Avslag til Kvanndalselva kraftverk i Bjørnafjorden
24.11.2022 08:00:00 CET | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding

Sunnhordland kraftlag AS har søkt om løyve til å byggje Kvanndalselva kraftverk og utnytte fallet i Kvanndalselva til kraftproduksjon. Kvanndalselva ligg i Bjørnafjorden kommune og har eit fall på 254 meter. Kraftverket ville gje ein årleg produksjon på om lag 16 GWh. Dette svarar til om lag 800 husstandar.
Får avslag på grunn av samla belastning og inngrep i myr
Kvanndalselva er allereie ei regulert elv etter utbygginga av Eikelandsosen kraftverk på 1980-talet. Da blei om lag 75 % av vatnet i Kvanndalselva tatt ut av Kvanndalselva. Ei utbygging av Kvanndalselva kraftverk ville resultert i eit samla uttak på 97% av vatnet i Kvanndalselva. Det er og søkt om å regulere Holdhustjørna. NVE meiner dette vil føre til erosjon (utvasking av jord) og negativ påverknad på myrområda rundt vatnet.
NVE meiner samla at et uttak på 97% av vatnet i elva, saman med inngrep i myrområda rundt Holdhustjørna vil gi ei for stor samla belastning på vassdraget. Sunnhordland kraftverk får difor ikkje løyve til å byggje Kvanndalselva kraftverk.
Nøkkelord
Kontakter
Henrik Hveding, sakshandsamar
e-post: hehv@nve.no
tlf: 22 95 94 32
Bilder

Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE publiserer oppdaterte energikostnader for ulike typer kraftproduksjon19.10.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat legger fram nye beregninger av hva det kan koste å produsere kraft med ulike teknologier i Norge. Det er fortsatt vannkraft og vindkraft på land som har de laveste energikostnadene, mens havvind og kjernekraft er blant de som koster mest. Kostnadene øker for de fleste teknologier, med unntak av solkraft.
Flere store vannkraftsaker fører til strengere prioritering av vilkårsrevisjoner16.10.2026 10:15:29 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) behandler i dag flere store og komplekse vannkraftsaker enn på lenge. For å sikre fremdrift i prosjekter som kan gi stor nytte for kraftsystemet og samfunnet, gjør NVE nå en tydeligere prioritering på vilkårsrevisjoner.
NVE fastsetter utredningsprogram for Randalen kraftverk13.10.2026 09:00:12 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har fastsatt utredningsprogram for det planlagte Randalen kraftverk i Rana kommune i Nordland. Programmet beskriver ulike temaer Blåfall AS må utrede før de kan søke om konsesjon.
NVE avdekket avvik i Statkrafts arbeid med damsikkerhet12.10.2026 10:15:19 CEST | Pressemelding
NVE har gjennomført revisjoner av Statkrafts arbeid med damsikkerhet. Tilsynene avdekket alvorlige avvik knyttet til blant annet oppfølging av tekniske krav, internkontroll, overvåking og gjennomføring av sikkerhetsvurderinger.
Offentlig informasjonsmøte om ny kraftledning i Råde og Fredrikstad1.10.2026 09:52:28 CEST | Pressemelding
Elvia AS har søkt om konsesjon for fire ulike tiltak i kraftnettet mellom Råde, Fjærå og Skytterhuset. Norges vassdrags- og energidirektorat har sendt saken på høring, og inviterer til et offentlig folkemøte på Tomb VGS den 6.oktober.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
