Universal Music Norge

Årets MGP-deltakere er klare - ELLA A, Atle Pettersen, Alessandra, Tiril, Rasmus Thall & JONE!

Del

I dag annonseres årets MGP-deltakere, og blant Universal-artistene som er klare for delfinalene er ELLA A, Atle Pettersen, Alessandra, Tiril, Rasmus Thall og JONE.

 

ELLA A, også kjent som Raphaela Antônia Souza Silva, ble født i Belo Horizonte i Brasil. Gjennom hele livet har hun vært påvirket av foreldrenes eklektiske musikksmak. Da hun var to år gammel ble hun introdusert for Sarah Brightmans "La Luna"-konsert, og bestemte seg der og da for at hun ville bli operasanger. Hun startet som sopran i det anerkjente koret Palácio das Artes som 12-åring. Ett år senere flyttet Ella til Tromsø sammen med moren sin. Hun fullførte videregående der, før de flyttet til Oslo i 2017. Hun ser på Tromsø som sin hjemby.

I 2022 ga hun ut debutsingelen "Criminal". Låta, med de franske og brasilianske superstjernene Franglish, Xamã og JS O Mão de Ouro, ble soundtracket til den brasilianske filmen Me Tira da Mira, som hadde premiere i Brasil i mars i fjor.

Med singelen "Oh!" fortsatte Ella å blande skandinaviske og latinske stiler, sammen med sangeren og TikTok-fenomenet Yina Rose. På slutten av fjoråret var Ella blant hovedartistene på festivalen Paris Latino, og ga også ut en remiks av den brasilianske megahiten "Tudo OK" med den tidligere MGP-deltakeren Royane. Med låta "Waist" gir Ella et fyrrig stykke Brasil til det norske folk under andre delfinale 21. januar.

 

Atle Pettersen er en allsidig artist og programleder med en lang og innholdsrik karriere bak seg. Ikke bare loser han store deler av Norges befolkning gjennom fredagskvelden i Beat for Beat. Du har sannsynligvis også sett ham i en rekke andre produksjoner som Julemorgen, Sommeråpent, Idrettsgallaen og VG-lista Rådhusplassen. Han har også gjort flere musikaler og revyer, som blant annet hovedrollen i Singin’ in the Rain, Jersey Boys og Beatles. Atle er også aktuell med egen podkast, En pappa i livet, hvor han med gjester i studio snakker om gleder og utfordringer ved rollen som pappa. 

Atle har vært med i flere musikkonkurranser. Han fikk sitt store gjennombrudd i X Factor i 2010, og har senere vært med i både Stjernekamp i 2013 og The Hit i 2014. Musikk har alltid vært en stor del av Atles liv, og han både opptrer og produserer musikk for seg selv og andre. Hans årlige julekonserter har for mange blitt en fast og kjær juletradisjon. Atle var med i MGP i 2021 med låten «World On Fire», og nå er han klar for å stå på MGP-scenen igjen med "Masterpiece" under tredje delfinale 28. januar.

 

Alessandra er en norsk-italiensk artist og låtskriver. 20-åringen har bodd mesteparten av livet i Italia, men bestemte seg for å flytte til Norge for to år siden etter å ha fullført videregående. Hun ønsket å komme nærmere sin norske familie og ville videreutvikle interessen for musikk. Fra hun var veldig liten begynte hun å synge, danse og lage mat sammen med moren sin til lyden av Frank Sinatra. Hun deltok i sin første sangkonkurranse da hun var 6 år og vant med ABBA-klassikeren "Dancing queen". Hun elsker å stå på scenen og føler at dette er stedet hun kan være seg selv. Alessandra har studert piano og har jevnlig sangundervisning hos en pedagog i Italia. Hun deltok i The Voice i 2022, hvor hun fikk mye skryt for sin unike stemmeprakt. Nå bor hun i Lillehammer og studerer på musikkskolen LIMPI. Låta "Queen of Kings" handler om å tørre å være seg selv, og det å komme sterkere ut av vanskelige perioder i livet. Nå er Alessandra klar for første delfinale 14. januar.

 

Tiril, eller Tiril Andrine Beisland som hun egentlig heter, er klar for årets Melodi Grand Prix med låta "Break It"! Tiril er fra Lillestrøm og har holdt på med musikk og stått på scener i flere år allerede. I 2021 gikk hun ut fra LIMPI på Lillehammer etter et år med intens jobbing som låtskriver og artist, og har siden spisset fokus mot sitt eget artistprosjekt. "Break It" er Tirils første utgivelse og er skrevet av Emma Steinbakken, Emelie Hollow, Lars Rossnes og Benjamin Pinkus. Tiril er nå klar for tredje delfinale 28. januar.

 

Rasmus Thallaug (30) er en låtskriver, produsent og artist fra Tønsberg. Han går under artistnavnet Rasmus Thall, og har holdt på med musikk i 15 år. I MGP 2022 var han både produsent, medlåtskriver og pianist på kjæresten Faridas bidrag “Dangerous”. Nå er han tilbake i konkurransen med en låt han skal synge selv. Rasmus er barnebarnet til den kjente artisten Anita Thallaug, som deltok i samme konkurranse ved flere anledninger på 60-tallet. I år er det 60 år siden hun var den norske representanten i ESC med låta “Solhverv”. Nå er det barnebarnets tur til å stå på MGP-scenen, og det skal han gjøre med låta “Tresko”. Rasmus har skrevet den sammen med Farida og hans eldre storebror, Robin. Låta handler om broren og hverdagen hans etter en ulykke han ble utsatt for i 2010. Han fikk en isblokk i hodet og ble så nødt til å lære seg å gå på nytt. Rasmus har et nært forhold til begge brødrene sine, og det var nettopp Robin som har vært en musikalsk inspirasjon gjennom oppveksten. Rasmus er nå klar for første delfinale 14. januar.

 

JONE er klar for årets utgave av Melodi Grand Prix med låten "Ekko inni meg", en drivende og mystisk poplåt som bærer preg av urnorske toner og et dryss av klassiske MGP-elementer. Bak artistnavnet JONE finner vi 27 år gamle Jonas Nes Steinset fra Lier. Han debuterte i 2020 og har siden den gang blitt nominert til en Spellemann i kategorien festmusikk, samt mottatt gulltrofé for singelen "Eventyr". Jone er nå klar for andre delfinale 21. januar.

Nøkkelord

Bilder

Last ned bilde
Alessandra. Foto: NRK
Alessandra. Foto: NRK
Last ned bilde
Atle Pettersen. Foto: NRK
Atle Pettersen. Foto: NRK
Last ned bilde
ELLA A. Foto: NRK
ELLA A. Foto: NRK
Last ned bilde
Rasmus Thall. Foto: NRK
Rasmus Thall. Foto: NRK
Last ned bilde
JONE. Foto: NRK
JONE. Foto: NRK
Last ned bilde
Tiril. Foto: NRK
Tiril. Foto: NRK
Last ned bilde

Om Universal Music Norge

Universal Music Norge
Universal Music Norge
Akersgata 34
0180 Oslo

+47 22 54 14 00http://www.universalmusic.no

Universal Music AS er verdens, og Norges, største musikkselskap og representerer blant annet artister som Sabrina Carpenter, The Weeknd, Alessandra, Billie Eilish, Ramón, Olivia Rodrigo, Post Malone, Ariana Grande, Dagny, Marstein, The Beatles, Odd Nordstoga, Taylor Swift, The Rolling Stones m.fl.

Følg pressemeldinger fra Universal Music Norge

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universal Music Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Universal Music Norge

Lewis Capaldi gjør comeback!27.6.2025 09:09:55 CEST | Pressemelding

Etter to år borte fra rampelyset, gjør den globale superstjernen Lewis Capaldi i dag sitt svært etterlengtede comeback. Den nye singelen «Survive» er et dristig og modig anthem som gjenspeiler en utfordrende periode i karrieren hans. Dette kulminerte på Glastonbury i 2023 i et ekstremt tøft, men også samlende øyeblikk da publikum på Pyramid Stage hjalp en emosjonell Capaldi over målstreken. “Most nights I fear that I’m not enough, I’ve had my share of Monday mornings when I can’t get up” synger Capaldi i et enormt, nervepirrende og brutalt ærlig spor som tar for seg mentale helseutfordringer som selvtvil og fortvilelse, men som slår tilbake med et refreng fullt av styrke - “I swear to God I’ll survive, if it kills me to, I’m gonna’ get up and try, if it’s the last thing I’ll do” På låten “Survive” gjenforenes Lewis Capaldi med sin nære samarbeidspartner Romans, som han også skrev «Someone You Loved» sammen med. Låten har strømmet over svimlende 60 millioner ganger i Norge, noe som tils

Penger er ikke alt – Ny låt fra Malik og Blackie!20.6.2025 10:15:00 CEST | Pressemelding

Etter å ha truffet hardt med sine tidligere utgivelser, inkludert den suksessrike singelen “TIL DEG” med selveste Arif, er Malik tilbake med sommerlåten “PENGER” 20. juni hvor han har fått med seg stjernen Blackie. Hør ”PENGER” HER. Låta “PENGER” går dypere enn materialisme og kapitalisme – den handler om ekte glede, kjærlighet og hva som gir livet mening på et mer personlig nivå. Malik sier selv at låten handler om å minne seg selv og andre på at ekte lykke ikke kan kjøpes: «Penger er ikke alt, det er bare tall, det er bare tegn. Penger er ikke kjærlighet, det er tilgjengelighet. Eg bruker penger, eg spanderer, og ja vi koser oss her nå. Men dette er bare små gleder i det hele. Ekte glede kommer fra innsiden», sier Malik om låten. I dette spennende, catchy og kanskje uforventede låtsamarbeidet møtes Malik sine kompromissløse tekster og flows med Blackie sine fløyelsmyke vokaler og melodier. Den er en påminnelse om at ekte glede ikke ligger i det vi kan kjøpe, men i de små, virkelige o

Karen Moe er vinner av «Norges Nye Countrystjerne» 202519.6.2025 12:05:00 CEST | Pressemelding

Karen Moe (f. 2003) er årets vinner av Norges Nye Countrystjerne. Med en stemme som rørte juryen, og et uttrykk preget av både sårbarhet og styrke, pekte hun seg ut som en soleklar ener blant årets deltakere. Konkurransen har markert seg som en viktig arena for å oppdage og løfte fram nytt norsk countrytalent. Fjorårets vinner, Tobias Sten, har i løpet av det siste året rukket å bli en av landets største artister.

lille Caesar slipper «maria» 20. juni19.6.2025 09:23:27 CEST | Pressemelding

Fredag 20. juni slipper lille Caesar sin nye singel «maria» – en låt om savn, minner og kjærlighet som glapp. Med et refreng som setter seg fra første lytt, er dette en låt mange kommer til å ta med seg gjennom sommeren. «maria» er lille Caesars første utgivelse etter debutalbumet LENGE LEVE LIVET, som har samlet over 13,5 millioner streams siden lanseringen tidligere i år. Låten bygger videre på det som har blitt artistens signatur: melodisterk og umiddelbar pop med en personlig kjerne. – «Jeg begynte å lete etter Maria for over ett år siden – omtrent samtidig som jeg skrev denne låta. Nå har jeg endelig funnet henne. Derfor deler jeg låta med henne og dere i dag,» sier lille Caesar selv om utgivelsen. Med låter som «hva om jeg slutta å bry meg», «brenner» og «hvem kan seile foruten vind?» feat. Tobias Sten (over 4,7 millioner streams, #2 på Spotify og 7200 brukerskapte videoer på TikTok), har lille Caesar for lengst etablert seg som en av de mest særegne og tydelige stemmene i ny nor

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye