Bane NOR Eiendom selger sitt nye kontorbygg på Drammen stasjon
Bane NOR Eiendom selger sitt sentralt plasserte kontorbygg, Drammen stasjon Business Center (DBC). Det moderne, BREEAM-NOR-sertifiserte bygget har i salgsperioden blitt viet stor interesse både fra norske og internasjonale investorer. Kjøper er et syndikat tilrettelagt av DNB Markets. Prisen er 740 millioner kroner, og yielden er på ca. 4,5 prosent.
Kontorbygget som nylig ble ferdigstilt, har elleve etasjer og er på totalt 13 000 kvadratmeter. Bygget er fullt utleid, gjennomsnittlig leiekontraktslengde er ti år og de årlige leieinntektene på rundt 35 millioner kroner. De største leietakerne er Statens Vegvesen, Fylkesmannen i Oslo og Viken og revisjonsselskapet KPMG. 75 prosent av leietakerne er offentlige virksomheter.
- Vi er veldig fornøyde både med salget og prosessen. Det har igjen vist seg at det er lønnsomt å satse på kvalitet og bærekraft i utviklings- og byggeprosessen, og at BREEAM-NOR-sertifisering er et viktig kvalitetsstempel, sier utviklingsdirektør Morten Austestad i Bane NOR Eiendom.
En langsiktig investor i Drammen
Drammen har lenge hatt en positiv byutvikling og er et attraktivt marked for mange private investorer. I tillegg har statlige aktører igangsatt store investeringer her, blant annet i jernbaneinfrastruktur og nytt sykehus.
- Drammen er veldig viktig for oss. Vi har flere, store prosjekter på gang i byen. Jeg kan nevne Proffen Hageby, Tangenkaia, Nybyen og Drammen helsepark. Markedet kan også forvente flere investeringer fra vår side i byens mest attraktive kontorområde ved jernbanestasjonen og elvebredden, sier Austestad.
I tråd med strategien
Bane NOR Eiendom har som en viktig strategi å utvikle og oppføre næringsbygg og boliger ved knutepunkter i byer og tettsteder. Med utgangspunkt i sin unike tomtebank er selskapet en av Norges største eiendomsutviklere.
Pangea Property Partners har vært finansiell rådgiver for Bane NOR Eiendom i salgsprosessen. Advokatfirmaet Thommessen har vært juridisk rådgiver.
Nøkkelord
Kontakter
Utviklingsdirektør Morten Austestad, tlf. 97474983, epost: morten.austestad@banenor.no
Kristin PausKommunikasjonsdirektør
Ansvarlig for ekstern-, intern- og markedskommunikasjon
Bilder


Om Bane NOR Eiendom
Norges ledende knutepunktutvikler
Bane NOR Eiendom eier, forvalter og utvikler all jernbaneeiendom i Norge. Porteføljen har en anslått brutto verdi på 49,9 milliarder kroner og omfatter stasjoner, jernbanetilknyttede service- og driftsbygg, næringsbygg, boliger og tomter. De fleste eiendommene er sentralt plassert ved kollektivknutepunkter og langs jernbanen.
Bane NOR Eiendom utvikler moderne og miljøvennlige boliger og næringsbygg og bidrar aktivt til by- og stedsutviklingen i Norge. På stasjonene tilbyr selskapet gode fasiliteter til de reisende, legger til rette for hyggelige serveringssteder og fine butikker og tilbyr bil- og sykkelparkering. Til togoperatørene tilbyr Bane NOR Eiendom funksjonelle og moderne verksteder, terminaler og driftsbygg.
Bane NOR Eiendom har 200 ansatte. Porteføljen omfatter totalt 1660 bygg og ca. 3.700 leiekontrakter. Virksomheten har mer enn 200 pågående eiendomsutviklingsprosjekter, og de årlige investeringene utgjør ca. 1,3 milliarder kroner.
Bane NOR Eiendom er en del av Bane NOR-konsernet og har som samfunnsoppdrag å få flere til å bruke tog, samt å delfinansiere jernbanen.
Følg saker fra Bane NOR Eiendom
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Bane NOR Eiendom på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste saker fra Bane NOR Eiendom
Anleggsstart for Gryta P-kjeller – nytt kjøremønster i Midtbyen15.2.2021 16:20:23 CET | Pressemelding
Fra onsdag 17. februar blir det nytt kjøremønster i Midtbyen. Anleggsstarten for Gryta P-kjeller gjør at Gryta blir stengt for biltrafikk, med unntak for utrykningskjøretøy og kollektivtrafikk. Omkjøring blir skiltet via Fjordgata.
Nye muligheter for Halden stasjonsområde2.12.2020 09:39:49 CET | Pressemelding
Her får du tre forslag med hvilke muligheter som åpner seg ved en godt planlagt byplan og langsiktig tenkning for området. Nå er det Haldens innbyggere og politikere som skal uttale seg.
Mulighetsstudie for byutvikling av Hamar Strandsone25.11.2020 12:07:54 CET | Pressemelding
Bane NOR Eiendom har i samarbeid med Hamar kommune fått utarbeidet en mulighetsstudie for byutvikling av Hamar Strandsone.
Kruse Smith vant konkurranse om nytt politihus i Kristiansand11.11.2020 13:12:02 CET | Aktuelt
Bane NOR Eiendom har inngått avtale med Kruse Smith om å bygge det nye politihuset i Kristiansand. Bygget skal plasseres på jernbanetomten, og blir en del av det helt nye nærings- og kontorområdet Quadrum.
Tre nye prosjektsjefer til utviklingsavdelingen15.10.2020 14:33:14 CEST | Aktuelt
Birgitte Marie Formo, Per Olav Dahl Hegge og Odd Arne Lian er nå på plass i nye jobber hos Norges ledende knutepunktutvikler.
Byggestart for ny parkeringskjeller ved Trondheim S29.9.2020 10:35:23 CEST | Pressemelding
Nå starter byggingen av Gryta parkeringskjeller ved Trondheim S. Når parkeringsanlegget står ferdig, vil 200 parkeringsplasser bli flyttet fra gateplan ned under bakken. Dette vil frigi plass til sykkelvei, kollektivtrafikk og nye byrom ved Trøndelags viktigste knutepunkt.
Bane NOR Eiendom og AF Gruppen signerer avtale om bygging av togverksted på Støren15.9.2020 08:27:57 CEST | Pressemelding
Bane NOR Eiendom AS har signert entreprenørkontrakt med AF Gruppen AS om bygging av et nytt, moderne togverksted på Støren. Kontrakten er på 286 millioner kroner og omfatter bygging av verkstedhall, vaskehall, administrasjonsbygg og teknisk bygg og lager.
I vårt presserom finner du alle våre siste saker, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom