Avinor har vedtatt bygging av ny lufthavn: - En gledens dag for Bodø
Vedtaket Avinor har gjort i dag betyr at Bodø etter planen får en helt ny og moderne lufthavn i 2029. Første spadetak blir i 2024. Kostnadsrammen er 7,2 milliarder 2022-kroner, der Avinor skal bidra med 2,6 milliarder, mens resten skal finansieres av staten og lokale midler.
- Med dette vedtaket er prosjektet endelig ordentlig i gang. Bodø har jobbet hardt for å få dette på plass, sammen med Avinor og Forsvaret. Det står det respekt av, og jeg ønsker partene lykke til videre i det jeg er helt sikker på blir et bra samarbeid også framover, sier samferdselsministeren.
Bakgrunnen for flyttingen av lufthavna er nedleggingen av Bodø hovedflystasjon.
Forsvarets operative virksomhet med kampfly er flyttet fra Bodø til Ørland og Evenes. Evenes overtok oppdraget om QRA (kampflyberedskap) i 2022. Bodø vil, som alle sivile flyplasser, kunne brukes i tilfelle krise/krig. Det er satt av midler til strengt nødvendig vedlikehold av kritisk infrastruktur etter at basen er lagt ned, for bedre å kunne understøtte og motta allierte forsterkningsstyrker. Det skal bevares, blant annet noen shelter for beskyttelse av kampfly, også når ny flyplass i Bodø er på plass. I tillegg til at det også tilrettelegges for kapasitet til å ta imot store transportfly.
- Det er positivt at Avinor nå har vedtatt bygging av ny flyplass i Bodø og at det vil bli lagt til rette for god etterbruk. Planene for byutvikling i Bodø er et viktig regionalt prosjekt og regjeringen har vært opptatt av å finne gode løsninger i dialog med partene. Samtidig skjer dette i en tid med et bekymringsfullt bakteppe. Den sikkerhetspolitiske situasjonen er mer alvorlig. Norge er helt avhengig av alliert hjelp i krise og krig, og derfor må vi ha planer for hvordan vi skal ta imot hjelp den dagen vi trenger det. Forsvaret vil beholde kritisk infrastruktur i Bodø. Vi må kunne ta imot støtte på flere steder i Norge, og spesielt i nord, sier forsvarsminister Bjørn Arild Gram.
Økt statlig bidrag
Den nye lufthavna skal finansieres av Avinor, staten og et lokalt bidrag fra Bodø kommune og Nordland fylkeskommune. I statsbudsjettet for 2022, som ble lagt fram høsten 2021, ble det presentert en finansieringsplan for den nye lufthavna. Som følge av den økonomiske situasjonen etter pandemien utsatte Avinor sitt utbyggingsvedtak i januar 2022. I revidert nasjonalbudsjett 2022, som ble lagt fram våren 2022, økte staten sitt bidrag. Med dette ønsket Samferdselsdepartementet å legge til rette for et positivt utbyggingsvedtak i Avinor.
– Flyttingen av Bodø lufthavn er et viktig prosjekt for regjeringen, og jeg er glad for at økningen i statens bidrag har ført til at Avinor nå har fattet et utbyggingsvedtak for den nye lufthavna, sier samferdselsminister Nygård.
Finansieringen av den nye lufthavna utgjør offentlig støtte etter EU/EØS-regelverket. Samferdselsdepartementet er i dialog med ESA om saken. En godkjenning er ventet å være klar i 2023.
Om Samferdselsdepartementet
Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.
Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Bompengebrikker: Endrer regelverket for å sikre bedre AutoPASS-avtaler for brukerne7.11.2025 14:05:00 CET | Pressemelding
Samferdselsdepartementet har vedtatt en endring av utstederforskriften. Endringen presiserer at brukeren skal tilbys en avtale der gebyr for bompengebrikke kun dekker kostnaden utstederselskapene har hatt til å kjøpe brikken og sende den til brukeren. Kravet vil gjelde for utstederselskap med en vesentlig markedsandel i Norge.
Høring: Ny postlov skal sikre trygge og fremtidsrettede posttjenester7.11.2025 09:02:40 CET | Pressemelding
– Vi får stadig færre brev i posten og stadig færre papiraviser blir levert. Samtidig sendes det mange flere pakker. Regjeringen vil sørge for at folk i hele landet fortsatt får gode og forutsigbare posttjenester og foreslår nå endringer i postloven. Det vil være postombæring en dag i uken sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
Første spadestikk på E39 Veibustkrysset i Møre og Romsdal3.11.2025 13:30:00 CET | Pressemelding
E39 Veibustkrysset har vore eit ulykkesutsett kryss, og har lenge vore ein flaskehals for trafikken av og på E39. No skal vegen blir tryggare og få betre framkome. Måndag 3. november sette statssekretær Tom Kalsås det første spadestikket for utbetringar av vegen.
Samferdselsministeren vil fjerne flaskehals for å gi bedre togtilbud i Oslo31.10.2025 11:03:12 CET | Pressemelding
Jernbaneprosjektet i Brynsbakken i Oslo vil gi store gevinster som et bedre togtilbud og færre forsinkelser. Nå har regjeringen besluttet den videre prosessen for planlegging av prosjektet.
Skal leie fire lokomotiver til Nordlandsbanen: Samferdselsministeren er glad for at de reisende får togtilbudet tilbake28.10.2025 13:22:26 CET | Pressemelding
Norske tog AS har nå signert avtale med Grenland Rail om leie av fire diesellokomotiver som SJ Norge skal bruke på Nordlandsbanen. Det første av lokomotivene er allerede under ombygging i Oslo.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
