tverrsnitt av norske SMBer med tanke på geografi og omsetning. I tillegg tar undersøkelsen særlig for seg noen av de største bransjene i SMB. Undersøkelsen ble gjennomført i november-desember 2021. 72 av SMBene som har deltatt i undersøkelsen er lokalisert i Nordland.
Nøkkelord
Kontakter
Snorri Sverrisson RaschPartnerBDO
Tel:+47 975 18 626snorri.rasch@bdo.noHarald Bonaventura BorchgrevinkManager, Marked og kommunikasjon
Tel:91669201harald.bonaventura.borchgrevink@bdo.noBilder
Lenker
Om BDO
Over hele landet jobber tusenvis av virksomheter og organisasjoner hardt for å skape verdier. Og over hele landet er BDO til stede for å hjelpe dem. Vi er et internasjonalt rådgivnings- og revisjonsselskap med dypt fotfeste i norsk samfunns- og næringsliv. Vi kjenner utfordringene, ser mulighetene og engasjerer oss sterkt for at kundene våre skal nå målene sine.
I Norge har vi 2200 ansatte og 60 kontorer over hele landet. Våre kunder er alt fra store, verdensomspennende selskaper til små og mellomstore bedrifter. Vi har kunder fra de fleste bransjer i både privat og offentlig sektor.
Internasjonalt er BDO til stede i 164 land og teller mer enn 111 000 ansatte. Ved behov, samarbeider vi med store deler av nettverket om både internasjonale og nasjonale kunder.
Følg pressemeldinger fra BDO
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra BDO på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra BDO
Norske selskap har fortsatt en lang vei å gå for å bli CSRD-klare25.11.2024 08:00:00 CET | Pressemelding
1.november i år trådte nye regler om bærekraftsrapportering i kraft i Norge, og implementerer CSRD i norsk lov. BDOs ferske analyse viser at de fleste norske selskap som er lovpålagt bærekraftsrapportering fra 2025 foreløpig svarer dårlig opp på kravene.
BDO flytter inn i et av Oslos signalbygg4.11.2024 08:00:00 CET | Pressemelding
På én uke skal 800 BDO-ansatte innta 11 etasjer i det historiske «Hydrobygget» i Oslo. Flyttingen er en del av selskapets vekststrategi, og nå skal BDO tiltrekke seg både de beste ansatte og de største kundene.
Aleksander Mevatne er ansatt som ny partner Consulting i BDO region MidtNord2.9.2024 14:16:54 CEST | Pressemelding
Ser stort vekstpotensial i Nord-Norge – styrker selskapet med ny partner
BDO gjør endringer i Troms23.8.2024 14:00:00 CEST | Pressemelding
For å sikre robust drift og ønsket vekst, gjør BDO noen grep i Troms. De slår sammen revisjonskontorene i Tromsø og Harstad under ett kontor i Harstad, samt at business services med 38 ansatte selges til Aider.
BDO skal hjelpe Telemark med å bli en klimapositiv industriregion11.6.2024 07:58:00 CEST | Pressemelding
BDO er valgt som partner for å hjelpe industriklyngen Powered by Telemark med å nå sine ambisiøse klimamål gjennom prosjektet «Sirkulære Telemark». Industrien i regionen må kutte 382.000 tonn CO2-utslipp, i tillegg til alle de utslippsreduksjoner som i dag er identifiserte muligheter. Slik ønsker de å bli verdens første klimapositive industriregion.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom