Barberen i Sevilla er endelig klar for publikum i Operaen
Da Operaen hadde nypremiere på Barberen i Sevilla i 2020, ble den kun vist digitalt. Fra 22. april spilles endelig den kritikerroste komedien med publikum i salen!

«Oppsetningen gjør dette eviggrønne repertoaret interessant på en måte jeg ikke helt trodde var mulig.», skrev Hild Borchgrevink i Dagsavisen da Barberen i Sevilla hadde digital premiere forrige sesong.
Tyske Opernglas beskrev den som «en frisør å bli forelsket i».
Nå er en av verdens mest populære operaer klar for Hovedscenen, med norske Lilly Jørstad som Rosina, Edward Nelson som Figaro og Alasdair Kent som grev Almaviva.
Fengende komikk og forskrudde forkledninger
Ungjenta Rosina bor i huset til gamle doktor Bartolo, som har planer om å gifte seg med henne. Men også grev Almaviva har falt hodestups for jenta og prøver å vinne hjertet hennes.
Byens selvoppnevnte altmuligmann, barberen Figaro, kommer greven til unnsetning. Dermed er det duket for bestikkelser, bedrag og komiske forviklinger. Hvordan har Figaro tenkt å løse knutene, redde dagen – og kjærligheten?
Hopper inn på kort varsel
I rollen som grev Almaviva hopper den australske tenoren Alasdair Kent inn på kort varsel, like før premieren. Han skal synge alle forestillingene i april.
Rollen som Rosina synges av Lilly Jørstad, og Edward Nelson er Figaro. Alasdair Kent er Grev Almaviva, Marco Filippo Romano er Dr. Bartolo, og Jens-Erik Aasbø er Don Basilio. Magnus Ingemund Kjelstad gjør rollen som Fiorello, mens Renate Ekerhovd er Berta. Operakoret og Operaorkestret dirigeres av Ottavio Dantone– og regien er av Jetske Mijnssen.
Kontakter
For spørsmål om kommentarer, intervjuer og pressebilletter:
Vilde Alette Monrad-Krohn
Kommunikasjonsrådgiver
45463725
vimo@operaen.no
Bilder

Lenker
Om Den Norske Opera & Ballett
Den Norske Opera & Ballett er landets største musikk- og scenekunstinstitusjon, og skal presentere opera, ballett og konserter av høyeste kunstnerisk kvalitet. DNO&B består av kompaniene Nasjonalballetten og Nasjonaloperaen, foruten Operaorkestret, Operakoret, Barnekoret og Ballettskolen.
Følg pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Den Norske Opera & Ballett på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Barneopera om å redde verden er premiereklar i Bjørvika19.5.2022 09:56:16 CEST | Pressemelding
Barnekoret i Operaen er klar med dagsaktuell versjon av Benjamin Brittens Noahs ark, fra søndag 22. mai på Scene 2 i Operaen.
Publikumsuksessen Carmen er tilbake i Operaen12.5.2022 10:03:18 CEST | Pressemelding
14. mai vender den populære Carmen-oppsetningen av Calixto Bieito tilbake til Operaens Hovedscene. Alessandra Volpe og Ingeborg Gillebo deler tittelrollen.
Operaen lanserer ny sesong i dag28.4.2022 06:30:00 CEST | Pressemelding
I dag lanserer Operaen sitt første komplette sesongprogram siden 2019. Billetter til de 60 ulike opera-, ballett-, og konsertproduksjonene legges ut for salg 10. mai.
Endelig får publikum se «nye» Onegin27.4.2022 15:46:37 CEST | Pressemelding
I fjor ga Operaen balletten Onegin et stort ansiktsløft, men publikum fikk kun se den på skjerm. Fra 30. april danser Nasjonalballetten den oppgraderte klassikeren med folk i salen.
Operaen lanserer læringsspill i Minecraft6.4.2022 09:00:00 CEST | Pressemelding
Nå kan skoleelever over hele landet besøke Operahuset i det populære dataspillet. I et nyutviklet undervisningsopplegg inviteres elevene til å slippe kreativiteten løs og bygge digitale kulisser til forestillingen «Orfeus i underverdenen».
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom